Ar tikrai skausmas ir vėžys neatskiriami?

- sergant vėžiui skausmą jaučia daugiau nei 70 proc. pacientų - nustatant diagnozę skausmą kenčia 20-50 proc. onkologinių ligonių, vėliau šis skaičius padidėja iki 75-80 procentų - net 43 proc. pacientų nesikreipia į gydytoją ir skausmą yra linkę gydytis vieni
 

Net ir turint galvoje stulbinančius XXI a. pasiekimus kol kas galime tik liūdnai konstatuoti, kad onkologinės ligos yra viena pagrindinių ir dažniausiai pasitaikančių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje. Statistika liūdna - kasmet vėžiu suserga apie 9 milijonus žmonių. Prognozuojama, kad iki 2020 m. šis skaičius išaugs iki 15 milijonų. Nežiūrint į tai, kad apie 50 proc. vėžiu sergančiųjų yra išgydomi, kol kas ši liga labiausiai baugina viso pasaulio gyventojus. Lietuvoje vėžiu serga apie 60 tūkst. žmonių, be to, kasmet diagnozuojama apie 15 tūkst. naujų šios ligos atvejų.


Tad vėžys yra viena dažniausių ligų, jos atvejų aptiktume ko gero kiekvienoje šeimoje. Jeigu paklaustume su kuo asocijuojasi vėžys, daugelis mūsų net nedvejodami pasakytų, kad su skausmu. Tyrimai rodo, kad [b]sergant vėžiui skausmą jaučia daugiau nei 70 proc. pacientų[/b]. Remiantis įvairių tyrimų duomenimis, [b]nustatant diagnozę skausmą kenčia 20-50 proc. onkologinių ligonių, vėliau šis skaičius padidėja iki 75-80 procentų[/b]. Tačiau dar labiau suklusti verčia 2005 m. atliktas tyrimas „Ligonis be skausmo“. Jis atskleidė šokiruojančius rezultatus – [b]net 43 proc. pacientų nesikreipia į gydytoją ir skausmą yra linkę gydytis vieni[/b]. Savo išgyvenimais jie nelinkę dalintis ne tik su medikais, bet ir su artimaisiais… Tokiu būdu vėžys komplikuoja ne tik ligonio gyvenimą, bet ir sukelia daug skaudžių išgyvenimų sergančiojo artimiesiems. Jie, beje, dažniau tik nujaučia nei žino, ką pergyvena jų sergantis šeimos narys. Situaciją dar labiau komplikuoja tai, kad visuomenėje gaji nuostata, jog artimieji beveik niekuo negali padėti ligoniui.
Tačiau modernėjant ligų, kartu ir vėžio, gydymo metodams, gerėjant medicinos teikiamoms galimybėms vis daugiau dėmesio skiriama tam, kad būtų palengvinta ligonio kančia, siekiant jo gyvenimo pilnatvės. Todėl atėjo laikas atsisakyti nuomonės, kad vėžys ir skausmas yra neatskiriami – šių laikų medicina leidžia paneigti šį ryšį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai