Žirniukai krūtyse - fibroadenomos

Prie krūties specialistų mamologų durų liūdna matyti jaunas moteris. Būtent gerybiniai krūties navikai dažnai priverčia jas sunerimti ir kuo greičiau pasirodyti specialistui. Nedideli sukietėjimai krūtyse kamuoja jaunas moteris ir net paaugles. Medikai šiuos sukietėjimus vadina gerybiniais krūties navikais – fibroadenomomis.
 

„Tada man buvo tik 18 m., gydytojas patarė operuoti. Aš jo patarimo paklausiau ir tikrai nesigailiu. Man padarė gražų pjūvį po krūtimi, nelabai matomoje vietoje. O jei tą randą po operacijos dar patepi kremuku, tai visai gražiai užsitraukia.“
„Man taip pat buvo fibroadenoma, tai patarė operuoti, nes tai lyg nešiotis bombą kišenėje. Prieš porą metų atliko operaciją, ir toliau sau ramiai gyvenu. Ir pats procesas labai greitai vyko, teko ligoninėje praleisti 3 dienas, tik aplinka onkologijos skyriuje išties nekokia, bet ten pabuvus supranti, kokia esi laiminga, kad čia tik fibroadenoma.“
„Man irgi buvo gumbelis, nors ir jauna buvau, kokių 21-erių. Žirniuko dydžio. Skaudėdavo, tiksliau, mausdavo, ypač prieš mėnesines. Man jį operavo, kartu pašalino ir nedidelį apgamą, kuris buvo ant spenelio ribos ir turėjo tendenciją didėti. Gumbelio pavadinimo neprisimenu, žinau, kad nepiktybinis. Operavo su vietine nejautra, po operacijos beveik neskaudėjo... Rando nėra net žymės. Žodžiu, aš – už operaciją.”
Iš interneto pokalbių svetainės
 

Paslapčių gaubiama liga


Krūtis yra sudaryta iš daugybės, paprastai sakant, pieną gaminančios liaukos skiltelių ir latakėlių. Būtent iš skiltelių ima formuotis nepiktybiniai krūties navikai – fibroadenomos. Iki šiol tiksliai nežinoma, kas sukelia naviko vystymąsi, kodėl jis vienoms išsivysto, o kitoms ne. Dažniausiai manoma, kad fibroadenomų atsiradimo priežastis gali būti nedideli hormonų sutrikimai moters organizme. Gydytojas chirurgas momologas Saulius Bružas apgailestaudamas sakė, kad kol kas nepiktybiniais krūtų navikais mažai domimasi, todėl informacijos apie juos nėra daug.
„Yra tiksliai žinoma, kad fibroadenoma yra nepiktybinis auglys. Jis neplis, nesidaugins ir nesisės po visą organizmą. Dauguma medicininės literatūros šaltinių sutaria, kad fibroadenoma negali supiktybėti. Nors, kaip visada, galima rasti prieštaraujančių visuotinei nuomonei duomenų. Pasaulyje yra aprašyti maždaug 200 atvejų, kai buvo bandoma įrodyti, jog supiktybėjęs navikas prieš tai buvo fibroadenoma. Tačiau tai yra išimtys ir dar diskutuotini atvejai,” – sakė medicinos centro „Northway” gydytojas mamologas S. Bružas.
 

Gali net deformuoti krūtį


Nuo atsiradimo pradžios fibroadenoma gali šiek tiek padidėti, nors dauguma jų išauga iki 2 cm. Ir apie 80 proc. jų nustoja augti. Retais atvejais nepiktybinis navikas net ir sumažėja. Gydytojas S. Bružas fibroadenomas vadina „ramiu naviku”. Pasak jo, tik dėl to, kad dažnai moterys jaučiasi nejaukiai, toks auglys operuojamas. „Aišku, operuojame fibroadenomas ir dėl kitų priežasčių. Kartais negalime tiksliai nustatyti, ar jis tikrai nepiktybinis, tada operuojame. Kartais navikai ima didėti ir net gadina krūties vaizdą. Tai retesni atvejai. Operuojame vyresnes kaip 40 metų amžiaus moteris. Šiame amžiuje fibroadenomos – retas reiškinys, tad kyla krūties vėžio grėsmė,“ – pasakojo gydytojas.
Pasak S. Bružo, fibroadenomos priešmenstruaciniu periodu nesikeičia, jų neturėtų mausti, jos neturi didėti. Šis navikas moters organizmui jokio jaučiamo poveikio nedaro. Žinoma, psichologinio diskomforto pojūtis nemažai daliai moterų išlieka. Juk, diagnozavus fibroadenomą, teks reguliariai lankytis pas medikus, stebėti, ar navikas nesikeičia.
Medikas sakė, kad buvo daryta nemažai tyrimų, ieškant fibroadenomas naikinančių vaistų. Deja, rezultatai nebuvo sėkmingi, navikas kol kas nepasiduoda medikamentams. Belieka laukti...
 

Mityba neturi jokios reikšmės


Fibroadenomas jaunos moterys dažnai užčiuopia pačios ir todėl kreipiasi į medikus. Kartais jos atrandamos eilinio vizito pas mamologą metu. Medikai pataria bent porą kartų per metus apsilankyti mamologo kabinete. Tai, beje, galima sakyti, vienintelis būdas apsisaugoti nuo fibroadenomos.
Pasaulyje vis garsiau diskutuojant apie mitybos reikšmę krūties vėžiui atsirasti, norėtųsi ir kitas ligas susieti su šiuolaikinės moters mityba. Gydytojas Saulius Bružas nepaguodžia: „Taip, mitybos įtaka krūties vėžio išsivystymui nemaža ir jau atlikta daug tai įrodančių tyrimų. Tačiau gerybiniais krūtų navikais taip stipriai nesidomima ir tokie tyrimai nevykdomi. Tačiau net empiriškai galima daryti prielaidą, kad maistas fibroadenomos išsivystymui jokios įtakos neturi.“
Yra įrodyta, kad papildomi 5 kilogramai 8 procentais padidina riziką susirgti krūties vėžiu. Vis dėlto gydytojas sutiko, kad sveikos mitybos taisyklių besilaikanti moteris mažiau rizikuoja. Tad jis patarė vengti kaloringų patiekalų, daugiau judėti ir, žinoma, šypsotis. Gera nuotaika atbaido ligas. Juk ne veltui sakoma – sveikame kūne ligoms nėra ką veikti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai