Vaistai nuo skausmo: veiksmingi ir saugūs

Skausmas – nemalonus pojūtis, kurį kiekvienas suvokiame skirtingai. Vieni numojame ranka, kiti darome bet ką, kad tik jo atsikratytume. Paprastai tai ligos ženklas, įspėjantis, kad atėjo metas pasirūpinti sveikata. Tad neabejotinai pirmiausia reikėtų ieškoti ir gydyti priežastį. Tačiau malšinti skausmą taip pat būtina, ir ne tik tam, kad geriau pasijustume. Kaip ir bet kokia stipri gynybinė reakcija, užsitęsęs skausmas kenkia. Vaistų nuo skausmo yra daug. Renkantis visada reikia pagalvoti, kaip nepakenkti sau, ypač jei vaistas vartojamas ilgai.
 

Skausmas žalingas žmogui


Skausmas atima gyvenimo džiaugsmą. Tai pagrindinė priežastis, kodėl gydytojas niekada neatsisakys skirti vaistų nuo skausmo.
Tačiau ilgainiui atsiranda kitų bėdų.
Jei skausmas užsitęsė, jis, net išgydžius priežastį (pvz., pataisius dantį), gali išlikti. Arba pažeistoji vieta tampa jautresnė, kai net švelnus prisilietimas sukelia skausmą.
Organizmas stengiasi apsaugoti save, todėl, tarkim, kai skauda koją, jos instinktyviai nejudiname. Ilgainiui sulenkta galūnė gali tiesiog nebeišsitiesti.
Nuolatinis ar dažnai besikartojantis skausmas išsekina ir sukelia asteniją: greitai nuvargstama, atsiranda abejingumas, nenoras dirbti, bendrauti, silpsta atmintis.
 

Dažniausia priežastis – uždegimas


Skausmas – pirmiausia pojūtis, todėl „skaudėti širdį“ gali ir visai sveikam žmogui. Tačiau dažniausiai tai ženklas, kad kažkas pakenkė ir prasidėjo uždegimas.
Kas vyksta uždegimo metu? Pačioje pradžioje išsiplečia kapiliarai, į pažeistą sritį priplūsta kraujo, atkeliauja uždegiminės ląstelės, kurios išskiria veiklias medžiagas ir „valgo“ kenkėjus.
Jei per keletą ar keliolika dienų uždegimas nepraeina,
vystosi lėtinis uždegimas. Jis gydomas ne vienerius metus. Ilgai vartojant vaisto, be abejo, ypač svarbu, kad jis nekenktų.


 

Vaistai nuo uždegimo


Dažniausiai vartojami vaistai nuo skausmo – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir kortikosteroidai.
Kortikosteroidai yra vaistai, analogiški kai kuriems mūsų antinksčiuose gaminamiems hormonams, ir puikiai slopina uždegimą. Deja, turi nemažai nepageidaujamų poveikių: skatina nutukimą, didina kraujospūdį, slopina imunitetą, slopina natūralių hormonų (kortikosteroidų) gamybą ir kt. Todėl, jei jie nebūtini, rekomenduojama rinktis nesteroidinius vaistus.
 

Kodėl reikėjo naujųjų vaistų nuo uždegimo


Aspirinas, sukurtas dar XIX a. pabaigoje, uždegimą ir skausmą gydė puikiai, o vis dar kuriami nauji tos pačios grupės vaistai. Kodėl? Pagrindinė problema – ilgai jų vartojant, dažni virškinimo sutrikimai, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos, kraujavimai iš virškinamojo trakto, net mirtini, pasitaiko alerginių reakcijų. Rečiau žalingai veikia kepenis, inkstus, kaulų čiulpus, kraujotaką.
Ištyrus uždegimo ir skausmo slopinimo mechanizmus, nustačius nepageidaujamo poveikio priežastis, buvo sukurti mažesnį žalingą poveikį turintys naujos kartos vaistai nuo uždegimo – nimesulidai, piroksikamai, vėliau – koksibai. Virškinimo komplikacijų gerokai sumažėjo, bet iki galo neišnyko.
 

Pranašesni už kitus saugius vaistus


1987 m. už unikalų „šeimininkas-svečias“ chemijos principo pritaikymą medicinoje trys mokslininkai buvo apdovanoti garbinga Nobelio premija. Naudojant būtent šį principą buvo suskurtas visiškai naujas piroksikamo beta ciklodekstrino kompleksas. Jo veiklioji piroksikamo molekulė įvilkta į beta ciklodekstrino žiedą – taip garantuojama virškinamojo trakto apsauga nuo šalutinio poveikio.
 

Preparatas vaistinėse parduodamas Brexin pavadinimu.


Kuo šie vaistai pranašesni už kitus santykinai saugius virškinamajam traktui vaistus?
Klinikiniai tyrimai įrodė, kad dėl ypatingo apvalkalo vaistas greičiau ištirpsta, tai lemia greitesnį pasisavinimą bei trumpesnį sąlytį su virškinamojo trakto sienele.
Be to, dėl minėtosios technologijos vaistas greičiau numalšina skausmą (jau po 20–30 min.) nei kiti šios grupės preparatai.
Manoma, kad jis turi mažesnį šalutinį poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai nei koksibai.
Viena tabletė skausmą numalšina visą parą
• Skausmui veiksmingai numalšinti pakanka tik vienos 20 mg tabletės kartą per parą. Taip yra todėl, kad preparatas veikia tolygiai, nekintama veikliosios medžiagos koncentracija išlieka kraujyje 24 valandas.
• Vaistu lengva įveikti bet kokį skausmą – tiek lėtinį, tiek ūminį.
• Tinka skausmui malšinti esant reumatinėms (reumatoidiniam artritui), degeneracinėms (osteoartritui) ligoms, nugaros, dantų ar galvos skausmams, esant skausmingoms mėnesinėms. Greitai sugrąžina jėgas bei judrumą potrauminiu bei pooperaciniu periodu.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai