Nugaros skausmą reikia gydyti nedelsiant

Mažai atsirastų žmonių, kurių niekada gyvenime nekamavo nugaros skausmas. Dažnai, pajutę nugaros skausmą, žmonės ima galvoti, kad „streikuoja“ inkstai, moterys įtaria ginekologines ligas, tačiau iš tiesų dažnai nugaros skausmus sukelia stuburo liga – osteochondrozė.
 

Kodėl skauda?


Osteochondrozė – tai degeneracinė stuburo tarpslankstelinių diskų liga. Tarp slankstelių esantys diskai – tai savotiškos kremzlinės pagalvėlės, į kurias remiasi slanksteliai. Senstant šios kremzlės ima „dėvėtis“ greičiau, praranda daugiau vandens, todėl diskų elastingumas mažėja, jie plokštėja, mažėja tarpai tarp slankstelių. Slanksteliai ima spausti nervus, dažnai susiformuoja kaulinės išaugos, paprastai vadinamos ataugomis, prasideda aplinkinių audinių uždegimai, atsiranda skausmas.
Dažniausiai skausmai ima kamuoti sunkiau padirbus – pakilnojus baldus, sukasus žemę sode, ilgai dirbant pasilenkus, taip pat perpūtus vėjui. Į tokius trumpalaikius skausmus dažnas žmogus visai nekreipia dėmesio – palaukia, kol jie praeis, ir toliau ramiai gyvena. Tačiau iš tiesų skausmo, ypač jeigu jis pasikartoja nebe pirmą kartą, nereikėtų ignoruoti. Nereikia laukti, kol skausmas visai „surakins“ – pas šeimos gydytoją reikėtų apsilankyti kur kas greičiau. Juk visi žinome, kad užleistą ligą sunkiau gydyti, tačiau kažkodėl tai ignoruojame ir per mažai dėmesio skiriame savo sveikatai. O liga progresuoja – pamažu skausmas stiprėja, stuburas praranda lankstumą, sumažėja judesių amplitudė.


 

Ar galima išvengti skausmo?


Stuburo slankstelių degeneracinius pakitimus lemia labai daug sąlygų. Tai ne tik amžius, bet ir paveldėjimas, mažos ir didelės traumos, netinkamas fizinis krūvis (per mažas, kai dirbamas sėdimas darbas, arba per didelis, kai stuburui nuolat tenka dideli krūviai), vibracija (ypač pasireiškia daug vairuojantiems žmonėms), antsvoris. Jeigu skausmas atsirado tik vieną ar kelis kartus, po sunkaus darbo ar peršalus – tai dar nieko baisaus, tokį laikiną skausmą galima greitai numalšinti uždegimą ir skausmą malšinančiais tepalais, pvz., ketoprofenu, indometacinu, diklofenaku, ibuprofenu ir vengiant pakartotinių stuburo traumų. Tačiau jei skausmai stiprėja ir kartojasi, būtinai reikia išsiaiškinti priežastį ir imti gydyti.
 

Kaip gydyti?


Vaistų, kurie stebuklingai pagydytų pažeistą stuburą, deja, nėra. Tačiau sumažinti skausmus, uždegimą, sustabdyti ligos progresavimą galima. Pirmiausia svarbu nustatyti, kiek pažeistas yra stuburas. Stuburo pakitimai paprastai diagnozuojami rentgenu – rentgeno nuotraukoje matosi, kiek stuburas yra pažeistas, ir galima tiksliau parinkti gydymo būdą. Dar tikslesnis tyrimas – kompiuterinė tomografija.
Pažeistų kremzlių struktūrą padeda atnaujinti gliukozaminas. Ilgą laiką vartojamas jis palaiko kremzlių elastingumą, stiprumą ir stangrumą.
Veiksmingai slopina uždegimą ir malšina nugaros skausmą „Bioformulės” maisto papildas „Orto MSM”. Svarbu, kad jis neturi kai kuriems kitiems preparatams būdingo nepageidaujamo poveikio. Tinka ir sergant lėtinėmis stuburo skausmą sukeliančiomis ligomis, ir įvykus netikėtai traumai. Papilde esančios veikliosios medžiagos skatina audinių atsinaujinimą, saugo nuo sąnarių kremzlės bei stuburo tarpslankstelinių diskų degeneracinių procesų progresavimo. Ūminiai skausmai gydomi ramybės režimu, skausmą malšinančiais tepalais ir geriamaisiais vaistais nuo uždegimo, fizioterapija.
Norint išvengti skausmo pasikartojimų, patariama:
• miegoti ant pakankamai standaus čiužinio;
• vengti stuburo traumų, sunkaus darbo, kai apkraunamas stuburas;
• stiprinti nugaros raumenis;
• mažinti antsvorį, jei jis yra;
• rūpintis taisyklinga kūno laikysena;
• gydyti gretutines ligas, galinčias turėti įtakos stuburo sveikatai (stuburo iškrypimus, reumatoidinį artritą, podagrą ir kt.).
 

Išmokite prižiūrėti stuburą


1. Bene svarbiausias dalykas, norint, kad stuburas būtų sveikas, – tai tinkamas fizinis aktyvumas. Tiek per mažas, tiek per didelis fizinis aktyvumas kenkia stuburui. Reguliari mankšta, nugarą stiprinantys pratimai, atsipalaidavimo pratimai gali padėti ne tik išlaikyti sveiką stuburą, bet ir atsikratyti skausmų. Ypač teigiamai nugarą veikia plaukiojimas. Tačiau jeigu po sporto atsiranda naujas skausmas, išliekantis ilgiau nei 2 valandas, – tai jau ženklas, kad persistengėte.
2. Svarbu reguliuoti kūno svorį. Antsvoris papildomai apkrauna stuburą ir kitus sąnarius. Sveika mityba ne tik padės stuburui, bet ir pagerins bendrą savijautą.
3. Jeigu gydytojas paskyrė vaistų – jų vartoti reikia pagal gydytojo nurodymą. Kai kurie vaistai vartojami tik ūminiam skausmui gydyti, priepuolio metu, kiti skirti mažesniems paūmėjimams slopinti.
4. Ūminio skausmo atveju padeda šiluma – karšta vonia ar šiltas kompresas ant skaudamos vietos. Veiksminga ištepti skaudamą vietą skausmą malšinančiu tepalu nuo uždegimo ir šiltai tą vietą apklostyti.
5. Taisyklinga laikysena ir tinkamai parinkta avalynė padeda kuo mažiau apkrauti stuburą, išlaikyti jį sveikesnį ir rečiau kentėti skausmus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai