Šlapimo nelaikymas gali būti išgydytas

Daugybė žmonių, ir ne tik pagyvenusio amžiaus, kenčia nuo šlapimo nelaikymo. Literatūros duomenimis, vyresnių nei 60 metų amžiaus grupėje šlapimo nelaikymu gali skųstis iki 40 proc. žmonių, o tarp vyresnių nei 75 metų – net iki 80–90 proc. Taip pat teigiama, kad ši problema kamuoja kas trečią moterį. Apie šlapimo nelaikymą anksčiau buvo vengiama kalbėti, tačiau paskutiniais metais ši tendencija kinta. Ir tai teisinga, nes tik pripažindami problemą galime ją išspręsti.
 

Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo ištekėjimas, sutrikus normaliam šlapinimosi mechanizmui.
Šlapimo nelaikymo tipai
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos klasifikaciją, yra keletas šlapimo nelaikymo tipų. Tai – šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu, dirgli šlapimo pūslė, šlapimo nelaikymas dėl perpildytos šlapimo pūslės, neurogeninis, mišrus šlapimo nelaikymas ir kt.
* Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu vadinamas įtampos šlapimo nelaikymu. Šlapimas teka be noro šlapintis, protarpiais, mažomis porcijomis, kai tik padidėja slėgis pilvo ertmėje (kosint, čiaudint, juokiantis). Šį sutrikimą gali sukelti gimdymo traumos, mažojo dubens operacijos, nutukimas, sunkus fizinis krūvis, lėtinis vidurių užkietėjimas, ilgai užsitęsęs kosulys, tam tikros lėtinės ligos, medikamentai. Šis šlapimo nelaikymo tipas būdingesnis moterims.
* Dirgli šlapimo pūslė arba skubos šlapimo nelaikymas Būdingas staiga atsirandantis noras šlapintis, ir nespėjama sulaikyti iki nueinant į tualetą. Sutrikimas atsiranda dėl padidėjusio šlapimo pūslės dirglumo. Tai dažniausiai nutinka dėl nervinės reguliacijos sutrikimų.
* Mišrus šlapimo nelaikymas. Šiam tipui būdingi abiejų minėtų tipų požymiai.
* Šlapimo nelaikymas dėl perpildytos šlapimo pūslės. Pacientas jaučia apgaulingą norą šlapintis, silpnėja srovė, atsiranda nevisiško pasišlapinimo pojūtis, būtina stangintis. Ši patologija dažniau pasitaiko vyrams. Ją sukelia prostatos ligos.
* Neurogeninis, esant centrinės ar periferinės nervų sistemos ligoms. Taip dažniausiai nutinka asmenims po traumų, kuriems yra ryškių suvokimo sutrikimų, sergantiems Alzheimerio liga, išsėtine skleroze.
* Pooperacinis šlapimo nelaikymas. Dažniausiai po prostatos pašalinimo operacijos.


Apie vyrų šlapimo nelaikymą
Kai kalbame apie šlapimo nelaikymą, dažniausiai turime galvoje moteris, tačiau ši problema kamuoja ir vyrus. Dažniausia vyrų šlapimo nelaikymo priežastis yra padidėjusi prostata, kliudanti šlapimui pratekėti šlapinimosi metu. Dėl to šlapimo pūslė nevisiškai išsituština, todėl nuolat varva. Rūkalių kosulys taip pat gali būti netiesioginė nelaikymo priežastis, kadangi toks kosulys yra dažnesnis ir dažnai smarkesnis. Rūkymas sukelia didesnį pavojų susirgti medžiagų apytakos ligomis, dėl kurių vartojant diuretikų taip pat padidėja nelaikymo rizika. Taip pat yra nustatyta, kad vyresniame amžiuje nuolatinis alkoholio vartojimas bei antsvoris labai padidina šlapinimosi sutrikimų atsiradimo tikimybę.
Ar verta gydytis?
Dažnai žmonės, kenčiantys dėl šlapimo nelaikymo, susitaiko su šia problema ir nemato prasmės ieškoti pagalbos. Tačiau net 8 iš 10 varginamų šio sutrikimo asmenų gali būti visiškai išgydyti. Kitiems gydymas gali smarkiai pagerinti gyvenimo kokybę. Pirmiausia patariama atsikratyti antsvorio, mesti rūkyti, riboti nesaikingą kavos gėrimą. Jeigu įmanoma, – nevartoti medikamentų galinčių skatinti nevalingą šlapimo išsiskyrimą. Moterims dubens dugno raumenų tonusą ir jėgą pagerina speciali tarpvietės raumenų mankšta. Be to, skiriamos fizioterapijos procedūros, mankštos kompleksai.
Gydymas vaistais
Vaistų šlapimo nelaikymui gydyti yra ganėtinai daug, tačiau efektyviausiai jais gydoma dirgli šlapimo pūslė. Yra keletas medikamentų grupių, kurios skirstomos pagal veikimo mechanizmą. Tačiau šių medikamentų parinkimas labai individualus.
Higienos priemonės
Kad ir kaip būtų, bet dažnai prireikia ir higienos priemonių, kurių šiuo metu yra gana daug. Daugeliui moterų nuo šlapimo lašėjimo apsisaugoti patogiau naudoti higieninius įklotus, kurių jos turi. Tačiau tarp šlapimo ir menstruacinių išskyrų yra skirtumas, ir kaip tik dėl šios priežasties yra gaminami specialūs įklotai dviem iš esmės skirtingiems atvejams. Šlapimas yra lengvas ir išsiskiria didesniais kiekiais, tuo tarpu menstruacinės išskyros yra tirštesnės ir išsiskiria palaipsniui. Todėl esant šlapimo nelaikymui higienai užtikrinti turi būti naudojami specialūs įklotai, kurie greičiau ir daugiau sugeria, išlaiko savo formą, taip pat būtų labai gerai, jeigu jie turėtų kvapų kontrolės mechanizmą, kuris neleistų atsirasti blogam kvapui. Higienos priemonės neišgydys šlapimo nelaikymo, tačiau jos padės jaustis laisviau ir saugiau kiekvieną dieną.
Operacijos baimė
Dauguma moterų skeptiškai galvoja apie chirurginį šlapimo nelaikymo gydymo būdą. Galbūt taip yra dėl skalpelio baimės ar dėl nežinojimo, kad operacija gali išgydyti ir sugrąžinti normalią gyvenimo kokybę. Operacija atliekama esant įtampos ir mišriam šlapimo nelaikymui, kai gydymas vaistais 3–6 mėnesius neefektyvus. Pasaulyje yra žinoma apie 200 operacijų tipų šlapimo nelaikymui koreguoti. Pasirinkimas priklauso nuo moters negalavimų, anatominių ir fiziologinių šlapimo sistemos pokyčių bei šlapimo pūslės rauko funkcijos. Jeigu anatominiai pokyčiai dideli, gali tekti atlikti plastinę makšties operaciją, kartais net šalinti gimdą.
Paskutiniu metu labiausiai vertinamos nesudėtingos, efektyvios ir kuo mažiau žalojančios aplinkinius audinius operacijos. Efektyviausia, jau keletą metų atliekama ir Lietuvoje – šlaplės vidurinės dalies pakėlimas sintetine juostele (sutrumpintai vadinama TVT). Operacija trunka apie 20 minučių, komplikacijų dažnis labai mažas, o rezultatai stulbinantys – efektyvumas – daugiau nei 90 procentų.
Vyrų šlapimo nelaikymas, kuris atsiranda po įvairių operacijų, pažeidus nervus, gydomas chirurginiu būdu – implantuojamas dirbtinis sfinkteris. Šis gydymo būdas taip pat tinka esant nuolatiniam šlapimo nelaikymui, tačiau ne visiems pacientams galima atlikti tokias operacijas, o didžiausia problema, kad šios operacijos Lietuvoje kol kas neatliekamos.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai