Šia liga serga tik moterys
Retai, bet vyrai taip pat serga krūties vėžiu. Lietuvoje kasmet krūties vėžys diagnozuojamas 15 vyrų.
Man per anksti jaudintis dėl krūties vėžio
Vyresnės moterys šia liga serga dažniau, tačiau, deja, nei viena jauna mergina nuo šios ligos nėra apsaugota.
Šeimoje niekas nesirgo krūties vėžiu, todėl ir man jaudintis neverta
Didžioji dalis žmonių, kuriems diagnozuojamas krūties vėžys, anksčiau niekad nėra susidūrę su šia liga artimiau, t.y. jų šeimoje šia liga nebuvo sergama. Nors, jei krūties vėžiu sirgo jūsų mama, sesuo ar močiutė, – ligos rizika kur kas didesnė.
Jei susirgsiu krūties vėžiu, man pašalins krūtįKrūties pašalinimas atliekamas ne visada. Jei vėžys diagnozuotas ankstyvos stadijos, gali būti šalinami tik pažeisti audiniai.
Stambių krūtų savininkės krūties vėžiu serga dažniau
Didelės krūtys nėra rizikos veiksnys. Tačiau dėl storesnio audinių sluoksnio sunkiau apčiuopti mazgelį.
Įdubęs spenelis – neabejotinas vėžio požymis
Įdubęs spenelis – vienas iš galimų šios ligos požymių, tačiau tai nėra diagnozė. Į medikus reikia kreiptis pastebėjus, kad anksčiau buvęs normalus spenelis įdubo. Tačiau, jei spenelis toks yra nuo mažumės, labiausiai tikėtina, kad tokią jo formą nulėmė kitos priežastys.
Man neskauda, tai negali būti vėžys
Dažniausia ankstyvos stadijos piktybiniai krūties navikai nesukelia jokių nemalonių pojūčių.
Kasmet atliekant mamogramą organizmas gauna per didelę apšvitos dozę ir kaip pasekmė išsivysto krūties vėžys
JAV radiologų draugijos (American College of Radiology) duomenimis, mamograma teikia kur kas daugiau naudos nei padaro žalos, kadangi apšvitos dozė, kurią tyrimo metu gauna moteris, tiesiog minimali.
· nebūdingas audinių sustandėjimas ar gumbelis krūtyje ar pažastyje;
· bet koks krūties formos ar dydžio pasikeitimas;
· nebūdingos išskyros iš spenelio;
· krūties spalvos ar standumo pokyčiai, spenelio aureolės, spenelio pokyčiai.
Aldona 2004 metų rugpjūtį krūtyje užčiuopė mažytį „žirnelį“. Po kelių dienų kreipėsi į ginekologą, tačiau gydytoja perspėjo, kad ji nėra krūties ligų specialistė, ir parašė siuntimą į onkologijos centrą, įrašiusi krūties vėžio diagnozę. Tiesa, gydytoja perspėjo Aldoną, kad jaudintis kol kas dar per anksti, bet „apsidrausti“ tikrai verta. Diagnozė pasitvirtino. Moteris jau buvo vyresnio amžiaus, prasidėjusi menopauzė, mazgelis krūtyje augo gana greitai ir vos po poros mėnesių jis buvo jau 3x1,5 cm dydžio. Buvo atlikta operacija. Tiesa, pašalino ne visą krūtį, o tik tą dalį, kur buvo rastas auglys, bei sritinius limfmazgius. Po chirurginio gydymo jai buvo paskirta chemoterapija. Dabar Aldona jaučiasi puikiai ir sako: šia liga sirgti nebaisu, bent jau aš nejaučiau jokių skausmų ar kitų grėsmingų simptomų. Tik norinčioms gyventi ir, kaip sakoma reklamoje, „pamatyti vaikų vestuves“ reikia laiku išsitirti ir neuždelsti gydymo pradžios.
· Krūtis reikia pasitikrinti vieną kartą per mėnesį, tuo pačiu metu, maždaug 6–12 ciklo dieną (pirmąja menstruacinio ciklo diena laikoma ta diena, kai prasideda menstruacija).
· Šią procedūrą patogiausia atlikti išsimaudžius duše ir stovint prieš didelį veidrodį gerai apšviestoje patalpoje.
· Pirmiausia krūtis reikia apžiūrėti. Pakelkite rankas už galvos ir atkreipkite dėmesį į bet kokius pasikeitimus (paraudimą, formos pasikeitimą, spenelius ir t.t.).
· Vieną ranką laikykite už galvos, o kita čiuopkite krūties audinį. Kad nepraleistumėte nei vieno centimetro, geriausia tai daryti sistemingai pradedant čiuopti nuo spenelio. Krūtį čiuopkite tarsi brėždamos apskritimus. Audinys turi būti vienodo standumo, neskausmingas.
· Patikrinkite, ar iš spenelio nesiskiria išskyros, tuo tikslu dviem pirštais kelis kartus paspauskite ties rudojo laukelio kraštais.
· Pastebėję pokyčių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Juk kuo anksčiau pradėsite gydytis, tuo geresni bus gydymo rezultatai.
Mokslininkai sukūrė liemenėles, kurios perspės savininkę apie vėžio ląstelių atsiradimą krūtyje. Teigiama, kad silpna elektros srovė padės nustatyti atsiradusias vėžines ląsteles, o nuskenuotas pažeistų vietų atvaizdas bus matomas kompiuterio ekrane. Mokslininkai tikina, kad šios liemenėlės teikia tik naudą, kadangi nežaloja savininkių sveikatos ir nėra radioaktyvios, be to, vėžinius pokyčius gali nustatyti pačioje ankstyviausių stadijų.
Georgetown universiteto mokslininkai (JAV) nustatė, kad merginų ūgis ir svoris gali būti susijęs su tikimybe sirgti krūties vėžiu. Šio tyrimo rezultatai buvo spausdinti žurnale British Journal of Cancer. Pasirodo, kuo merginos aukštesnės ir kuo mažiau sveria – tuo didesnė tikimybė sirgti šia liga. Mokslininkų teigimu, toks dėsningumas gali būti susijęs su į insuliną panašaus augimo faktoriaus koncentracija kraujyje (aukštų lieknų merginų kraujyje koncentracija būna didesnė). Kita vertus, estrogenai, kurių paprastai daugiau apvalesnių formų moterų organizmuose, turi teigiamos įtakos krūties liaukos veiklai.
Atlikus 6 metus trukusį mokslinį tyrimą 9 Europos valstybėse paaiškėjo, kad nėštumo nutrūkimas (abortas, persileidimas) neturi įtakos krūties vėžio išsivystymui. Išsamiai šis tyrimas pateikiamas Tarptautiniame onkologiniame žurnale (International Journal of Cancer). Mokslinio tyrimo metu ištirtos 267 360 moterų, tyrimo metu krūties vėžio diagnozė nustatyta 4,8 tūkstančio moterų. Išvadose pateikiama, kad vieną ar kelis nėštumo nutraukimus patyrusios moterys krūties vėžiu sirgo ne dažniau nei moterys, kurioms niekada nebuvo atlikta tokių procedūrų. Kita vertus, moterims, patyrusioms du ir daugiau savaiminių persileidimų, rizika sirgti krūties vėžiu padidėja labai nedaug.
Sven Cnattingius ir jo kolegos iš Karolinska Institutet (Švedija) tyrė veiksnius, netiesiogiai atspindinčius hormonų fono pokyčius (placentos svoris, naujagimio svoris, nėštumo komplikacijos) bei krūties vėžio riziką. Moterys, kurių placentos svoris pirmo nėštumo metu buvo 500–699 g, o antro nėštumo metu didesnis nei 700 g, krūties vėžiu rizikavo susirgti labiau nei tos, kurių placentos abiejų nėštumų metu svėrė mažiau kaip 500 g. Jei dviejų nėštumų metu placentos svoris viršija 700 g, rizika sirgti krūties vėžiu padidėja 38 proc.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau