Pilvo apačios skausmas

Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi.
 

Ginekologinio skausmo diagnostika


Ne mažiau nei 10 proc. visiškai sveikų moterų retkarčiais skauda apatinę pilvo dalį, bet jos neteikia tam ypatingos reikšmės. Taip yra dėl to, kad skausmo pojūtis dažnai būna susijęs su daugybe kitų sąlygų, nebūtinai ligų. Pavyzdžiui, lėtinis vidurių užkietėjimas ar maudimas ir diskomfortas, susiję su netinkamų maisto produktų vartojimu.
Ginekologinis skausmas kyla pilvo apačioje, virš gaktinės sąvaržos, kirkšnyse, pilvo apatinės dalies šonuose, kartais - aplink bambą, dažnai skauda ir juosmenį. Skausmo pobūdis - bukas, tempiantis, maudžiantis, spazminis, išplitęs į kojas, kirkšnis, nugarą. Svarbu, ar skausmas yra susijęs su fiziniu darbu, kitokiu fiziniu krūviu (sportu), ilgalaikiu sėdėjimu (ar stovėjimu), menstruacijomis, ovuliacija, lytiniais santykiais ir pan.
 

Pilvo apatinės dalies skausmo priežastys


Nustatyta, kad per 50 proc. moterų kenčia nuo skausmingų menstruacijų (dismenorėjos). Taip pat pilvo apačios skausmą gali justi sergančiosios endometrioze, gimdos fibromiomomis, mažojo dubens uždegimine liga, kiaušidžių augliais, turinčioms lytinių organų anomalijų, patyrusioms mažojo dubens operacijas, traumas, taip pat moterys, kurių mažojo dubens organų kraujagyslės yra išsiplėtusios ir kurios naudoja gimdinę kontracepciją (spirales). Žmogaus organizmas - vientisa sistema, todėl nederėtų pamiršti kitų, su vidiniais lyties organais susijusių ar šalia jų esančių organų - šlapimo pūslės, žarnų - ligų. Tai šlapimo takų infekcija, žarnų uždegimai ir peristaltikos sutrikimo ligos, traumos, lėtinis vidurių užkietėjimas, apendicitas, išvarža ir daug kitų.


Endometriozė
Tai būklė, kuriai esant, į gimdos gleivinę panašūs audiniai
veša moters lytiniuose ir kituose organuose - kiaušidėse, kiaušintakiuose, gimdos raiščiuose, pilvaplėvėje, žarnose, šlapimo pūslėje, gimdos kaklelyje, netgi pooperaciniuose randuose. Jeigu endometriozės židinių yra kiaušidėje ar kiaušintakiuose, vargina bukas, tempiantis pilvo apatinės dalies, strėnų skausmas, atsirandantis 1-2 savaites prieš mėnesines ir išliekantis iki jų pabaigos. Jeigu endometriozės židinių yra raiščiuose, užgimdinėje ertmėje - nepakenčiamai skausmingi ir varginantys tampa lytiniai santykiai. Moteris kamuojasi ir galiausiai visai jų vengia. Susidarius sąaugoms, įkyrus, bukas skausmas vargina beveik nuolat. Endometriozės židiniams susidarius kituose organuose, sutrinka ir jų funkcija. Be nuolatinio maudimo, moteriai pučia pilvą, gali skaudėti šlpinantis.
Kaip išvengti endometriozės ir skausmų? Tikslių profilaktinių rekomendacijų nėra, nes nėra aiškiai žinomi endometriozę sukeliantys faktoriai. Tačiau per mėnesines nerekomenduojami lytiniai santykiai, didelis fizinis krūvis (moksleivėms - fizinės kultūros pamokos). Patariama tamponus keisti taip pat dažnai, kaip ir higieninius įklotus, vengti aborto, stiprinti viso organizmo imunitetą.
• Endometrioze 6 kartus dažniau suserga tos moterys, kurių motina arba sesuo serga šia liga.
• Orgazmas menstruacijų metu - potencialus endometriozės rizikos faktorius.
• Skausmingi lytiniai santykiai gali būti dėl sąaugų užgimdinėje ertmėje, makšties struktūrų po gimdymo, sergant endometrioze, nepakankamai sudrėkus makšties gleivinei ir kt.priežasčių. Naudokite lubrikantą, pakeiskite sueities pozą. Nesivaržydamos kreipkitės į ginekologą ar seksologą.
• Kai kurie ekspertai teigia, jog lėtinio skausmo priežastis gali būti nuolat patiriama seksualinė prievarta ar buitinis smurtas. Drąsiai ieškokite išeities.
Mažojo dubens uždegimas
90-95 proc. atvejų mažojo dubens uždegimą sukelia lytiniu keliu perduodami mikroorganizmai - chlamidijos, gonokokai, stafilokokai, streptokokai, mikoplazmos ir kt. Sergant lėtiniu uždegimu susidaro standžių sąaugų, kurios pakeičia mažojo dubens organų, gimdos padėtį, todėl juosmenį, pilvo apačią, kryžmens sritį skauda beveik nuolat.
Lietuvoje į ginekologus dėl lytinių organų uždegimo kreipiasi kas antra moteris. Lėtinis uždegimas tęsiasi ilgai, neretai visą gyvenimą. Jam būdingas beveik nuolatinis pilvo apačios skausmas, galintis plisti į kojas, juosmenį. Uždegimo paūmėjimui įtaką turi dirbtiniai abortai, persileidimai, gimdos spiralės, gimdymai, operacijos. Lėtinis uždegimas susidarius nepalankioms sąlygoms (persišaldžius, susirgus virusine infekcija, po sunkių psichinių stresų, sumažėjus organizmo atsparumui) gali paūmėti. Tuomet lėtinis bukas skausmas virsta rėžiančiu, spazminiu, atsiranda išskyrų, šaltkrėtis, karščiavimas.
Ką daryti? Jeigu susirgote, būtina laiku ir visiškai išsigydyti, paisyti visų gydytojo rekomendacijų. Jeigu teko atlikti ginekologinę operaciją ar kitokią intervenciją - lytinių santykių vengti tol, kol praeis pavojingas laikotarpis (nepamirškite paklausti, kada tai įvyks). Jeigu dar nesusirgote ir turite vieną seksualinį partnerį, naudojate barjerinius kontraceptikus (prezervatyvą, spermidines priemones), vengiate peršalimų ir stresų - realu tikėtis, kad uždegimas jus aplenks.
 

Nenormali gimdos padėtis


Pilvo apačią gali skaudėti dėl nenormalios lytinių organų padėties - gimdos užlinkimo atgal, pakrypimo į šoną, nusileidimo. Dėl įvairių priežasčių (uždegimo ir randėjimo procesų, operacijų, sunkaus fizinio darbo, užtrukusio sunkaus gimdymo) susilpnėja gimdą palaikantys raiščiai. Pilvo skausmą šiuo atveju gali sukeli net ir nedaug prisipildžiusi šlapimo pūslė ar tiesioji žarna. Paprastai skausmas būna bukas, maudžiantis, jį lydi sunkumo jausmas pilvo apačioje.
Kaip išvengti nenormalios gimdos padėties? Reikia vengti nešioti sunkius krūvius, sunkiai dirbti brendimo bei pogimdyminiu laikotarpiu, specialiais pratimais tvirtinti mažojo dubens tarpvietės raumenis. Tinka sukti lanką, “įtraukti” pilvą, sukti liemenį, dubenį, naudinga atlikti Kėgelio pratimus (periodiškai sutraukti raumenį, kuris sulaiko šlapimo srovę).
 

Kitos ginekologinės skausmo priežastys


Rečiau lėtinį skausmą sukelia mioma. Vargina pilvo apačios maudimas ir “pilnumo” jausmas. Dažniau auganti mioma sutrikdo šalia esančių organų funkciją - padažnėja arba pasunkėja šlapinimasis, tuštinimasis, atsiranda vidurių pūtimas arba užkietėjimas.
Vis dėlto nemažai moterų patiria nuolatinį arba periodišką laikiną pilvo skausmą, kurio priežastis lieka neišaiškinta. Tokių pacienčių susijaudinimas ir susirūpinimas savimi verčia tirtis ir gydyti viską iš eilės. Jeigu gydytojas nuodugniai jus ištyrė ir nenustatė jokios rimtos ligos, teks nustoti dejuoti ir rimtai užsiimti savimi. Reguliariai ir tinkamai maitinkitės, vartokite daug ląstelienos turinčių produktų, venkite vidurių užkietėjimo, gerkite daug vandens, išmokite atsipalaidavimo pratimų, venkite ilgai sėdėti, mankštinkitės. Būkite optimistiškai nusiteikusi. Galų gale kartais galima ir nekreipti dėmesio į mažulytį diegliuką.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai