Injekcijos: kokios, nuo ko ir kaip

Injekcija – vaisto ar kitokio tirpalo įšvirkštimas į kūną pro įtaisytą į švirkštą adatą. Injekcijos suleidimo vieta parenkama pagal procedūros tikslą. Kuo skiriasi injekcijos į odą, poodį, raumenis ir į veną? Kokios dažniausiai reikalingos priemonės šioms injekcijos atlikti bei kaip jos atliekamos, pasakoja Vilniaus gimdymo namų Anestezijos ir slaugos skyriaus slaugytoja RENATA VALATKIENĖ.
 

Injekcijos į odą, poodį, raumenis


Kokias atvejais atliekamos šios injekcijos?
Pagrindinis injekcijų į odą, poodį, raumenis atliekamos gydant įvairias ligas arba siekiant apsaugoti žmogų nuo susirgimo infekcinėmis ligomis. Tik dėl skiepų šiuo metu pasaulyje nebesergama raupais, daugelyje šalių neberegistruojama susirgimo poliomielitu atvejų. Sergamumas kokliušu, difterija, stablige, tymais, raudonuke, epideminiu parotitu, hepatitu B pasaulyje sumažėjo daugiau nei 90 proc., o kai kuriomis infekcinėmis ligomis – net apie 99 proc. Skiepai yra vienintelė veiksminga užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonė. Norint užkirsti kelią ligoms, injekcijomis skiepijama nuo tuberkuliozės, hepatito B, hepatito A, difterijos, stabligės, kokliušo, poliomelito, Haemophilus influenzae, tymų, raudonukės, epideminio patrotito, vėjaraupių, gripo, erkinio encefalito.
Taip pat atliekamos injekcijos (botulino A) gydant epizodinius ir nuolatinius galvos, nugaros skausmus. Paprastai injekuojama į akių, kaktos, smilkinių, pakaušio raumenis bei kaklo sritį palei stuburą. Įvairios injekcijos gali būti naudojamos raumenų tonusui mažinti, jos atpalaiduoja raumenis sergantiesiems cerebriniu paralyžiumi. Kontraceptinės injekcijos sušvirkščiamos į raumenis norint apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo. Išsivysčius akies uždegimui, po ar prieš operaciją atliekamos injekcijos po jungine arba šalia akies obuolio. Prieš skausmingas injekcijas galimas nuskausminimas.
Kokios reikalingos priemonės injekcijoms į odą, poodį, raumenis atlikti?
Injekcijoms atlikti reikalingi sterilūs 0,5, 1, 2, 5, 10, 20 ml talpos (pagal poreikį) vienkartiniai švirkštai ir sterilios adatos. Skiepams rekomenduojama naudoti sterilius vienkartinius švirkštus su stūmoklio blokatoriumi. Oda dezinfekuojama 70 proc. etilo alkoholiu ar kitu odos antiseptiku. Šioms injekcijoms vartojami vaistai ampulėmis, flakonėliais bei sterilus distiliuotas vanduo arba 0,9 proc. NaCl. Gali būti ir kitas sterilus vaistų skiediklis.


Kaip atliekamos injekcijos į odą, poodį, raumenis?
Ant švirkšto uždedama adata vaistams įtraukti ir dedama ant paruošto padėklo. Adata įkišama į ampulės vidų, stengiantis neliesti ampulės sienelių iš išorės. Įtraukus į švirkštą vaistų, prieš atliekant injekciją adata nekeičiama. Jei adata atsitiktinai lietėsi su nesteriliu paviršiumi, ji išmetama į aštrių atliekų indą ir keičiama kita sterilia adata. Draudžiama adatas nuo švirkštų nuimti rankomis, ant adatų dėti gaubtukus. Kiekviena vaistų dozė įtraukiama iš flakonėlio ir suleidžiama kitu steriliu švirkštu ir adata. Atliekant injekciją į odą, adata ištraukiama staigiai, nekeičiant jos krypties, spaudžiant sausu steriliu tamponu, kitais atvejais – steriliu tamponu, suvilgytu odos antiseptiko tirpalu. Jei, ištraukus adatą, injekcijos vietoje pasirodo kraujo, sterilus tamponas palaikomas kelias minutes, o injekcijos vieta užklijuojama lipniu steriliu tvarsčiu. Apie atliktą injekciją turi būti užrašoma slaugos dokumentuose.
 

Injekcijos į veną, infuzijos, transfuzijos


Infuzija – tai tirpalo leidimas srovele į adata ar kateteriu punktuotą veną. Naudojamos nuskausminimo atvejais injekuojant vaistus į veną. Dažniausiai infuzijos atliekamos traumų atvejais, prieš, po ir operacijų metu, kai reikalingas nuskausminimas arba organizme trūksta skysčių, yra elektrolitų disbalansas. Infuzinė terapija – vienas iš pagrindinių intensyviosios terapijos metodų. Traumą patyrusių ligonių gaivinimo pagrindas yra skysčių infuzija, kai reikia kompensuoti prarastą kraujo kiekį. Visiems ligoniams, patyrusiems dauginius sužalojimus, skiriama masyvi greita šilto skysčio infuzija, dažnai į kelias venas. Dažniausiai skysčių kiekiui normalizuoti vartojami tirpalai yra NaCl 0,9 proc., Ringerio tirpalas ar 5 proc. gliukozės tirpalas.
Transfuzija – kraujo, jo sudedamųjų dalių ar kraujo preparatų perpylimas į žmogaus organizmą gydymo tikslu arba kraujo preparatų – profilaktikos tikslu. Sunkaus nukraujavimo atveju geriausiai tinka kraujas. Transfuzuojamas po laboratorinių tyrimų parinktas pagal kraujo grupę donoro kraujas. Netekusiems daug kraujo atliekama ne tik eritrocitų masės, bet ir šviežiai šaldytos plazmos bei trombocitų transfuzija (krešėjimui koreguoti, ištyrus krešėjimo rodiklius).
Reikalingos priemonės injekcijoms į veną, infuzijoms, transfuzijoms atlikti
Injekcijoms atlikti reikalingi sterilūs 10, 20 ml talpos (pagal poreikį) vienkartiniai švirkštai, sterilios vienkartinės intraveninės adatos, vienkartiniai sterilūs kraujagyslių kateteriai, adatos su sparneliais (pagal poreikį). Dezinfekcijai vartojamas 70 proc. etilo alkoholis ar kitas odos antiseptikas. Būtinas sterilus tvarstis. Šioms injekcijoms vartojami vaistai ampulėmis, flakonėliais, tirpalai infuzijoms flakonais, plastikiniais maišeliais, kuriuose yra viena vaistų, tirpalų, priedų dozė. Būtina sterili vienkartinė infuzijos (lašinė) sistema bei lašinės sistemos stovas.
Kaip atliekamos injekcijos į veną, infuzijos, transfuzijos procedūros?
Įtraukiami į švirkštą vaistai, ampulė nuo adatos nenuimama, iš švirkšto išstumiamas oras. Ant švirkšto konuso uždedama kita sterili adata su gaubteliu. Patikrinama, ar infuzinė (lašinė) sistema visiškai užpildyta vaistais, ar neliko oro. Nuo adatos nuimamas gaubtelis ir ji įduriama į veną. Įleidus vaistų, steriliu tamponu spaudžiama injekcijos vieta ir staigiu judesiu, nekeičiant krypties, adata ištraukiama. Dūrio vieta užspausta steriliu tamponu laikoma 2–3 minutes, po to patikrinama, ar nekraujuoja, ir užklijuojama steriliu lipniu tvarsčiu.
Skysčiai, vaistai, kraujas lašinami uždara lašinimo sistema. Kateteris bei jo įtvirtinimo vieta parenkama pagal procedūros tikslą, naudojimo trukmę ir su mažiausia infekcijos ir galimų komplikacijų rizika. Kūdikiams kateteriai tvirtinami ant rankos, nugarinės pėdos dalies ar galvos odos.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai