Liežuvis – žmogaus organizmo „žemėlapis”

Norėdami sužinoti savo ateitį, žmonės kreipiasi į burtininkus, kurie buria kortomis ir išpranašauja jų likimą. Pasirodo, kiekvienas iš mūsų trumpam galime „pabūti burtininkais“ ir, suprasdami savo organizmo „kalbą“, jo slaptus ženklus, sužinoti apie savo fizinę ir psichinę būklę. Tereikia tik vienos „kortos“, kurią mes vadiname liežuviu. Kinijoje nuo senų laikų plačiai žinomas ligų diagnostikos metodas apžiūrint liežuvį, kurį jie sėkmingai tebetaiko ir dabar.
 

Mažas, bet toks stiprus ir svarbus...


Liežuvis – tai „stambus raumenų pluoštas“ burnos dugne, gausiai išraizgytas kraujagyslių ir nervų. Jo paviršius padengtas gleivine, o viršutinį paviršių dengia maži speneliai (papilės). Tarp jų yra skonio spenelių, dėl kurių jaučiami sūrus, saldus, rūgštus ir kartus skoniai.
Sveikas liežuvis yra rausvos spalvos, be apnašų arba apsinešęs plonų baltų apnašų plėvele, be įtrūkimų ir dantų žymių. Liežuvio judesiai padeda stumti maistą, jį kramtyti ir praryti; liežuvis taip pat „padeda“ kalbėti.
 

Įdomūs faktai


Pasirodo, liežuvis – galingiausias raumuo visame žmogaus organizme! Savo „išskirtiniais“ liežuviais gali pasigirti Stephen Taylor – ilgiausio visame pasaulyje liežuvio savininkas. Jo ilgis nuo liežuvio galiuko iki lūpų kraštų sudaro 9,5 cm. O ilgiausio iš moterų – Annikos Irmler liežuvio ilgis yra 7 cm.


 

Ką rodo liežuvis


 

Spalvos pokyčiai


Ryškiai rausvas liežuvis būna karščiuojant, sergant infekcine liga, geležies ar vit. B 12 stokos mažakraujyste, kai trūksta folio rūgšties, vit. B12, B3 (niacino).
Avietinis – sergant skarlatina, pseudotuberkulioze.
Pablyškęs ar baltas būna sergant pienlige, leukoplakija (liežuvio gleivinės pažeidimas, kurį provokuoja nuolatinis suerzinimas, pvz., tabako dūmais), mažakraujyste, susilpnėjus skydliaukės funkcijai, sergant kitomis sutrikusios medžiagų apykaitos ligomis, esant skysčių trūkumui, rūkant, vartojant alkoholį.
Violetinį atspalvį liežuvis įgyja, kai „užsistovi“ kraujas, t.y. kai sutrinka kraujotaka, esant ūminiam lokalizuotam skausmui, pvz., krūtinės srities, mėnesinių sukeltam, segant endometrioze, erektiline disfunkcija (impotencija), gerybiniais ir piktybiniais navikais, patyrus fizinę traumą.
Rausvas, apsinešęs plonu baltu sluoksniu liežuvis būdingas sergant peršalimo ligomis, alergija.
Apsinešęs storu baltu sluoksniu, pro kurį neįžvelgiama liežuvio spalvos, byloja apie „skysčių trūkumą“ virškinamajame trakte (skrandyje, žarnyne) ir kt. virškinimo sistemos sutrikimus, pvz., esant rėmeniui, vidurių užkietėjimui, badaujant; netaisyklingai maitinantis, vartojant per daug mažai termiškai apdoroto maisto, daug pieno, riebių, keptų maisto produktų; sergant pienlige (sukelta antibiotikų, inhaliacinių aerozolių bronchų astmai gydyti ir kt.), leukoplakija, menopauzės metu.
Blyškiai gelsvos arba baltai purvinos apnašos atsiranda sutrikus virškinimui, persivalgius, geriant daug kavos, nedaug karščiuojant, sergant gripu.
Geltonų apnašų atsiranda karščiuojant, pagreitėjus medžiagų apykaitai, esant geltai, kepenų ir tulžies pūslės sutrikimams, rūkant, geriant daug arbatos bei kavos, o geltoni taškeliai – sergant virusine infekcija.
Rudų apnašų būna ant daug rūkančių žmonių liežuvio, ant vartojančių turinčius skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų, kurių sudėtyje yra bismuto, kartais jų atsiranda smarkiai karščiuojantiems.
„Geografinis“ liežuvis – išvagotas grioveliais – būna dėl alergijos, imuniteto sutrikimų (suaugusiems).
Apnašos liežuvio paviršiuje išsidėsto „salelėmis“, esant liežuvio uždegimui, kai yra virškinamojo trakto sutrikimų.
 

„Piešiniai“ liežuvio paviršiuje


Pavieniai ar dauginiai įskilimai byloja apie skysčių trūkumą organizme, pvz., sergant diabetu, menopauzės metu.
Dantų žymės liežuvio paviršiuje rodo sutrikusį virškinimą, skysčių trūkumą, jų gali atsirasti po epilepsijos priepuolio, neišsimiegojus.
„Plaukuotas“ liežuvis savo išvaizda primena „kailį“, šiuos pakitimus gali sukelti antibiotikų, dažų, esančių vaistų ir maisto sudėtyje, kavos, tabako poveikis, ŽIV infekcija, kitos lėtinės ligos.
„Lygus“ (be spenelių) liežuvis būna esant mažakraujystei, vit. B12 trūkumui.
 

Liežuvio padidėjimas


Būdingas sergant tam tikromis ligomis, tokiomis kaip:
· Dauno sindromas
· Akromegalija (kartu padidėja nosis, pirštai ir kt.)
· Miksedema (susilpnėjus skydliaukės funkcijai)
· Jei nėra dantų
 

Liežuvio patinimas


Provokuoja:
· Vaistų ar maisto sukelta alerginė reakcija
· Infekcija
· Susilpnėjusi skydliaukės funkcija
· Vit. B3 trūkumas
· Kraujo, liežuvio vėžys
 

Skonio sutrikimas


Pasireiškia, kai yra:
· Liežuvio spenelių pažeidimas
· Nervo pažeidimas
· Infekcija
· Po vaistų vartojimo (šalutinis poveikis)
 

Liežuvio skausmas


Sukelia įvairios ligos ir būklės:
· Liežuvio uždegimas
· Stomatitas (opelės burnoje)
· Herpetinė burnos infekcija
· Deginančios burnos sindromas
· Leukoplakija
· Burnos vėžys
· Rūkymas
· Liežuvio įkandimas (po epilepsijos priepuolio, vabzdžių įkandimo ar kt.)
· Diabetas
· Mažakraujystė
· Menopauzė
 

Liežuvio drebėjimas


Provokuoja:
· Nervų sistemos ligos
· Suaktyvėjusi skydliaukės veikla
 

Sunku judinti liežuvį, kramtyti maistą, ryti bei kalbėti


Dažniausios priežastys:
· Nervo pažeidimas
· Jei raištis, jungiantis liežuvį su burnos dugnu, yra per trumpas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai