Atsako alergologas

Ar alergija šalčiui paveldima? Kokie ligos požymiai ir gydymas?
Alergija šalčiui dažniausiai pasireiškia dilgėline ar angioedema (gilesniu odos sluoksnių ir poodžio pažeidimu). Išberia ir oda paburksta tose vietose, kurios buvo pažeistos šalčio. Esant sunkiai ligos eigai, gali išsivystyti ir anafilaksinis šokas, pvz., kai žmogus išsimaudo šaltame vandenyje. Taip dažnai atsitinka vasarą pasikaitinus saulėje ir išsimaudžius ežere ar upėje.
Alergija šalčiui gali būti šeimyninė (įgimta) ir įgyta. Šeimyninė alergija yra reta. Kartais alergija šalčiui gali pasireikšti kaip kitų ligų simptomas (kriofibrogenemijos, krioglobulinemijos).
Vienus žmones alergija šalčiui gali kamuoti visą gyvenimą, kitiems - tai tik trumpalaikis epizodas.
Svarbiausia sergančiajam šia liga yra vengti šalčio - šiltai rengtis šaltu metų laiku, naudoti apsauginius kremus veidui, prikaitus saulėje nesimaudyti atviruose vandens telkiniuose. Taip pat galima vartoti antihistamininių preparatų. Dažniausiai rekomenduojami naujieji antihistamininiai vaistai loratadinas, cetirizinas, neturintys šalutinių poveikių (mieguistumo, psichomotorinių reakcijų susilpnėjimo).
Kodėl net labai rūpinantis higiena susergama rankų “mielių” grybeliu? Kaip jo išvengti išsigydžius?
Kandidamikozė - tai odos, gleivinės ir vidaus organų pažeidimai, sukeliami kandidos genties grybelių.
Jau 1920-1930 m. buvo pastebėta, jog konservų fabrikų, konditerijos cechų, kur perdirbami vaisiai ir daržovės, darbuotojai serga kandidoziniu nagų ir nagų volelių uždegimu, jiems vystosi tarpupirščių erozija.


Kandidos genties grybeliai, pažeidžiantys žmogaus odą, vegetuoja ant daržovių, vaisių, ypač daug jų būna ant pradėjusių gesti obuolių ir kriaušių. Net vaisių masėje, iš kurios gaminama karamelė ar uogienės, buvo rasta kandidos grybelių. Tačiau kandidos genties grybeliai ne visada sukelia ligą. Žmogaus organizme jie dažnai gyvena ir jokių ligos simptomų nebūna. Užsikrėtus grybeliais, susergama tuomet, kai sumažėja organizmo atsparumas ir susidaro palankios sąlygos grybeliui daugintis.
Kandidamikozę skatina traumos, padidėjusi drėgmė, odos sumirkimas (maceracija) nusiprausus, po dažnų kompresų.
Dažniau šia liga serga plaukymo baseinų darbuotojai, indų plovėjai, namų šeimininkės. Profilaktiškai svarbu šalinti ligą skatinančius veiksnius - mechanizuoti darbo procesus, valyti patalpas dezinfekuojamaisiais tirpalais, saugoti rankas nuo drėgmės.
Ar reikia dvejų metų alergiškiems vaikams vitaminų ir kokie tinka? Ar yra vaistinėse natūralių mažų dozių, be dažų ir kitų priedų vitaminų?
Ar reikia vitaminų jūsų vaikui, būtina pasitarti su gydančiu gydytoju (pediatru) arba alergologu. Skiriant vitaminų alergiškiems vaikams reikia būti ypač atsargiam. Geriausia vartoti grynus vitaminus. Dažniausiai rekomenduojami vitaminas A (retinolis) ir vitaminas C (askorbo rūgštis).
Profilaktinė vitamino A dozė 1-6 metų vaikams yra 3300 TV per parą. Aliejinio vitamino A tirpalo skiriama 10-15 minučių po valgio. Vitamino A yra ir žuvų taukuose. Alergiškiems vaikams turi būti skiriama natūralių (nearomatizuotų) žuvų taukų, po arbatinį šaukštelį 2-3 kartus per dieną.
Vitamino C profilaktinė dozė 1-2 metų vaikams - 35-40 mg, 3-4 metų - 45 mg per parą.
Reikia būti ypač atsargiems vartojant B grupės vitaminus. Vitaminų B1 (tiamino) ir B6 (piridoksino) profilaktinė dozė 2-3 metų vaikams yra 1 mg per parą. Multivitaminų alergiškiems vaikams reikia skirti labai atsargiai, nes dauguma jų turi dažomųjų medžiagų ir konservantų.
Vaiko oda vaikystėje buvo sausa, o nuo 8 metų diagnozuotas atopinis dermatitas (odą beria ir niežti). Atlikus odos tyrimus, nustatytas jautrumas kai kuriems maisto produktams. Odos būklė pablogėja pavasarį ir pagerėja rudenį (žiemą valgo viską, bet odos neberia). Gal kalta saulė?
Sunku pasakyti, ar iš tikrųjų jūsų vaikas serga atopiniu dermatitu. Paprastai sergančiųjų atopiniu dermatitu odos būklė vasaros laikotarpiu labai pagerėja. Saulės vonių laiką reikia didinti pamažu. Svarbu, kad, esant pažeistai odai, būtų išvengta kontakto su smėliu.
Odos mėginiai su maisto produktų alergenais nėra labai patikimi. Diagnozei patikslinti tikslinga atlikti provokacinius mėginius. Dažniausiai atopinį dermatitą vaikams sukelia šie maisto produktai: pienas, kiaušiniai, žuvis, javai, riešutai, pomidorai ir citrusiniai vaisiai.
Vaikui augant, ligos eiga dažniausiai lengvėja (aišku, yra ir išimčių), sumažėja paūmėjimų skaičius. Apie 90 proc. vaikų, kūdikystėje sirgusių atopiniu dermatitu, visiškai pasveiksta.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai