Lėtinį skausmą būtina kontroliuoti

Ūminis skausmas mus įspėja, kad vystosi sutrikimas. Dažnai jis - dar viena savarankiška liga, kai ligoniai į gydytoją kreipiasi per vėlai, ir ilgalaikiai skausmo impulsai tarsi sudegina nervų sistemą. Ligą ir jos sukeliamą skausmą paprastai pradeda gydyti bendrosios praktikos gydytojas. Tačiau, jei gydymas neduoda laukiamų rezultatų, į skausmą pacientas siunčiamas konsultuotis pas kitus specialistus, vėliau skausmo klinika.
 

Kokie skausmo malšinimo būdai gali būti pasiūlyti?


KMUK Onkologijos klinika, doc. Dalia Skorupskienė
Skausmas gali būti malšinamas vaistais, fizioterapijos procedūromis, spinduline terapija. Taip yra todėl, kad skausmo priežastys yra skirtingos (išsėtinė sklerozė, stuburo slankstelio išvarža, įvairios pooperacinio laikotarpio komplikacijos, vėžys ir kt.).
Medikamentai
Silpną skausmą galima malšinti nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Tačiau, jei atsiranda nepageidaujamų poveikių ar skausmas stiprėja, būtina keisti gydymą.
Vidutiniam ir stipriam skausmui malšinti reikia stipresnių analgetikų. Toks skausmas gali būti malšinamas tramadolio, morfijaus sulfato tabletėmis, šiuolaikiniu, ant odos klijuojamu fentanilio pleistru. (info apie pleistrą su nuotraukomis).
Kartais lėtinį skausmą veiksmingai gali padėti malšinti poodinis automatinis švirkštas su morfijumi, dozuojamas parai. Kitas veiksmingas būdas - prie stuburo smegenų dangalo (epiduraliai) įstatomas kateteris.
Pacientams, kuriuos vargina neuropatinio pobūdžio skausmai, veiksmingai gali padėti vaistai nuo traukulių, antidepresantai.


Spindulinė terapija itin veiksmingai slopina vėžio metastazių kauluose sukeltą skausmą. Ji gali būti taikoma, kai nepadeda vaistai, arba kartu su vaistais.
Apie baimę tapti priklausomu nuo skausmą malšinančių vaistų
Dažnai pacientai bijo prašyti veiksmingesnių vaistų dėl pripratimo baimės. O juk būtina suvokti, kad, jeigu skauda nuolat ir šis skausmas nemalšinamas, dažniausiai dar prisideda gretutinės ligos, depresija, ir skausmo gydymas komplikuojasi.
 

Kaip pasakyti gydytojui, kad skauda?


Kalbiname psichologę Sandrą Birbilaitę, VU Klinikinės ir organizacinės psichologijos katedra
Pacientams, kurie atvirai kalba su gydytojais, skausmas malšinamas sėkmingiau. Pateikiame keletą patarimų, kurie padės geriau bendradarbiauti su gydytoju.
Nelaukite, kol jūsų paklaus!
Jūs patys geriau žinote, kaip jūsų jaučiamas skausmas jums trukdo, koks jis yra ir kokio stiprumo.
Svarbu pasakyti gydytojui, net jei jaučiatės nepatogiai ar drovitės.
Pasakykite gydytojui, koks vaistų vartojimo būdas jums būtų patogiausias, Gydytojas jums galės patarti ir pasakyti, ar toks skausmo malšinimo būdas yra tinkamas.
Kalbėkite apie savo baimes, susijusias su tam tikrų vaistų vartojimu. Tik gydytojas gali išsklaidyti jūsų nuogąstavimus ir suteikti visą jums reikalingą informaciją.
Klauskite!
Jei jūs neklausite, gydytojas gali galvoti, kad viską žinote ir suprantate. Tačiau visai normalu, kad jūs turite mažiau žinių nei gydytojai ir galite nesuprasti tam tikrų terminų ar žodžių. Pasiteiraukite, kokiomis dozėmis gerti vaistų ir kaip jie jums padės, ką reiktų daryti, jei skausmas vėliau dar sustiprėtų. Paklauskite, kur galite gauti jums rūpimos informacijos apie skausmą ir jo malšinimą, gal dar kas nors galėtų jums padėti (galbūt slaugytoja ar kt.).
Užsirašykite!
Prieš eidami pas gydytoją, užsirašykite jums rūpimus klausimus. Paprašykite, kad gydytojas jums užrašytų, ar patys užsirašykite, ką jis jums sako.
Po gydytojo konsultacijos visada prisiminkite.
Jei skausmas suintensyvės ar nepavyks jo numalšinti paskirtais vaistais, skambinkite arba kreipkitės dar kartą. Gal jums reikėtų dar kitų sričių specialistų, kurie galėtų padėti pasireiškus skausmui (psichologų, psichiatrų, skausmo specialistų).

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai