Lazerio taikymas odontologijoje

Medicinos praktikoje lazeris (šviesos sustiprinimas indukuotu spinduliavimu) taikomas jau antrą dešimtmetį. Šios technologijos taikymo sritis labai plati – nuo kosmetinių procedūrų iki didžiosios chirurgijos, t. y. vidaus organų operacijų, širdies ritmo sutrikimų gydymo ir kt. 1998 m., po daugiau nei dešimtmetį trukusių tyrinėjimų, kompanija „Biolase“ sukūrė ir pagamino pirmąjį lazerį, skirtą minkštiesiems ir kietiesiems burnos audiniams preparuoti. Metodas vadinamas XXI a. technologija – tai pats moderniausias šiuolaikinis burnos ir dantų ligų gydymo būdas pasaulyje.
 

Kada taikomas lazeris?


YSGG tipo lazeris („vandens lazeris“) sukuria hidrokinetinę energiją, ir taip labai maži vandens lašeliai įgyja didžiulį greitį. Lazeriu šalinami ėduonies pažeisti kietieji audiniai, preparuojami minkštieji burnos ertmės audiniai, kartu stimuliuojamas audinių gijimas ir atnaujinimas.
Metodas gali būti taikomas:
– visų stadijų ėduonies pažeistiems dantims preparuoti; dantis apsaugomas nuo mikroįtrūkimų,
– periodonto ligoms gydyti,
– lūpų, liežuvio pasaitėlių plastinei operacijai atlikti,
– burnos ertmės prieangio plastinei operacijai atlikti,
– danties šaknies viršūnei pašalinti,
– danties šaknų kanalams gydyti,
– lūpų pūslelinei (herpes) ir burnos ertmės opoms gydyti.
YSGG tipo lazeriu atliekamos šios procedūros:
– osteoplastika ir kaulų audinio kontūravimas,
– ostektomija (kaulų audinio architektūros atkūrimas),
– neišdygusių dantų atidengimas,
– fibromos šalinimas,
– gingivektomija ar gingivoplastika,
– kraujavimo stabdymas,
– implantų atidengimas,
– abscesų perpjovimas (incizija) ir drenažas,
– leukoplakijų gydymas,
– lopo operacijos,
– granuliacinio audinio šalinimas iš pažeistų kaulo audinių,
– dantų rovimas, alveolės sterilizavimas po rovimo.
 

Metodo privalumai


Lazerio įranga veikia kitaip nei greitaeigis antgalis (grąžtas). Dėl hidrokinetinio lazerio poveikio audiniai šiek tiek (dviem laipsniais) atšaldomi. Todėl, atliekant daugelį procedūrų, nereikia nuskausminti. Itin retais atvejais nuskausminimui gali prireikti aplikacinių priemonių.


Po chirurginių operacijų pacientai jaučia minimalų diskomfortą, audiniai netinsta ir neskauda.
Lazerio įrenginys dirba be pacientus gąsdinančio garso. Gidėti tik stuksenimas, todėl patogu gydyti vaikus ir jautresnius suaugusiuosius.
Jeigu lazeris naudojamas minkštiesiems audiniams preparuoti, pjūvis yra labai tikslus ir galima labai tiksliai, tausojant sveikus audinius, pašalinti tik pažeistuosius.
Gydant burnos ertmės ir dantenų ligas lazeriu, pasiekiama ypač gerų rezultatų. Preparuojamos sritys nekraujuoja (lazeris koaguliuoja kraujagysles, jos tarsi „užsiuvamos“). Galima teigti, kad tai – sterilus gydymo metodas.
Sėkmingai gydoma lūpų ir burnos ertmės pūslelinė (herpes). Lazeris naikina (sterilizuoja) herpeso virusus. Gydymas neskausmingas, audiniai gyja be rando.
Liežuvio ir lūpų pasaitėlių operacijos lazeriu atliekamos greitai ir neskausmingai.
 

Dantų ir dantenų gydymas: nauja era


Tyrimai įrodė, kad dantys, gydyti lazeriu, atsparesni antriniam ėduoniui. Be to, prie lazeriu išvalytų danties audinių stipriau prisitvirtina plombavimo medžiagos, nes lazeriu preparuotos danties ertmės paviršius yra šiurkštesnis nei tai atlikus gręžimo turbina.
Lazeriu galima ne tik preparuoti bet kurios ėduonies stadijos pažeistus audinius, bet ir šlifuoti dantis prieš juos protezuojant. Lazeris plačiai taikomas burnos gleivinės ir periodonto ligoms gydyti – tiek konservatyviai, tiek chirurginiais metodais, atsižvelgiant į periodontito laipsnį. Po tokio gydymo dantenos nenuslenka žemyn, kaip būna operuojant standartiniais metodais. Sėkmingai gydomos visos stomatito formos, aftos, net vėžinės opos, kurios neišgydomos kitais metodais. Klinikinių tyrimų duomenimis, 65 proc. atvejų vėžinių opų simptomai sumažėja iki minimumo.
Naujoji technologija suteikia ir naujas estetinės odontologijos galimybes. Lazeris taikomas ir tais atvejais, kai dantenos „užslenka“ ant danties, t. y. vadinamajai dantenų šypsenai (šypsantis matyti daug dantenų, o dantys atrodo maži) koreguoti.
 

Lazeris ir estetinė odontologija


Estetinei odontologijai taikoma balinamoji sistema „LaserSmileTM“ bei TCIATM technologija. Palyginti su kitomis balinimo metodikomis, ji yra pranašesnė. Pakanka vienos 30 minučių trukmės dantų balinimo procedūros norimam poveikiui pasiekti.
Naudojant specialią želė ir taikant specialią lazerio technologiją, dantys balinami švelniai, saugiai ir greitai. Laikantis bendrųjų burnos higienos reikalavimų, nevartojant daug dantų emalį tamsinančių produktų (kavos, arbatos, raudonojo vyno), rezultatai išlieka ilgus metus. Tai priklauso ir nuo paciento amžiaus, dantų emalio storio, dantų struktūros bei asmeninių gyvensenos įpročių.
Lazerio technologiją taikantys specialistai turi šios srities licencijas.
KMU Burnos ir dantų ligų klinika, Kaunas, Eivenių g. 2, tel.: (8~37) 32 60 11.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai