Dėl kraujotakos sutrikimų kalta aterosklerozė

Ko gero, ištikus miokardo infarktui, patį didžiausią smūgį patiria maždaug keturiasdešimtmetis žmogus. Dar jaunas, bet jau daug pasiekęs, puikiai išmanantis savo darbą ir įsitikinęs, kad jaunesnis kolega jo nesugebės pakeisti darbe. O kas pasirūpins augančiais vaikais? Įprastas pirmasis klausimas: ar aš jau galiu grįžti į darbą? Deja, tada net labai skubantiems tenka sustoti ir pradėti rūpintis sveikata.
 

Apie aterosklerozę


Širdies ir kraujagyslių ligos: arterinė hipertenzija – padidėjusio kraujospūdžio liga, stenokardija – krūtinės skausmas, sukeltas širdį maitinančių kraujagyslių susiaurėjimo, miokardo infarktas – dalies širdies raumens žūtis dėl širdies kraujotakos pablogėjimo. Šias ligas vienija ta pati priežastis – aterosklerozė.
Sveika kraujagyslė turi lygią sienelę, ir kraujo kūneliai ja teka be kliūčių. Pažeista kraujagyslės sienelė, kurioje yra cholesterolio sankaupų, tampa nelygi, trikdo normalų kraujo tekėjimą, tai ir yra aterosklerozė. Jos pasekmė – nepakankama organų mityba.


Aterosklerozė pažeidžia įvairių organų mitybą, taigi ji kalta ir dėl insultų, kojų arterijų užsikimšimo, žarnyno kraujotakos sutrikimų.
 

Liga vystosi po truputį


Kol kraujagyslė nesusiaurėja daugiau negu pusiau, jaučiamės sveiki.
Dėl įvairių žalingų kraujagyslėms veiksnių po vidiniu sienelės sluoksniu formuojasi vadinamoji ateroma, arba aterosklerozinė plokštelė. Jos atsiradimą skatina oksidantai, kurių padaugėja dėl įvairių priežasčių: uždegimo, rūkymo, streso. Lipidai (riebalai) taip pat svarbūs, ir ne tik tai, kiek jų yra kraujyje, bet ir kokios rūšies.
Pastebėta, kad ateromos greičiau susidaro, kai kraujyje per daug gliukozės, homocisteino. Plokštelė atsiranda, auga, siaurindama kraujagyslę, organas vis blogiau aprūpinamas krauju. Žmogus linkęs pamažu prisitaikyti, tačiau kompensaciniai rezervai senka. Mažėja ir fizinis pajėgumas.
Yra dar vienas pavojus – ateroma pažeidžia sienelę, o prie pažeistos vietos „limpa“ trombocitai. Tada prasideda grandininė reakcija: prie jau prikibusių trombocitų limpa kiti kraujo kūneliai, susidaro krešulys, o tuomet kraujui visiškai užkertamas kelias į atitinkamą organą. Jei į širdies sritį, įvyksta infarktas, jei į smegenų – insultas.
Sveikam jaunam žmogui pakanka sveikai gyventi. Jei yra rizikos veiksnių (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, vyresnis amžius ir pan.), be vaistų neapsieisite.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai