Movalis - naujos kartos medikamentas nuo sąnarių

Stulbinantys atradimai farmakologijos srityje leido sukurti naują efektyvų, skausmą mažinantį preparatą, kurio pranašumu, lyginant su kitais vaistais nuo reumatinių ligų, jau neabejojama. Tai naujos kartos nesteroidinės cheminės struktūros preparatas Movalis (meloksikamas), pasižymintis stipriu uždegimą, skausmą ir karščiavimą mažinančiu poveikiu. Visame pasaulyje garsios farmacijos kompanijos “Boehringer Ingelheim” medikamentas Movalis - viltis daugeliui žmonių, kenčiančių nuo skausmų, sukeltų plačiai paplitusių artrozinių - degeneracinių sąnarių pažeidimų bei reumatinių sąnarių ligų.
 

Jau prieš 25 metus buvo žinoma, kad nesteroidinės cheminės struktūros preparatai mažina prostaglandinų biosintezę, slopindami fermentą ciklooksigenazę. Būtent šiuo veikimo mechanizmu paaiškinamas tiek slopinantis uždegimą, tiek nepageidaujamas šios vaistų grupės poveikis. Tačiau tik visai neseniai buvo nustatyta, kad yra dvi fermento ciklooksigenazės formos. Ciklooksigenazė-1 yra struktūrinės formos fermentas, atsakingas už fiziologinę prostaglandinų gamybą, vykstančią skrandžio gleivinėje ir inkstuose. Būtent šios izoformos fermento slopinimas yra nepageidaujamas nesteroidinės cheminės struktūros preparatų poveikis, pasireiškiantis ilgiau vartojant šios grupės vaistus sergantiems virškinamojo trakto ir inkstų funkcijos sutrikimais. Kita fermento forma ciklooksigenazė-2 atlieka patofiziologinį vaidmenį uždegiminiame procese, nes būtent šį fermentą suaktyvina uždegiminio proceso mediatoriai - prostaglandinai. Nesteroidinės cheminės struktūros preparatų efektyvų terapinį poveikį lemia fermento ciklooksigenazės-2 slopinimas. Taigi daugelio metų tyrimai leido sukurti naują vaistą - Movalį, kuris labiau slopina fermentą ciklooksigenazę-2 negu fermentą ciklooksigenazę-1. Tai užtikrina daug efektyvesnį, uždegimą slopinantį poveikį ir rečiau pasitaiko nepageidaujami poveikiai virškinimo traktui bei inkstams, palyginti su įprastomis kitų, senesnės kartos nesteroidinių vaistų nuo uždegimo dozėmis. Movalis pasižymi stipriu uždegimą slopinančiu poveikiu, slopindamas uždegimo mediatorių prostaglandinų sintezę uždegimo vietoje labiau negu skrandžio gleivinėje.


Skausmas yra pagrindinis šių ligų simptomas. Toks varginantis, progresuojantis skausmas negydomas tampa lėtiniu. Ilgainiui nuolat kenčiantis skausmus žmogus pradeda vengti fizinio aktyvumo, mažai juda, o tai savo ruožtu sukelia raumenų silpnumą ir sąnarių nestabilumą. Tokia būklė žmogui sukelia nuolatinę įtampą ir dar didesnį skausmą. Ligai progresuojant ribojamas normalus kasdieninis fizinis aktyvumas, vėliau žmogus tiesiog tampa nedarbingu. Tik savimi pasitikintys žmonės stengiasi kontroliuoti skausmą ir nevengti fizinio aktyvumo. Tačiau jeigu žmogus yra labilios nervų sistemos ar serga depresija, skausminis sindromas ir su juo susijusios pasekmės pasireiškia daug stipriau. Skausmo pasekmės, tokios kaip depresija ir neįgalia, progresuojant osteoartritui, daro didžiulę ekonominę bei socialinę žalą, todėl svarbiausias tikslas - malšinti skausmą. Aišku, skausmą malšina ir kiti, įprasti, senesnės kartos nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, bet Movalis pranašesnis tuo, kad yra gerai toleruojamas ir saugesnis. Vartojant efektyvias Movalio dozes greičiau galima pasiekti gerą terapinį poveikį, be to, jį lengva dozuoti. Dažniausiai vartojama po 1 tabletę (7,5 mg) vieną kartą per dieną. Sergantiems reumatoidiniu artritu ar ankiloziniu spondilitu dozę galima padvigubinti iki 2 tablečių (15 mg) per dieną.
Vis dėlto reikėtų vengti skirti Movalį, jeigu yra padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriam Movalio komponentui, be to, jeigu žmogus žino, kad yra jautrus acetilsalicilo rūgščiai ir kitiems nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo. Taip pat Movalio negalima vartoti žmonėms, kuriems po acetilsalicilo rūgšties ar kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo pasirodo bronchinės astmos simptomų, nosies polipų, angioedema ar urtikarija. Šis vaistas netinka pacientams, sergantiems pepsine opa ar sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu, nedializuojamiems ligoniams, sergantiems sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu, taip pat jaunesniems nei 15 metų vaikams, nėščioms ir kūdikį žindančioms moterims.
Taigi su nauja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo karta atsirado viltis, kad selektyvūs fermento ciklooksigenazės - 2 (COX - 2) inhibitoriai, koks yra Movalis, pakeis rizikos ir naudos santykį pacientų labui, išliks pakankamai efektyvus ir saugus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai