Dantų skausmas: nugalėti ar išvengti?!

Kodėl skauda dantis?


Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centro Burnos ir dantų priežiūros katedros stomatologas Arūnas ŽIŪRYS.
Dantų skausmas yra vienas nemaloniausių pojūčių, sukeliantis fizinių ir psichologinio pobūdžio negalavimų, traumuojantis. Pacientai būna sudirgę, nedarbingi, irzlūs.
Dantų skausmas gali būti ūminis (atsiranda staiga, netikėtai) ir lėtinis (ilgai trunkantis, maudžiantis).
Ligos, dėl kurių patiriamas dantų skausmas, skirstomos į dvi grupes. Tai kariesas ir jo komplikacijos bei periodonto (audinių, esančių aplink dantį) ligos.
Dantų kariesas pagal pažeidimo laipsnį gali būti paviršinis, vidurinis ar gilus. Įvertinti ligą padeda ir būdingi dirgikliai: šaltis, šiluma, saldūs produktai ar jautrumas mechaniniam dirginimui. Trumpalaikis skausmas - tai signalas, kad vystosi patologija. Laiku nepašalinus skausmo priežasties, išsivysto karieso komplikacija - pulpitas. Negydomas pulpitas gali komplikuotis: išsivystyti viršūniniai periodontitai (anksčiau vartotas terminas parodontozė), viršūniniai pūliniai, kurie savo ruožtu gali sukelti periostitą, osteomielitą ir kt.
Skausmas - tai atsakomoji reakcija į pažeidimą. Apie tai “signalizuoja” nervų skaidulos. Skausmo malšinimas tėra trumpalaikė išeitis. Todėl būtina šalinti ligos priežastį, jeigu reikia, nuskausminti.
Dantų skausmo profilaktika - tinkama dantų ir burnos ertmės higiena.
Vaistai pašalina skausmą laikinai. Ūminiam danties skausmui, plintančiam ar sustiprėjančiam naktį, vadinamajam pulpitiniam skausmui, viršūninio periodontito sukeltam skausmui slopinti skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Šie vaistai slopina uždegimą ir malšina skausmą.


 

Kaip išvengti periodonto ligų bei jų sukeliamo skausmo?


Dantų ir burnos priežiūros katedros burnos higienistė Lina SUTKEVIČIENĖ.
Taip pat periodontitas gali išsivystyti dėl ant dantų susikaupusių bakterijų apnašų. Jeigu jos gerai nenuvalomos šepetėliu, “nusėda” mineralinės medžiagos, ir apnašos ilgainiui sukietėja. Taip susidaro akmenys. Jiems žalojant, dirginant dantenas, išsivysto uždegimas (gingivitas). Pirmas dantenų uždegimo požymis - dantenų kraujavimas, paburkimas, paraudimas, pacientas gali jausti ir maudžiantį skausmą. Jeigu ligos priežastis ilgai nepašalinama, dantenos pradeda leistis šaknies viršūnės link.
Jeigu nepašalinamos ligos priežastys, patologinis procesas išplinta, apimdamas ir kaulų audinį, pažeidžia periodonto raiščius, kurie laiko dantį alveoliniame kaule - vystosi periodontitas. Dėl šios ligos ilgainiui netenkama dantų, nes dėl kaulo atrofijos danties šaknis nebetenka atramos.
Išsivysčius viršūniniam periodontitui, dantis gydo stomatologas, o esant dantenų pažeidimams veiksmingos profesionalios burnos higienos priemonės. Tai kietųjų apnašų šalinimas specialiais instrumentais ir ultragarso prietaisu, dantų poliravimas ir kt. Po šių procedūrų apnašos ne taip greitai kaupiasi. Pacientas bent dvi savaites, kol sugis dantenos, turi naudoti dantų pastas ir skalavimo skysčius su uždegimą slopinančiomis medžiagomis, kruopščiai prižiūrėti burnos ertmę.
Instrukcija pacientui, kuriam gelia dantį, galėtų būti tokia:
Pirma - nepasimeskite.
Antra - žinokite, kad yra priemonių ir būdų, kurie gali pašalinti bet kokį skausmą. Net ir tokį stiprų, kuris - temdantis protą ir pasiglemžiantis gyvenimo džiaugsmą - ištiko jus.
Trečia - keliaukite pas stomatologą.
Ketvirta - dėl anksčiau minėtų priežasčių savo stomatologo telefoną dera žinoti mintinai.
 

Pirmoji pagalba suskaudus dantims


Staigų danties skausmą gali sukelti tarpdantyje įstrigę maisto likučiai. Atsargiai jį pašalinkite siūlu, ir skausmas dings. Jeigu skausmą sukėlė infekcija ar augantis protinis dantis, paskubėkite pas stomatologą, kadangi formuojantis pūliniui būtina gydyti antibiotikais. Dažnai skiriama klindamicino (pvz., Dalacin C), tai vienas iš labiausiai pripažintų stomatologinėje praktikoje antibiotikų.
Burnos gleivinės uždegimą slopina miško uogų ir vaistažolių nuovirai:
5 valgomuosius šaukštus džiovintų mėlynių užpilkite litru šalto vandens, valandą palaikykite, pavirinkite 5 min. ir palikite 15 min. atvėsti. Šiuo nuoviru keletą kartų per dieną skalaukite burną.
Burnai skalauti tinka ir juodoji arbata.
Sergant stomatitu padeda ąžuolo žievės, šalavijo, raudonėlio, piliarožės šaknų, ramunėlių ir liepžiedžių mišinių nuovirai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai