Kad neskaudėtų širdies, neprastėtų atmintis

Širdies ir kraujagyslių ligos – viena skaudžiausių mūsų šalies sveikatos problemų. Deja, bet sergamumas ir mirštamumas nuo šių ligų didelis. Daugiausia gyvybių nusineša miokardo infarktas, šiek tiek mažiau – insultas, ir tai sudaro daugiau nei pusę visų mirčių. Kita nedžiugi žinia – kad smegenų veikla gali pradėti blogėti gerokai anksčiau, jau nuo 45-ies metų amžiaus, o ne 60-ies, kaip buvo manyta. Tai, atlikę tyrimus, nustatė Didžiosios Britanijos mokslininkai. Kaip atitolinti širdies ir smegenų kraujagyslių ligas?

 

Civilizacijos lazda turi du galus

 

Per pastaruosius 200 metų žmonių gyvensena smarkiai pakito. Naujos technologijos išlaisvino žmogų nuo fizinio darbo. Be to, šiuolaikinis žmogus ir apskritai mažai juda, nesportuoja, bet riebiai ir sočiai valgo. Ši „pagerėjusi“ mityba, kai maiste padaugėjo riebalų, cholesterolio, druskos, kartu su kitais rizikos veiksniais (rūkymu, antsvoriu, auštu kraujospūdžiu) skatina aterosklerozinių plokštelių susidarymą. Aterosklerozė – pagrindinė priežastis, kuri skatina kraujagyslių susiaurėjimą ir sukelia ne tik koronarinę širdies ligą, bet ir galvos smegenų ir kojų kraujagyslių ligas.

Beje, aterosklerozė prasideda dar vaikystėje. Pirmųjų kraujagyslių pakitimų atsiranda jau pirmą gyvenimo dešimtmetį. Kita vertus, tik 20 proc. mūsų sveikatos lemia genai, visa kita – aplinka, gyvensena, t.y. veiksniai, kuriuos galime valdyti. Taigi riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis galima atitolinti. Tiesa, pokyčių pirmiausia turime norėti patys ir patys turime ryžtis keisti savo gyvenseną.

 

Atmintiems spragos vis jaunesniems

 

Kad atmintis nebe „ta“, galima išgirsti ir iš gana jaunų, tik 40-ies metų slenkstį perkopusių žmonių. Viena vertus, pamiršti yra natūralu, kita vertus, silpnėjanti atmintis gali būti sunkių ligų pranašas. Užmiršti nusipirkti kažką maisto parduotuvėje, neatsiminti žmogaus vardo – nėra baisu, kai šios atminties spragos nesikartoja. O kai žmogus pamiršta ateiti į suplanuotą susitikimą, neranda daiktų, sutrinka jo dėmesys, atsiranda irzlumas ir apatija, – tai gali būti rimtų ligų simptomai.

Britų mokslininkai, dešimtmetį vertinę 7 tūkst. 45–70 metų vyrų ir moterų atmintį, žodyną ir supratimo įgūdžius, nustatė, kad vyrų ir moterų, sulaukusių 45–49 metų, smegenų veikla pablogėjo 3,6 proc. Ankstesni tyrimai rodė, kad pažintinis suvokimas blogėjo ne anksčiau kaip sulaukus 60 metų.

 

Maistas kraujagyslėms ir smegenims

 

Vienas iš rizikos veiksnių sirgti širdies ligomis yra padidėjęs cholesterolio kiekis. Todėl kiekvienas žmogus turėtų žinoti savo cholesterolio kiekį kraujyje (tiek „gerojo“, tiek „blogojo“). Žinoma, tinkama mityba gali padėti jį sumažinti. Tačiau reikšmingą pagalbą gali suteikti ir maisto papildai, kuriuose yra medžiagų, galinčių mažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Viena tokių – lecitinas.

Lecitinas yra biologinis cholesterolio antagonistas, kuris gerina riebaus maisto virškinimą, neleidžia kauptis riebalų pertekliui, mažina „blogojo“ ir didina „gerojo“ cholesterolio kiekį ir taip apsaugo kraujagysles nuo aterosklerozinių plokštelių. Jis naudingas ir antsvorio turintiesiems.

Pagrindinės sudedamosios lecitino medžiagos – inozitolis ir cholinas. Cholinas labai svarbus protiniam darbui ir atminčiai. Dėl to lecitinas vadinamas „smegenų maistu“. Inozitolis svarbus aprūpinant ląsteles maisto medžiagomis ir deguonimi. Kai jo nepakanka, spartėja senėjimo procesai.

Itin naudingų kraujotakai ir atminčiai medžiagų turi dviskiaučio ginkmedžio (Ginkgo biloba) lapai. Beje, šis medis laikomas ilgaamžiškumo ir patvarumo simboliu. Kinų medicinoje jis naudojamas daugiau nei 5 tūkst. metų, Vakaruose – nuo praėjusio amžiaus vidurio.

Šio augalo lapuose yra per 40 įvairių biologiškai veiklių medžiagų. Vienos svarbiausių –flavonoidai ir terpenodai. Ginkmedžio flavonoidai saugo nervų, širdies ir kraujagyslių ląsteles nuo pažeidimų. Terpenoidai gerina kraujotaką,  mažina trombų susidarymo riziką. Todėl ginkmedžio lapų ekstraktas itin tinka kraujotakos sutrikimams gydyti. Taip pat manoma, kad jis suteikia protui aiškumo, gerina atmintį, skatina mąstymo procesus.

 

 „LIVE WELL Lecithin Plius Ginkgo Biloba“ – unikalus maisto papildas, kurio sudėtyje yra ir lecitino, ir dviskiaučio ginkmedžio lapų ekstrakto. Šios dvi medžiagos, vartojamos kartu, gali padėti ne tik efektyviai mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, bet ir pagerinti kraujotaką, stimuliuoti protinę veiklą, gerinti atmintį, mažinti galvos svaigimą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai