Praktiniai patarimai sergantiesiems vitiligo

Lietuviškas vitiligo ligos pavadinimas – baltmė. Tai įgytas pigmento defektas, atsirandantis bet kurio amžiaus žmogui. Šia liga serga 1–2 iš 100 žmonių. Tikroji ligos priežastis nežinoma, teigiama, kad liga gali būti paveldima, kad jai atsirasti gali turėti reikšmės odos trauma, stresiniai įvykiai ir pan. Baltmė siejama su kitomis ligomis: skydliaukės sutrikimais, piktybine anemija, cukriniu diabetu, Adisono liga. Apie vitiligo bei kaip sau padėti sergant šia liga pasakoja Vilniaus lazerinės dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė Eglė MARKEVIČIŪTĖ.
 

Odoje atsiranda balsvų dėmių, kurių dydis ir forma labai įvairūs. Dažniausia lokalizacija – veido oda, lytiniai organai, pėdos, plaštakos, alkūnių, kelių, viršutinė krūtinės sritis. Kai kuriais atvejais gali išnykti ir plaukų pigmentas.
 

Saugokite odą


Depigmentuotos dėmės jautresnės ultravioletiniams spinduliams, todėl būtinai naudokite apsauginius kremus (SPF 30 ir daugiau).
Nudegimai gali paskatinti ligos progresavimą, todėl stenkitės nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose nuo 10 val. ryto iki 4 val. dienos, maždaug kas dvi valandas atnaujinkite apsauginio kremo sluoksnį, pakartotinai kremo tepkite po plaukiojimo, gausaus prakaitavimo ar nusitrynę rankšluosčiu.
Turėkite galvoje, kad sveikai odai įdegus, depigmentuoti jos plotai tampa dar ryškesni.
 

Sukurkite save


Naudokite kosmetikos priemones. Savaiminio įdegio priemonėmis tepkite tik dėmių sritis. Jei tepsite visą odą, sveika oda taip pat patamsės ir maskuojamas poveikis bus nepakankamas.
Naudodami savaiminio įdegio priemones, nesitikėkite idealaus rezultato, reikalingą atspalvį šiuo būdu sukurti itin sunku.
Naudokite toninius kremus. Eksperimentuokite tol, kol pasieksite trokštamą rezultatą. Pasirinkite kelių atspalvių toninius kremus, kad, tepdami depigmentuotą ir sveiką odą, išgautumėte vienodą atspalvį.
Jei pripažįstate tik natūralius metodus, dėmes galite maskuoti tepdami jas stipriu juodosios arbatos užpilu.
Vitiligo gali pažeisti ne tik odą, bet ir plaukus. Dažyti tokias vietas namų sąlygomis sudėtinga.
Jei vis dėlto nusprendėte tai daryti, pirmiausia nudažykite
depigmentuotus plaukus ir, tik pamatę tikrąjį rezultatą probleminėje vietoje, tęskite plaukų dažymą. Jums gali prireikti kelių atspalvių plaukų dažų.


 

Sąjungininkai


Visai neseniai Lietuvos vaistinėse pasirodė preparatas, skirtas baltmei gydyti, – gelis
ViTiX, kuris padeda atkurti normalų melanino kiekį. ViTiX sudėtyje yra katalazės ir deguonies radikalų dismutazės, ekstrahuotų iš tam tikros melionų rūšies.
ViTiX reikėtų tepti du kartus per dieną, ryte ir vakare. Kartu būtina pabūti saulėje mažiausiai 30 min. kasdien, prieš tai nepasitepus priemone su saulės filtrais ir be makiažo. Pirmieji rezultatai daugeliu atvejų matomi jau po 3 mėn., optimalūs rezultatai – po 12 mėn. preparato vartojimo.
Nors visiško išgijimo gydytojai paprastai nežada, ligą svarbu gydyti, kad ji neprogresuotų.
Nustatyta, kad sergančiojo baltme organizme trūksta vitaminų B12, C ir folio rūgšties, nepakankamas kiekis vario, seleno ir cinko mikroelementų. Įrodyta, kad adekvatus šių vitaminų bei mikroelementų vartojimas stabdo ligos progresavimą.
Ypač daug vitamino B12 yra galvijų kepenyse, inkstuose, raumenyse, nemažai – kiaušiniuose, žuvyje. Augalinės kilmės produktuose šio vitamino praktiškai nėra.
Folio rūgšties junginių daug špinatuose, kalafioruose, salotose, kepenyse, žuvyje, kiaušiniuose.
Vitamino C daug braškėse, juoduosiuose serbentuose, spanguolėse, pomidoruose, kopūstuose, erškėtuogėse.
Seleno gaunama su mėsa, grūdiniais produktais, sėlenomis, žuvimi. Kad organizme nestigtų vario, reikia valgyti daugiau bulvių, daržovių, kepenų ir grikių bei avižų kruopų. Daugiausia cinko yra jautienoje, paukštienoje, kepenyse, kumpyje, vištos kiaušinio trynyje, kopūstuose, bulvėse, burokėliuose, morkose, ridikuose, rūgštynėse, ankštiniuose. Daug cinko yra ir riešutuose bei krevetėse. 
Visų šių reikalingų medžiagų yra specialiai sergantiesiems vitiligo sukurtose tabletėse ViTiX. Ligos jos negydo, bet, vartojamos kartu, sustiprina ViTiX gelio poveikį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai