Kaulų retėjimą skatinantys produktai ir vaistai

Osteoporoze dažniau serga moterys. Maksimalių kaulų tankį moterys pasiekia apie 35 gyvenimo metus, po ko kaulai palengva ima retėti. Per metus moterys netenka 0,5–1 proc. kaulų masės. O po menopauzės (nesant apsauginio hormonų poveikio) retėjimas progresuoja kur kas sparčiau. Taigi kaulų stiprumas labai priklauso ir nuo to, kokiais kaulai tapo iki 35 metų amžiaus. Kas gi silpnina kaulus?
 

Druska. Kalifornijos universiteto osteoporozės centro mokslininkai perspėja: prieš atsidarydami pakelį traškučių, pamąstykite apie kaulų sveikatą. Didesnis druskos kiekis turi neigiamos įtakos kaulams, kadangi druska skatina kalcio netekimą su šlapimu. Stokojant kalcio, kaulas greičiau suardomas nei gali būti atkurtas, taigi didėja kaulų lūžių rizika. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad, gausiai vartojant druskos, kalcio netekimas vidutiniškai padidėja 48 mg per parą, tuo tarpu esant pakankamam kalio kiekiui (šio elektrolito yra bananuose, abrikosuose, slyvose, arbūzuose, vynuogėse ir kt. (įskaitant ir džiovintus vaisius), kalcio netekimas smarkiai sumažėjo ir buvo tik 8 mg didesnis nei tų žmonių, kurie druską vartoja saikingai.
Gaivieji gėrimai. Kai kurie žmonės tiki, kad gazuotų gėrimų vartojimas paskatina virškinimą. Iš tikrųjų gazuoti gėrimai nebent paskatina lengviau atsirūgti ir pakeičia šarmų ir rūgščių pusiausvyrą skrandyje. Dalis mokslininkų tikina, kad šiuose gėrimuose esančios medžiagos slopina kalcio pasisavinimą, kiti – kad žmonės, dažnai vartojantis šių gėrimų paprastai mažiau valgo sveiko maisto. Realesnis yra antrasis variantas, taigi atkreipkite į tai dėmesį ir pasirūpinkite, kad ant jūsų stalo būtų ne tik bulvių traškučiai ir kola.
Kofeinas. Australų mokslininkų atliktas tyrimas įrodė, kad žmonės, kasdien vartojantys šokoladą bei kitus kofeino turinčius produktus, dažniau serga osteoporoze. Jų kaulų tankis vidutiniškai 3,1 proc. mažesnis nei asmenų, kurie tokius produktus vartoja ne kasdien. Be abejo, tikrai nerekomenduotume išbraukti šokoladą iš sąrašo, kadangi šis produktas (vartojant saikingai) turi teigiamos įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai bei pakelia nuotaiką, o tai reiškia, sumažina depresijos riziką.


Alkoholis. Dažniausiai žmonės žino apie alkoholio poveikį kepenims, gebėjimui vairuoti, tačiau mažai kas susimąsto apie alkoholio poveikį kaulams. O jis panašus kaip kortikosteroidų, t.y. skatina kaulo ardymą ir trukdo kaulo atkūrimą. Antai lėtiniu alkoholizmu sergantiems asmenims po kaulų lūžių gijimas statistiškai patikimai yra ilgesnis nei alkoholio nevartojantiems žmonėms (sutrikdytas kaulinio audinio atstatymas). Kaulų retėjimas, anot vienų mokslininkų, pastebimas ir tiems žmonėms, kurie išgeria mažiau nei 1 alkoholio dozę per dieną. Tačiau mokslinėje literatūroje pateikiama ir kontraversiškų duomenų, kuriuose teigiama, kad saikingas (t.y. ne daugiau 1 alkoholio dozės ne dažniau nei 5 kartus per savaitę) turi apsauginį poveikį kaulams. Tyrimais įrodyta, kad tiek alkoholio vartojančioms moterims rečiau įvyksta su osteoporoze susiję kaulų lūžiai.
Kortikosteroidai. Šie vaistai vartojami keletui ligų gydyti, pavyzdžiui, sąnarių ligoms, autoimuninėmis ligomis, bronchų astmai ir t.t. Kortikosteroidai (pvz., prednizolonas) slopina kalcio pasisavinimą žarnyne, padidina jo išskyrimą pro inkstus ir pažeidžia kaulo formavimąsi (poveikis kaulą „statančioms“ ląstelėms). Šis nepageidaujamas poveikis paprastai pasireiškia vaistus vartojant ilgai ir labiau susijęs su geriamųjų kortikosteroidų vartojimu nei su inhaliuojamųjų (tokia forma paprastai skiriama astma sergantiems žmonėms). Taigi rizikos grupei priklausantiems žmonėms tikslinga osteoporozės profilaktika.
Kiti vaistai: sintetiniai skydliaukės hormonai, rūgštingumą mažinantys vaistai, kurių sudėtyje yra aliuminio, gastroezofaginio refliukso, opaligei ir kai kurioms kitoms būklėms gydyti vartojamų protonų siurblio inhibitorių vartojimas Jų poveikis svarbus toms moterims, kurių kaulų tankis jau smarkiai sumažėjęs. Esant didelei kaulų lūžių rizikai, gydytojas paskirs profilaktines priemones.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai