Kaip apsaugoti smegenis ir išvengti senatvinės silpnaprotystės?

Galvos smegenų ligos tarp Europos Sąjungos (ES) ir JAV gyventojų pagal paplitimą užima trečią vietą ir nusileidžia tik širdies ir kraujagyslių sistemos bei vėžinėms ligoms. Jos ne tik sumažina gyvenimo trukmę, bet ir daro įtaką gebėjimui atsiminti, mąstyti, adekvačiai priimti informaciją bei sprendimus. Norėdami padėti šių sutrikimų varginamiems žmonėms, daugelio pasaulio šalių gydytojai jiems skiria veiksmingo, saugaus bei gerai toleruojamo vaisto nicergolino. Maždaug prieš metus Lietuvoje pasirodė naujasis nicergolino preparatas ES ir dabar jau pas mus žinomas Nicerium pavadinimu. Tai Vokietijos farmacijos kompanijos „Hexal AG” gaminamas vaistas. Į klausimus apie šio vaisto svarbą gydant galvos smegenų kraujotakos ir vyresnio amžiaus žmonių pažintinių funkcijų sutrikimus sutiko atsakyti Abromiškių reabilitacijos ligoninės gydytoja Saulė Jasulaitienė.
 

Kas dažniausiai sukelia vyresnio amžiaus žmonių pažintinių funkcijų sutrikimus?


Pablogėjusių pažintinių funkcijų priežastys gali būti įvairios, kadangi organizmo senėjimo požymiai yra susiję su visu kompleksu individualių genetinių bei socialinių-fiziologinių veiksnių. Nepaisant to, neretai smegenų ir periferinės kraujotakos sutrikimai yra pavadinami senatvės simptomais. Taip yra todėl, kad lėtinis kraujotakos nepakankamumas - viena iš dažniausių vyresnio amžiaus žmonių neurologinių ligų. Be to, verta pažymėti, kad pavienių sutrikimo simptomų gali būti ir daug jaunesniems žmonėms. Taigi tiek ūminis, tiek lėtinis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas yra vienos dažniausių vyresnio amžiaus žmonių pažintinių funkcijų pablogėjimą lemiančių priežasčių. Tik jei dėl užsitęsusio ūminio kraujotakos sutrikimo insultą patyrusiems žmonėms pažintinių funkcijų sutrikimų gali atsirasti staiga, tai esant lėtiniam kraujotakos sutrikimui jie vystosi pamažu.
 

Kokie gali būti smegenų kraujotakos sutrikimo simptomai?


Lėtinės smegenų kraujotakos nepakankamumas gali pasireikšti galvos skausmu, svaigimu, spengimu ausyse, susilpnėjusia atmintimi, dėmesiu, padidėjusiu dirglumu, sujaudinimu, greitu nuovargiu, blogu miegu, vidinės įtampos ir nerimo pojūčiu, bloga, kintama nuotaika ir kitais simptomais.
Klinikinėje praktikoje dažnai tenka skirti reabilitacinį gydymą pacientams, kuriems dėl užsitęsusio galvos smegenų kraujotakos sutrikimo įvyko insultas. Tokiems ligoniams neretai būna ne tik judėjimo ir kalbos sunkumų, bet ir atminties sutrikimų, jie nepajėgia sukaupti dėmesio, neretai tampa apatiški, nestabilios nuotaikos.
 

Kaip tokiems pacientams gali padėti nicergolinas (Nicerium)?


Pažintinių funkcijų sutrikimui, dažniausiai pasireiškiančiam dėl smegenų kraujotakos nepakankamumo, gydyti paprastai pasirenkamas medikamentas, pasižymintis kompleksiniu poveikiu, palankiai veikiantis tiek smegenų kraujagysles, tiek ir pačias ląsteles. Nicerium normalizuoja kraujagyslių tonusą, mažina kraujo klampumą (pirmo ar pakartotinio insulto tikimybę) ir gerina nervų ląstelių medžiagų apykaitą. Vartojant šio medikamento, pagerėja pacientų atmintis, kalba, judesių koordinacija, normalizuojasi miegas, išnyksta galvos svaigimas, grįžta aktyvumas, stabilizuojasi emocinė būklė. Kadangi gydant insultą neretai skiriama keleto medikamentų, labai svarbu, kad jie nesąveikautų tarpusavyje. Nicergolinas (Nicerium) gerai dera su kitais medikamentais, yra saugus ir gerai toleruojamas. Labai svarbu tai, kad dažniausiai šis vaistas nedaro įtakos arteriniam kraujo spaudimui.


Dėl visų šių savybių nicergolinu sėkmingai gydomi senatviniai ir/ar poinsultiniai galvos smegenų veiklos sutrikimai. Vartojant vaisto taip pat silpnėja atminties, orientacijos, miego ir nuotaikos sutrikimai. Be to, sergantiesiems Nicerium skatina valios ir motyvacijos atsiradimą, socialinį elgesį, lengvina kūno negalavimus: nuovargį, svaigulį.
Skiriant šio vaisto vyresnio amžiaus pacientams, kenčiantiems nuo lėtinio ar ūminio smegenų kraujotakos sutrikimo, galima išvengti blogesnių sutrikimo pasekmių, galima sustabdyti pažintinių funkcijų blogėjimą ir užkirsti kelią senatvinei silpnaprotystei.
 

Ar gali nicergolino vartoti ir jaunesnio bei vidutinio amžiaus pacientai?


Nicergolino (Nicerium) vartojimo amžiaus diapazonas yra pakankamai platus. Jo gali vartoti ne tik pagyvenę, bet ir vidutinio bei jauno amžiaus žmonės, juk šiandien kraujagyslių ligos “jaunėja”, ir mes girdime apie infarktą ar insultą patyrusius pakankamai jauno amžiaus žmones.
 

Ką pacientams reikėtų žinoti apie nicergolino vartojimą?


Gydomasis Nicerium poveikis pasireiškia pamažu, todėl vaisto gydytojai skiria vartoti ne mažiau nei 3-6 mėn. Paprastai sutrikusioms pažintinėms funkcijoms gerinti nicergolino skiriama po 30 mg 2 kartus per parą, tuo tarpu sutrikusiai kraujotakai gerinti vaisto pakanka vartoti mažesnėmis dozėmis - po 5-10 mg 3 kartus per parą. Daugeliu atvejų, gerokai palengvėjus ligos simptomams, dozę galima po truputį mažinti. Vaistas pasisavinamas geriau, jei tabletė nuryjama prieš valgį ir gausiai užsigeriama skysčiu, pvz., stikline vandens.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai