Gražūs dantys – kruopščios priežiūros rezultatas

Gražūs ir sveiki dantys – graži šypsena. Galime laisvai šypsotis, jei esame nevaržomi dantų gedimo problemų ar blogo burnos kvapo. Viena pagrindinių dantų netekimo priežasčių yra periodonto ligos. Kaip apsisaugoti nuo šio sveikatos sutrikimo ir kaip jį gydyti, pataria gydytoja periodontologė Eglė Jagelavičienė.
 

Kas tai yra periodontas?


Periodontas (priedančio audiniai) – tai audiniai, kurie palaiko dantį alveoliniame kaule. Priedančio audinius sudaro dantenos, raiščiai, pakabinantys dantį kaulinėje duobelėje, danties šaknies cementas ir alveolinis kaulas. Tarp laisvo dantenų krašto ir danties yra dantenų vagelė, kurios normalus gylis yra 1–1,5 milimetro, tačiau, vystantis uždegimui, vagelė gilėja. Priedančio audinių raiščiai prisitvirtina žemiau cemento emalio ribos ir atlieka dantį palaikančią ir amortizacinę funkciją. Danties šaknies cementas kaip anatominis vienetas priskiriamas danties audiniams, tačiau funkciškai priklauso priedančio audiniams, nes į jį įsiterpia raiščių skaidulos.

 

Kas sukelia priedančio audinių ligas?


Nustatyta, kad pirminis priedančio audinių ligų veiksnys yra mikrobinės minkštos dantų apnašos, susiformuojančios ir besikaupiančios danties paviršiuje prie dantenų. Dėl prastos asmeninės burnos ertmės higienos (nekokybiško dantų valymo) dantų apnašų sluoksnis storėja, vyksta dantenų uždegimas, jos tampa skausmingos, prilietus kraujuoja. Vystosi dantenų uždegimas – gingivitas. Apnašų sluoksniui augant, jos kietėja. Susiformuoja dantų akmenys. Negydomas gingivitas progresuoja iki periodontito, uždegimas plinta į kaulinį audinį, dėl to kaulinis audinys ima tirpti, vėliau dantys ima klibėti.
 

Kokios yra priedančio audinių ligos?


 

Yra dvi periodonto ligos.


Gingivitas – tai dantenų uždegimas, kai jungties aukštis tarp danties dantenų dar nėra pakitęs, pseudokišenės dugnas nepasislinkęs danties šaknies viršūnės cemento – emalio ribos link. Gingivitui yra būdinga dantenų kraujavimas, paraudimas, paburkimas, išopėjimas. Rentgenologiškai tiriant tarpdantinėje kaulinėje pertvaroje kaulinės destrukcijos nėra. Tačiau negydytas dantenų uždegimas progresuoja, procesas išplinta į kaulinį audinį. Vystosi periodontitas (tai įsisenėjusi ligos stadija). Prasideda kaulinio audinio tirpimas (rezorbcija). Progresuojant rezorbcijai, mažėja danties atraminių audinių, ir dantis tampa paslankus. Negydant dantį tenka pašalinti.
 

Kaip apsisaugoti?


Priedančio audinių profilaktiką sudaro kasdieninė individuali burnos ertmės higiena ir profesionali burnos ertmės higiena.
Individuali burnos higiena prasideda nuo profesionalios gydytojo odontologo konsultacijos, kaip pasirinkti dantų šepetėlį, tarpdančių valymo priemones, dantų pastas, skaliklius, kaip juos naudoti.
Ypač svarbus dantų valymo būdas. Rekomenduojama reguliariai (du kartus per dieną) dantis valyti sukamaisiais judesiais, dantų šepetėlio šerelius pakreipus 45 laipsnių kampu į dantį-dantenas.
Išvalius minkštu dantų šepetėliu ir pasta, toliau tarpdantiniai paviršiai valomi tarpdančių šepetėliu, tarpdančių siūlu, retesniais atvejais – ir krapštuku. Iš šių priemonių pacientas gali rinktis vieną, jam patogią, veiksmingą.
Toliau burnos ertmė turi būti skalaujama skalikliais. Tai skysčiai, kurių sudėtyje yra medžiagų, sumažinančių bakterinės floros kaupimąsi burnos ertmėje.
Profesionali burnos higiena sveikam žmogui rekomenduojama du kartus per metus, sergančiam priedančių audinių ligomis – kas trys-keturi mėnesiai. Ją atlieka burnos ertmės higienistė ar gydytojas periodontologas odontologijos klinikoje. Šios procedūros metu yra pašalinamos minkštos ir mineralizuotos dantų apnašos, esančios po ir virš dantenų, dantys nupoliruojami.
 

Ar būtina kreiptis i gydytojus, kad būtų sudaryta reikalinga dantų priežiūros programa?


Norint išvengti periodonto ligų bei jų komplikacijų, tikslinga tikrintis pas odontologą. Tai turėtų vykti reguliariai, kas pusę metų, tačiau, jei tam nėra galimybių – pirmą kartą pastebėjus kraujavimą iš dantenų. Tai gali būti pirmasis rimtos ligos simptomas. Odontologai laiku sudarys individualią dantų priežiūros programą, kurios laikantis dantys bus sveiki ir gražūs, o svarbiausia – išvengsite ligos progresavimo ir galimų komplikacijų.
 

Kaip gydoma?


Skiriama profesionali burnos higiena, nechirurginis ir chirurginis priedančio audinių gydymo būdai.
Kartais užtenka panaikinti ligą sukeliančias priežastis (akmenis-konkrementus), jei yra kišenių – pašalinti granuliacinį audinį, kuris formuojasi vykstant kaulinei rezorbcijai (atlikti kiuretažą) ir audiniai pradeda gyti, trauktis, išnyksta patologinė dantenų kišenė. Gerai valant dantis ir prižiūrint burnos ertmę, procesas stabilizuojasi. Tai nechirurginis gydymo metodas. Jei jis neefektyvus, ir kišenės nors ir be uždegimo išlieka, indikuotinas chirurginis gydymas – atliekama dantenų lopo operacija.
Tik laiku ir kruopščiai prižiūrėdami dantis galėsime džiaugtis plačiomis šypsenomis!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai