Vitaminas C – ir injekcijomis

Nors jau prasidėjo vasara ir, atrodo, šviežių daržovių ir vaisių pradeda atsirasti, tačiau jie ne visada gali kompensuoti vitamino C trūkumą. Turbūt tiek jaunas, tiek pagyvenęs tikrai žino šį vitaminą ir jo naudą, tačiau „kartojimas yra mokslų motina“, todėl dar kartelį trumpai apie vitaminą C.
 

Vitamino C nauda žmogaus organizmui


Vitaminas C (askorbo rūgštis) – tai vandenyje tirpstantis vitaminas, reikalingas kai kurioms organizmo funkcijoms. Daug gyvų organizmų patys sintetina šį vitaminą, bet kiti (įskaitant žmones) to negali, todėl reikiamą jo kiekį turi gauti su maistu. Pirmą kartą vitaminas išskirtas 1928 metais, o 1932 metais įrodyta jo nauda užkertant kelią skorbutui (iš ko ir kilo viena pavadinimo dalis: a + scorb). Vitaminas C jautrus karščiui, šviesai, drėgmei, reaguoja su deguonimi. Gaminant maistą prarandama apie 40 proc. vitamino, todėl jo rekomenduojama vartoti papildomai.
Vitaminas C padeda taisyklingai vystytis ir išlaikyti tinkamą kaulų, kremzlių, dantų ir dantenų būklę, taip pat veikia kaip antioksidantas, neleidžiantis laisviesiems radikalams ardyti ląstelių. Be to, stiprina imuninę sistemą ir saugo nuo virusinių bei bakterinių infekcijų. Vitaminas C būtinas kolageno – substancijos, sutvirtinančiai jungiamojo audinio ląsteles, sintezei. Kai šio vitamino trūksta, blogai gyja žaizdos, gali išsivystyti nesunki anemija. Jis vaidina svarbų vaidmenį vystantis ir augant naujoms ląstelėms. Visiškai nevartodamas vitamino C kelias savaites, žmogus dėl jo trūkumo gali mirti po 5–6 mėnesių.

 

Vitaminą C galima naudoti ir injekcijomis


Vitamino C poreikis šiandien yra didžiulis: valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, per 2009 metų I ketvirtį Lietuvos vaistinėse buvo parduota 18826 pakuotės tablečių forma ir 380 pakuočių injekcinės askorbo rūgšties. Skirtumas akivaizdus, nes gydytojai ir vaistininkai dažniausiai siūlo žmogui įsigyti vitaminą C tablečių pavidalu. Tačiau žmogaus organizmas dėl įvairių priežasčių ne visada gali pasisavinti tabletes, tuomet reikia rinktis injekuojamąją vaisto formą.


 

Apie šią vaisto formą išsamiau kalbamės su AB „Sanitas“ rinkodaros vadovu Alenu Gražuliu


Kuo vitamino C injekcijos yra ypatingos, palyginti su kitomis formomis?
Askorbo rūgšties tirpalo injekuojama, jei šios medžiagos organizme trūksta, o geriamoji šio medikamento forma yra neveiksminga.
Kam skirtos vitamino C injekcijos?
Askorbo rūgštis vartojama skorbutui (vitamino C trūkumo sukeltai ligai) gydyti, jei į žmogaus organizmą šio vitamino patenka per mažai arba jei jo poreikis organizme padidėja. Taip pat askorbo rūgšties poreikis organizme didėja, jei pacientas yra rūkalius, serga ŽIV, lėtiniu alkoholizmu, virškinamojo trakto ligomis, jei hemodializė trunka ilgai, suaktyvėjusi skydliaukės funkcija, ilgai truko karščiavimas, stresas, būta žemoje temperatūroje, dirbamas sunkus fizinis darbas, yra nudegiminė liga, nevisavertė kūdikių arba suaugusių žmonių mityba, nėštumo bei žindymo laikotarpis, vartojama barbitūratų, salicilatų ir t.t.
Taip pat askorbo rūgšties tirpalo injekuojama, jei šios medžiagos organizme trūksta, o geriamoji šio medikamento forma yra neveiksminga.
Kur iki šiol šios injekcijos buvo taikomos ir kas dabar jas galės naudoti?
Jas gali naudoti visi, kurie norės sustiprinti organizmą, imuninę sistemą, taip pat tie žmonės, kurie dėl skrandžio negalavimų (pvz., padidėjusio rūgštingumo) negali vartoti vitamino C tablečių.
Kodėl šis lietuviškas vaistas po ilgos pertraukos pradėtas teikti į rinką dabar? Kokia jo istorija?
Šis vaistas buvo ir anksčiau, tačiau vis atsirasdavo kokių nors kliūčių, dėl kurių vis reikdavo nutraukti jo gamybą: tai tinkamos žaliavos nebūdavo, tai atsirasdavo vis besikeičiantys reikalavimai. Žmonės pirkdavo rusišką injekuojamąjį vitaminą C turguje, kuris neatitikdavo visų keliamų reikalavimų. Kadangi tai vis tik yra injekcinis vaistas – reikalavimus gaminti tokius preparatus atitinka nedaug įmonių.
Kokia injekuojamo vitamino C kaina?
10 ampulių vaistinėse kainuoja apie 14 Lt. Askorbo rūgšties švirkščiama į raumenis ar veną, tačiau, injekuojant į raumenis, vaisto pasisavinama daugiau. Pabrėžtina, kad tai receptinis preparatas ir jo galima įsigyti tik su gydytojo receptu.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai