Lietuvoje odos navikai užima antrą vietą tarp visų onkologinių ligų, o vyresnio amžiaus moterų – net pirmą. Nors odos vėžių yra įvairių, tradiciškai odos vėžiu vadinamos trys skirtingos ligos: bazalioma – dažniausia odos vėžio forma, plokščialąstelinis vėžys – retesnis, melanoma – rečiausia, bet agresyviausia odos vėžio forma. Per metus šalyje daugiau kaip dviem šimtams žmonių nustatoma melanoma.
50 proc. melanomų išsivysto iš apgamų, todėl labai svarbu juos stebėti. Vidutinis susirgusiųjų amžius Lietuvoje – 57 metai, bet liga užklumpa vis jaunesnius žmones.
Jei pastebėjote, kad pakito kurio nors apgamo išvaizda, dydis, kontūrai arba spalva, atsirado bet koks naujas, tamsus ar neaiškus odos darinys, savaime nenykstantis arba negyjantis per 2 mėnesius, reiktų kreiptis į dermatologą. Odos vėžio profilaktikai labai svarbu yra reguliari savistaba, mat dauguma odos navikų progresuoja lėtai. Pasitikrinti vertėtų žmonėms, kurių kūno odoje yra daugiau nei 50 apgamų, jie atipiniai, kinta, šlapiuoja ar kraujuoja.
Atlikę nemažai tyrimų, mokslininkai nustatė, kad didesnė rizika susirgti odos melanoma yra šviesiaplaukiams, mėlynakiams, strazdanotiems (I ir II odos foto-tipo žmonės), taip pat arčiau pusiaujo gyvenantiems asmenims, kartą ar daugiau smarkiai nudegusiems saulėje bei šiauriečiams, mėgstantiems atostogauti karšto klimato regionuose. Rizikos grupei priskiriami ir asmenys, kurie daug dirba lauke ir dažnai būna saulėje, kurių artimieji sirgo arba serga odos vėžiu. Moterims rizika susirgti melanoma yra du kartus didesnė negu vyrams. Pasaulyje daugiausia sergančiųjų melanoma yra Australijoje, Europoje – Norvegijoje, Švedijoje ir Danijoje.
Manau, australai dažniau serga dėl geografinės platumos, be to, didžiuma gyventojų – keltišką odą turintys imigravę asmenys, o švedai ir danai – dėl savo odos tipo, dauguma jų yra šviesiaodžiai ir mėlynakiai, kaip ir lietuviai. Nemažai įtakos turi ir šiauriečių pomėgis atostogauti karšto klimato regionuose. Jei šiauriečiai du kartus per metus po dvi savaites ilsisi ties pusiauju, saulės spindulių jie gauna daug daugiau nei mėnesį atostogaudami gimtinėje.
Ne visai. Nepamirškite, kad rizikos grupei priskiriami ir asmenys, kurie daug dirba laukuose ir dažnai būna saulėkaitoje bei soliariumų mėgėjai. Nemažai keliauti neišgalinčių jauno amžiaus tautiečių taip stengiasi įgyti šokoladinį įdegį. O soliariumų „saulė“ yra lygiai taip pat pavojinga kaip ir natūrali, neretai ir pavojingesnė – jei piktnaudžiaujama nejaučiant saiko. Nepamiršti reikia ir individualaus žmogaus genetinio polinkio sirgti odos vėžiu bei kitų, imunitetą mažinančių ligų, vaistų ir stresinių situacijų.
Odos ligomis lietuviai ir šiaurinės dalies europiečiai serga maždaug vienodai. Labiau išsivysčiusiose pasaulio šalyse didėja sergamumas alerginėmis, navikinėmis odos ligomis, o trečiosiose, besivystančiose šalyse – infekcinėmis.
Euromelanomos dienos akcija, kuri prasidėjo 1999-aisiais Belgijoje, Lietuvoje vyksta nuo 2008-ųjų. Tais metais akcijoje dalyvavo 43 gydytojai, patikrinti 1456 žmonės, apie 30 asmenų įtarta melanoma, 40 – kitos odos vėžio formų, 200 – atipiniai apgamai, kuriuos reikia stebėti ar šalinti. Pernai per akciją pasitikrino 1080 šalies piliečių, šiemet turėtų pasitikrinti apie 2000 žmonių .
Euromelanomos dienos akcija nesiekia patikrinti visų šalies piliečių, tik atkreipti visuomenės dėmesį į melanomos ir odos vėžio atsiradimo rizikos veiksnius ir būtinybę sekti odos pokyčius bei laiku kreiptis į specialistą. Kuo anksčiau žmogus atkreips dėmesį į rizikos veiksnius, tuo geresnių rezultatų gali tikėtis. Odos vėžio galima išvengti, pradinių stadijų jį nesunku išgydyti.
Siekiama atkreipti jaunų žmonių dėmesį į noro stipriai įdegti, pomėgio lankyti soliarumus ir visą dieną kaitintis saulėkaitoje įtaką sveikatai. Oda turi atmintį, sukaupusi tam tikrą ultravioletinių spindulių kiekį, greičiau sensta, sausėja, netenka imuniteto, gali susirgti vėžiu. Tyrimai rodo, kad iš tų 18 proc. žmonių, kurie reguliariai lankosi soliariumuose, net du trečdaliai nežino apie didėjančią riziką susirgti odos vėžiu, iš apklaustų piliečių tik 3,3 proc. teisingai nurodė visus odos vėžio rizikos veiksnius, net pusė apklaustųjų nežinojo, kaip žymimas apsauginių kremų filtro stiprumas. Iš 30 proc. piliečių, kurie saulėkaitoje naudoja apsauginius kremus nuo saulės, 60 proc. jais tepasi tik atėję į paplūdimį. Dauguma šių žmonių vartoja nepakankamą kremo kiekį, juo tepasi tik kartą, o ne kas 2 valandas, kaip daugeliu atveju reikėtų. Toks rizikingas elgesys ypač būdingas paaugliams.
Euromelanomos dienos akcija nėra gąsdinimas, priešingai, geros žinios propagavimas, kad, kažkiek pakeitus įpročius, šių nemalonumų galima išvengti. Kad pasigamintų reikiamas kiekis vitamino D, žmogui saulėkaitoje per dieną pakanka pabūti 15–30 minučių. Tad žinios leidžia žmogui rinktis riziką ar saugų elgesį. Prasidedant melanomai, žmogus nejaučia skausmo, tad dažnai nemato reikalo kreiptis į gydytojus, tam reikia sąmoningumo. Svarbu jį įdiegti bei teisingus įgūdžius suformuoti jauniems žmonėms.
Kol neįgavau dermatologės specialybės ir žinių apie UV spindulių poveikį odai, mėgau degintis saulėkaitoje. Tačiau, pradėjusi domėtis odos ligomis, po stažuotės Vokietijoje pamačiusi skaudžias saulės vonių soliariumuose ir egzotiškose šalyse pasekmes, anksti susenusią odą, tapau atsargesnė. Saule nepatartina piktnaudžiauti. Atostogaudama nuo 11 iki 15 valandos nesideginu, paplūdimyje nebūnu nepasitepusi odos apsauginiais kremais, daugiau laiko praleidžiu po skėčiu negu saulėkaitoje. Jau senokai nesižaviu šokoladinės spalvos įdegiu, kuris kažkada atrodė bene svarbiausias gerų atostogų ženklas. Man tai – nereikalinga rizika.
• Susirgti odos vėžiu įtakos turi paveldimumas, odos tipas, ilgalaikis piktnaudžiavimas ultravioletiniais spinduliais ir stiprūs odos nudegimai, ypač vaikystėje.
• Svarbu vengti tiesioginių saulės spindulių vidurdienį, nuo 11 iki 15 valandos, kai jie intensyviausi.
• Būtina naudoti asmenines apsaugos priemones: plačiabrylę skrybėlę, akinius nuo saulės, pridengti kūną natūralaus pluošto drabužiais ilgomis rankovėmis (tamsesnė spalva labiau sugeria spindulius), o atviras kūno vietas pasitepti apsauginiu kremu nuo saulės.
• Lietuvoje patartina naudoti apsauginius kremus ne mažiau kaip 15–20 SPF, o moterims atviras kūno vietas – veidą, dekolte sritį, pečius tepti dvigubai stipresniais apsauginiais kremais (pvz.: SPF 50+).
• Apsauginius kremus vertėtų naudoti visada, jei saulėtą vidurdienį lauke (dirbant ar sportuojant) ketiname praleisti ne mažiau kaip valandą, jais teptis derėtų maždaug 30 minučių prieš einant į lauką, o ne būnant saulėkaitoje. Nepamiršti, kad reikia pakartotinai pasitepti po 2 val.
• Apsauginius kremus patikimiau pirkti vaistinėse.
• Verta įprasti reguliariai, 1 kartą į mėnesį (jei yra rizikos veiksnių) ar bent prieš vasaros sezoną ir jam pasibaigus, su dviem veidrodžiais apžiūrėti visą savo odą (nepamirštant padų, odos po krūtimis, genitalijų), stebėti pigmentines dėmes, apgamus ar naujai atsiradusius negyjančius darinius.
• Pamačius nerimą keliančių darinių, būtina pasikonsultuoti su specialistais.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau