Inkstams reikia mūsų pagalbos

Labai gaila, kad apie sveikatą dažniausiai imame galvoti jos netekę. Tačiau, jei žinote savo silpnąsias vietas, pats laikas pradėti rūpintis savimi. Artėjant šaltesniam laikotarpiui, norėčiau atkreipti jūsų dėmesį į inkstus – du nedidelius organus, išvalančius mūsų organizmą nuo kenksmingų medžiagų. Jiems neatliekant savo funkcijos ir nesiimant jokių priemonių, anksčiau ar vėliau neabejotinai gresia mirtis. Taigi mokėti tinkamai rūpintis tuo, kas yra mūsų viduje, – kiekvieno žmogaus pareiga. Antrojoje straipsnio dalyje (kitame žurnalo numeryje) sužinosite, kaip galima padėti sau sergant inkstų nepakankamumu. O kol kas – apie tai kaip išlaikyti inkstus sveikus ir kas būna pablogėjus jų funkcijai.
 

Faktas


Urologai pabrėžia, kad pats galingiausias ir gyvybiškai svarbus natūralus filtras – tai kiekvieno iš mūsų inkstai. Kiekvienas inkstas sveria apie 200 g, tačiau per parą jie filtruoja iki 180 l pirminio šlapimo (kraujo prateka apie 1200-1800 l).
 

Ko reikėtų vengti


· Piktnaudžiavimo alkoholiu.
· Kaitros ir šalčio. Apie šalčio poveikį tikriausiai numanote, o kaitros metu, esant stipriam prakaitavimui, sutrinka vandens ir elektrolitų balansas.
· Perpildytos šlapimo pūslės. Esant įprastam skysčių suvartojimui, per dieną būtina pasišlapinti 4-6 kartus.
· Nelogiškų dietų, dėl kurių sutrinka medžiagų apykaita.
· Pernelyg sūraus ir pernelyg saldaus maisto.
· Nešviežio maisto, dėl kurio vyksta žarnyno intoksikacija.
· Savigydos antibiotikais ir kitais vaistais.


 

Kas inkstams tinka


· Pakankamas skysčių vartojimas: 1,5–2,5 l skysčių per parą (jeigu dėl kitų ligų jums nereikia riboti išgerto skysčio kiekio). Geriausia gerti gryną vandenį, žaliąją arbatą, vaisių kompotus ar žolių užpilus (pavyzdžiui, petražolių, erškėtrožių, spanguolių). Nepiktnaudžiaukite mineraliniu vandeniu.
· Judrus gyvenimo būdas, tačiau ne per didelis fizinis krūvis.
· Švieži vaisiai ir daržovės.
· Arbūzai, melionai – tai puiki natūrali šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė.
· Kai dirbate sode! Teigiama, kad žmonės, kurie dažnai būna pasilenkę rečiau serga inkstų akmenlige.
· Nepatingėkite pasišlapinti po intymių santykių. Italijos kariuomenėje šis punktas buvo įrašytas į taisyklių sąrašą. Tai sumažina šlapimo takų infekcijos tikimybę, kadangi į šlaplę patekę mikroorganizmai išplaunami šlapimo srovės.
Priemonės, kurias išvardinau, – pačios minimaliausios, tačiau jų pakanka esant sveikiems inkstams. Būtų šaunu, jei prisimintumėte šiuos patarimus ir jais vadovautumėtės. Patarimai tinka ir tiems, kurie serga „lengvomis“ šlapimo takų ligomis, pavyzdžiui, šlapimo pūslės uždegimu. Toliau skaitykite apie būklę, kai inkstai jau nebeatlieka savo funkcijos taip kaip pridera.
 

Lėtinis inkstų nepakankamumas: kas sukelia?


Lėtinį inkstų nepakankamumą sukelia ligos, pažeidžiančios inkstų kamuolėlių veiklą. Palaipsniui žūsta veiklusis inksto vienetas – nefronas, o likę nefronai turi dirbti didesniu pajėgumu. Inkstas – nepaprastas organas, gamta jam suteikė gebėjimą būti pakankamai efektyviam net ir likus vos dešimtadaliui visų nefronų. Kita vertus, kaip ir per dideliu krūviu dirbantis žmogus, šie nefronai yra labiau jautrūs nepalankiems veiksniams. Jau ankstyvuoju ligos periodu (kai „filtro“ pajėgumas jau nepakankamas) sutrinka kraujo elektrolitų balansas, sutrinka organizmo baltymų apykaita, kraujyje padaugėja apykaitos produktų: šlapalo, kreatinino ir kt.. Šiandien žinoma daugiau kaip 200 įvairių medžiagų, kurių apykaita sutrinka esant inkstų nepakankamumui.
 

Kas gali pažeisti veiklą?


Veiklą gali pažeisti ir inkstų ligos, pavyzdžiui, lėtinis glomerulonefritas, pielonefritas, sisteminės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, hipertenzija, sisteminė raudonoji vilkligė, įgimtos inkstų ligos ir t.t. Kai kuriais atvejais gali turėti įtakos net ir elementariausia inkstų akmenligė (jei ji sutrikdo šlapimo nutekėjimą iš geldelės). Čia išvardinau tik kelias galimas lėtinio inkstų nepakankamumo priežastis, tačiau, kaip jau spėjote pastebėti, dalis jų gali būti visai neblogai koreguojama, ir tai yra jūsų atsakomybė. Jei sergate cukralige, atsakingai koreguokite cukraus kiekį kraujyje, tai padės atitolinti komplikacijų, taip pat ir inkstų pažeidimo, tikimybę. Nenumokite ranka į padidėjusį kraujo spaudimą, stenkitės nesusirgti uždegiminėmis šlapimo takų ligomis ir t.t.
 

Kas gali varginti sergantįjį?


Sergant lėtinėmis inkstų ligomis dažnai pasireiškia mažakraujystės požymiai. Kodėl? Nes inkstai ne tik filtruoja kraują, bet ir gamina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą skatinantį eritropoetiną. Esant mažakraujystei galite jausti oro trūkumą, nuovargį, silpnumą, galite jaustis nuolat sušalę. Gali sutrikti miegas. Tai gali nutikti dėl kelių priežasčių, pavyzdžiui, dėl depresijos arba dėl to, kad kraujyje yra toksinų (dėl nepakankamos inkstų veiklos), nuolatinis lėtinis nuovargis taip pat gali turėti neigiamos įtakos. Sergančiuosius gali varginti ir niežulys (tokiu atveju drėkinkite odą ir kreipkitės į gydytoją), pykinimas. Visi išvardinti simptomai gali pasireikšti ne tik dėl inkstų, bet ir dėl daugelio kitų ligų, taigi nedelskite ir laiku kreipkitės į savo gydytoją, kad, atlikęs reikiamus tyrimus įvertinęs jūsų būklę, nustatytų tikrąją simptomų priežastį.
 

Ar inkstų nepakankamumu serga tik vyresnio amžiaus žmonės?


Be abejo, didžioji dalis žmonių, sergančių lėtiniu inkstų nepakankamumu, yra vyresnio amžiaus. Deja, šia liga gali sirgti ir vaikai. Nepakankamumo priežastys vaikams ir suaugusiesiems dažnai yra skirtingos.
 

Man nustatytas lėtinis inkstų nepakankamumas, ar tai reiškia, kad aš mirštu?


Tikrai ne. Lėtinis inkstų nepakankamumas – nėra mirties nuosprendis. Tai tiesioginė rekomendacija atsakingai rūpintis savo sveikata ir padėti savo inkstams, o kartu ir sau pačiam. Gydytojas parinks jums tinkamiausią gydymą, pasiūlys alternatyvas. Esant poreikiui, bus skiriama pakeičiamoji inkstų terapija (dializė). Apie gyvenimo ypatumus sergant inkstų nepakankamumu bei dializės rūšių ypatumus skaitykite kitame numeryje.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai