Neišsituštinęs žmogus jaučia pilnumą pilve, jam silpna, vargina bukas pilvo apačios skausmas, pučia vidurius, blogai išsiskiria dujos. Neišsituštinus ilgesnį laiką, atsiranda galvos skausmai, irzlumas, kankina nemiga, pablogėja apetitas, stipriau ima plakti širdis, prakaituojama ar sunkesniais atvejais net karščiuojama. Veidas atrodo papilkėjęs, pavargęs, nes organizmas apnuodytas toksinių medžiagų - savų medžiagų apykaitos produktų, kurie tuštinantis turi būti reguliariai pašalinami iš organizmo.
Priežasčių yra daug. Štai pagrindinės iš jų:
• Įvairios stresinės situacijos, aplinkos pakeitimas, kelionės.
• Žmogus sąmoningai dėl įvairių priežasčių sulaiko norą tuštintis. Vidurių užkietėjimu dažnai skundžiasi vairuotojai, darbininkai, dirbantys prie konvejerio. Tuštintis bijoma, kai skauda (pavyzdžiui, sergant hemorojumi, įplyšus išeinamajai angai), kai nenorima eiti į tualetą (įpratus rytais ilgai gulėti lovoje), kai reikia tuštintis prie svetimų (sunkiai sergant). Vengiant laiku išsituštinti, pamažu sutrikdomas tuštinimosi ritmas.
• Netaisyklinga ir nereguliari mityba, valgoma mažai ar badaujama. Vidurių užkietėjimas kartais net vadinamas civilizacijos liga, nes pastaruoju metu žmonės ne tik mažai juda, - maistas tapo rafinuotas, koncentruotas, jame beveik nėra skaidulinių medžiagų.
• Mažai judama, sėdimas darbas.
• Tam tikrų vaistų vartojimas. Ilgą laiką vartojami tam tikri vaistai kietina vidurius. Tai dažniausiai kraujospūdį mažinantys, opaligei gydyti skirti vaistai, kuriuose yra daugiau aliuminio ir kalcio (almagelis). Vaistai nuo Parkinsono ligos taip pat gali kietinti vidurius. Viduriai užkietėja ir nesaikingai geriant laisvinamuosius vaistus, kai perdirginus žarnų nervines galūnėles, sutrinka žarnyno peristaltika ir išnyksta refleksas tuštintis.
• Sergant skrandžio, tulžies takų, inkstų, lytinių organų ligomis, diabetu.
• Esant organiniams pakitimams, tokiems kaip žarnyno navikai, uždegimai, sąaugos, pooperacinė būklė.
• Endokrininės ligos (ypač hipotireozė - susilpnėjusi skydliaukės veikla).
• Neurogeninės kilmės vidurių užkietėjimai galimi pažeidus nugaros arba galvos smegenis. Žinomi neuroziniai vidurių užkietėjimai sergant nervų, psichikos ligomis, depresija.
1. Pirmiausiai kreipkitės į gydytoją.
Įvertinus organizmo būklę paaiškės, ar nesergate kitomis ligomis, kurios dažnai lemia vidurių užkietėjimą, ar nėra organinių žarnyno pakitimų.
Nereguliari mityba, per daug vienodas maistas sutrikdo žarnyno peristaltiką ir sukelia vidurių užkietėjimą.
2. Pasiaiškinkite, kaip maitinatės.
Rafinuoti maisto produktai. Išbraukite iš savo dienos maisto raciono rafinuotus maisto produktus (kavą, kakavą, šokoladą). Nors yra žmonių, kuriems kavos puodelis ryte pareguliuoja vidurius.
Skaiduliniai produktai. Maisto sudėtyje turi būti daug skaidulinių produktų. Skaidulinės medžiagos - tai augalinės skaidulos, kurių mūsų organizmas neskaido. Pirmiausia jų reikia turintiems antsvorio. Pavalgę skaidulingo maisto, jaučiamės sotūs, nors kalorijų yra mažai. Su daržovėmis, vaisiais patekusios į organizmą, pačios skaidulos nevirškinamos. Organizmas be jokių ceremonijų stumia jas išeinamosios angos link. Skaidulos žarnyną sutvarko kaip šluota, be to, paspartina peristaltiką. To kaip tik ir reikia tingiam žarnynui. Be to, ląsteliena skaido cholesterolį, todėl yra labai svarbi valant kraujagyslių sieneles. Nors įprasta manyti, kad vaisiai ir daržovės yra skaidulinių medžiagų šaltinis, yra ne visai taip. Ne visi vaisiai ir daržovės turi daug skaidulinių medžiagų. Pavyzdžiui, jei palyginsime kviečių sėlenas, kurių 100 g yra 40 g skaidulinių medžiagų, tai 100 g kopūstų - tik apie 3-4 g.
Daržovės. Į racioną įtraukite daug daržovių - morkų, burokėlių, kopūstų, pomidorų, agurkų, baklažanų, aguročių, salierų, moliūgų, žiedinių kopūstų.
Kiti maisto produktai. Žarnyno veiklą pagerina džiovinti vaisiai (slyvos, abrikosai), uogos, rūgusio pieno produktai, aliejus, medus, ryte išgerta stiklinė mineralinio vandens su natriu ar magniu.
3. Pakankamas judėjimas ir mankšta.
Esant ilgesniems užkietėjimams rytais reikėtų pamasažuoti pilvą. Masažuokite storosios žarnos kryptimi (iš dešinės) pilvo šonais nuo apačios krūtinės ir žemyn.
4. Jei nepadeda nei dietos terapija, nei mankšta, skiriama vidurių laisvinamųjų vaistų.
Pastaruoju metu populiarūs yra sintetiniai osmosiniai preparatai, kurie arba sutraukia vandenį į žarnyną ir taip suskystina išmatas, arba skaldo žarnyno bakterijas iki fruktozės ir galaktozės ir taip pagreitina žarnyno peristaltiką.
5. Išmokite pilvo presą stiprinančių pratimų.
Fizioterapija, masažas, gydomoji gimnastika padės normalizuoti žarnyno veiklą.
6. Įpraskite tuštintis kasdien tuo pačiu metu
Tuštinimosi ritmo normalizavimas yra vienas iš svarbiausių gydant vidurių užkietėjimą. Tualete atlikite specialius kvėpavimo pratimus, skatinančius žarnyno peristaltiką.
7. Būtinai keiskite gyvenimo būdą.
Darbą organizuokite taip, kad nebūtų kliūčių laiku išsituštinti - neslopinkite noro tuštintis vien todėl, kad nenorite nutraukti įdomaus užsiėmimo.
8. Atminkite, kai kurie produktai skatina vidurių užkietėjimą.
Tai kriaušės, ryžiai, mėlynės, aštrūs prieskoniai, alkoholis.
9. Rytinė mankšta, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu
Padeda normalizuoti žarnyno veiklą, ypač jei darbe jums beveik visą dieną reikia sėdėti.
• Susmulkintą saldymedžio šaknį sumaišykite su uogiene arba avižine koše. Kartą per dieną suvalgykite po valgomąjį šaukštą (nevalgę).
• Į stiklinę šilto vandens įpilkite šaukštelį augalinio aliejaus ir išgerkite ryte nevalgę.
• Išvirkite obuolį su nedaug vandens ir šią tyrelę lėtai valgykite (apie 15 min., nevalgę).
• Suvalgykite pusę arba trečdalį šaukštelio į miltelius susmulkintos džiovintos rabarbaro šaknies ir užgerkite mėtų arba ramunėlių antpilu. Laisvinamasis poveikis pasireiškia po 8-10 val.
• 5 g susmulkintų kmyno vaisių užpilkite verdančiu vandeniu ir 5 min. virkite, po to nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
• 6-7 šaukštelius tankiažiedės rūgštynės užpilkite 5 stiklinėmis vandens ir 15 min. virkite. Nukoškite ir gerkite po šaukštą kas 3 val.
•10 g gysločio sėklų užplikykite puse stiklinės verdančio vandens, kai nusistovės, nukoškite. Viską išgerkite iš karto.
• 20 g jaunų juodojo šeivamedžio lapų užplikykite stikline verdančio vandens, pridėkite šaukštą medaus. Gerkite po ketvirtį stiklinės po valgio.
•Dygiosios slyvos žiedų ir lapų mišinys - puiki laisvinamoji ir šlapimą varančioji priemonė. 2 šaukštus mišinio užplikykite stikline verdančio vandens. Gerkite kaip arbatą, su medumi.
• 1-2 kartus per dieną suvalgykite po valgomąjį šaukštą šeivamedžio marmelado be cukraus.
• Taip pat padeda švieži ar konservuoti apelsinai bei jų sultys. (Negalima vartoti, jeigu sergate skrandžio ir žarnyno ligomis arba gastritu ir rūgštingumas yra padidėjęs.)
Liaudies medicina viduriams minkštinti siūlo tokį kviečių sėlenų vartojimo būdą.
Pirmąsias 10 dienų reikia suvartoti po arbatinį šaukštelį sėlenų - užplikykite verdančiu vandeniu, kai nusistovės, nukoškite. Gautą masę valgykite su maistu, 3 kartus per dieną.
Kito, dviejų savaičių ciklo metu dozę padidinkite iki 2 valgomųjų šaukštų per dieną (taip pat valgykite su maistu, 3 kartus per dieną).
Kitus du mėnesius 2-3 kartus per dieną suvalgykite po 2 arbatinius šaukštelius sausų sėlenų.
Vidurių užkietėjimui užsitęsus, pusryčiams siūlome suvalgyti didelį puoduką smulkiai sutarkuotų šviežių kopūstų ir obuolių (daugiau nieko nevalgykite). Pietums pasigaminkite tokį mišinį: sumaišykite šaukštą medaus, po du šaukštus vandens ir avižų kruopų, du sutarkuotus vidutinio dydžio obuolius, šaukštą sutarkuotų riešutų ir pusės citrinos sultis. Vakarienei suvalgykite keletą nesultingų virtų daržovių, žalių salotų lapų mišrainės ir varškės, mėsos arba mėsą atstojančių produktų - razinų, kiaušinių, riešutų. (Maistą labai gerai sukramtykite.)
• Morkų sultys - lengva vidurių laisvinamoji priemonė vaikams.
• Duokite vaikui pusę arbatinio šaukštelio šviežio nesūdyto karvės sviesto arba čiulptuką prieš maitindami patepkite ricinos aliejumi.
• Keletą kartų per dieną duokite po pusę šaukštelio silpno ramunėlių antpilo.
•Jeigu viduriai užkietėjo krūtimi žindomam kūdikiui, kreipkitės į gydytoją.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau