Hipertenzijos naujienos

Žiemos šventės didina infarkto riziką


[i]Naujausiais duomenimis, net 81 proc. iš 65 milijonų žmonių, kurių kraujospūdis padidėjęs, nuo Padėkos dienos iki Naujųjų Metų sočiai valgo, geria ir iki valios rūko. [/i]
Kaip pažymi Karol Watson, UCLA cholesterolio ir hipertenzijos centro direktorius ir vienas iš UCLA širdies ligų prevencijos programos direktorių: “Daugelis asmenų, kurių kraujospūdis padidėjęs, praranda budrumą tuo metu, kai turėtų galvoti apie padidėjusį pavojų”.
Ankstesnių tyrimų rezultatai parodė, kad didesnis infarktų skaičius žiemos sezonu nei kuriuo kitu metų laiku gali būti nulemtas tokių veiksnių, kaip kvėpavimo takų infekcinės ligos, riebesnis ir sūresnis maistas, didesnis alkoholio vartojimas, švenčių laikotarpio stresai.
Buvo surengta 1017 suaugusiųjų, kurių kraujo spaudimas padidėjęs, apklausa. Pasirodė, kad tarp Padėkos dienos ir Naujųjų metų:
• 62 proc. sergančių hipertenzija suaugusiųjų valgo daugiau nei paprastai,
• 48 proc. patiria didesnį stresą,
• 37 proc. priauga svorio,
• 28 proc. mankštinasi mažiau arba visai nesimankština.
Mokslininkų nuomone, visi šie faktoriai didina infarkto riziką švenčių periodu.
Kad šventės praeitų gerai ir sveikai, Watson siūlo stengtis mažiau valgyti, riboti alkoholio vartojimą, daugiau laiko skirti fiziniams pratimams. Tačiau, apklausų duomenimis, 75 proc. apklaustųjų jaučia tam tikrą stresą žiemos atostogų metu ir apie pusę jaučia didesnį stresą, palyginti su kitu metų laikotarpiu. Kai buvo paklausta, kodėl taip yra, daugelis nurodė švenčių išlaidas ir pasiruošimą šventėms. Tačiau didesnė sergančiųjų hipertenzija apklaustųjų dalis net nenujautė, kad infarkto rizika žiemos mėnesiais padidėja.
Apklausoje dalyvavo 1017 asmenys, 883 iš jų vartojo medikamentų, 214 nuolat ar kartkartėmis rūkė. Apklausa atlikta “Biovail Pharmaceuticals Inc.” užsakymu.
 

Miegas kniūbsčiomis mažina kraujo spaudimą


[i]Kaip teigia tyrimo, pristatyto Amerikos širdies asociacijos 58-osios kasmetinės konferencijos metu, autoriai, naktinis kraujospūdis priklauso nuo padėties miegant. [/i]
Mokslininkas Y.Tabara iš Ehime universiteto medicinos mokyklos (Japonija) pažymėjo, kad kraujospūdžio padidėjimas miego metu labai didina infarkto riziką sergantiesiems širdies ligomis, ir pastebėjo, kad poza miego metu turi įtaką kraujospūdžiui.
Tabaros ir jo kolegų atliktame tyrime dalyvavo 271 sveiki 19-64 metų amžiaus (vidutinis amžius - 50 m.) asmenys, nevartojantys vaistų nuo kraujo spaudimo.


Tiriamiesiems buvo uždėti automatiniai kraujo spaudimo matuokliai ir paprašyta atsigulti ant nugaros. Vėliau jie turėjo atsigulti kniūbsčiomis, ir dar kartą pamatuotas kraujo spaudimas.
Pastebėta, kad gulint kniūbsčiomis kraujo spaudimas nesmarkiai, tačiau reikšmingai sumažėja. 25 tiriamiesiems, pakeitus padėtį, t.y. atsigulus kniūbsčiomis, kraujospūdis sumažėjo smarkiai.
 

Akių tinklainė padeda nustatyti gresiantį aukštą kraujospūdį


[i]Norite žinoti, ar jums gresia padidėjusio kraujospūdžio liga? Į šį klausimą gali padėti atsakyti jūsų akys. Spalva, dydis, netgi regėjimas nesvarbu. Iš tikrųjų svarbu tinklainės kraujagyslės. Mažiausi šių kraujagyslių pokyčiai gali parodyti, kokia aukšto kraujospūdžio ligos, vadinamosios hipertenzijos, išsivystymo tikimybė per penkerius metus.[/i]
Šie pastebėjimai paremti Sidnėjuje (Australija) atliktais tyrimais su 3600 (mažiausiai 49 m. amžiaus) pacientų. Buvo matuojamas kraujo spaudimas ir tiriama tinklainė. Normalus arba aukštas normalus kraujospūdis nustatytas 1032 pacientams, šiek tiek padidėjęs - 950, o 1645 kraujospūdis buvo aukštas.
Po penkerių metų tie, kurių kraujo spaudimas buvo normalus ar šiek tiek padidėjęs, tirti pakartotinai. Iš 1319 atvykusiųjų 390 (apie 30 proc.) kraujospūdis buvo aukštas.
Tada buvo palygintos pacientų tinklainės nuotraukos.
Pacientų, kuriems išsivystė aukštas kraujospūdis, tinklainės kraujagyslės buvo susiaurėjusios. Kaip rašo tyrimo autoriai žurnale “Hipertenzija”: “Tyrimo rezultatai patvirtina hipotezę, kad struktūriniai akių tinklainės kraujagyslių pokyčiai įspėja apie kraujospūdžio padidėjimo riziką. Kraujagyslių sienelių pokyčiai taip pat susiję ir su uždegimu, kuris turi įtakos hipertenzijos išsivystymui”.
Tyrėjai pastebi, kad tinklainė buvo tiriama tiesiog šviečiant į akis lempa, taigi reikėtų tobulesnio tyrimo būdo, kad būtų galima geriau nustatyti tinklainės kraujagyslių pokyčius.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai