Žiemos virusai, sukeliantys viduriavimą

Rota- ir noravirusai yra plačiai paplitę. Šiais virusais dažniausiai užsikrečiama ir sergama rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį. Jie pavojingi tuo, kad sukelia karščiavimą, gausų viduriavimą ir vėmimą, dėl ko žmogus netenka daug skysčių ir vystosi dehidratacija. Tad kokių profilaktinių priemonių reikėtų imtis ir kaip gydytis, esant virusų sukeltam ūminiam viduriavimui?
 

Truputį plačiau apie virusus


 

Rotavirusas


Šis virusas atrastas 1973 metais. Kadangi virusas yra rato formos, iš to ir kilo jo pavadinimas. Šio viruso yra keletas grupių: vienomis gali užsikrėsti tik žmogus, kitomis serga ir gyvūnai, ir paukščiai. Rotavirusine infekcija dažniausiai serga vaikai nuo pusės iki 2 metų amžiaus. Suaugusieji serga retai, nes įgyja imunitetą, tačiau imunitetas susidaro tik tai viruso grupei, nuo kurios susergama, todėl galima susirgti pakartotinai, jei užsikrečiama kitos grupės virusu. Užsikrečiama nuo sergančiojo ar viruso nešiotojo, dažniausiai per burną – tai yra per neplautą maistą, nešvarų vandenį ir rankas.
 

Noravirusas


Į rotavirusą simptomais panašus ir noravirusas, tačiau noravirusine liga persergama daug lengviau. Nora virusu užsikrečiama per nešvarias rankas, maistą, žaislus ar kitus daiktus. Nustatyta, kad daugiausiai užsikrečiama nuo noravirusu užkrėsto maisto, po to virusas gali plisti žmogui nuo žmogaus. Užsikrėtę virusu, serga ir vaikai, ir suaugusieji. Didžiajai daliai žmonių užsikrėtus noravirusu, jokių ligos simptomų gali ir nebūti, tad tokie žmonės yra pavojingi aplinkiniams, nes šį virusą gali perduoti. Persirgus noravirusu įgyjamas tik trumpalaikis imunitetas, todėl šia liga galima sirgti ir vėl.


 

Rota ir noraviruso panašumai ir skirtumai


Užsikrėtus tiek rotavirusu, tiek noravirusu, simptomų atsiranda praėjus 1–3 dienoms. Pradžia dažniausiai ūminė. Lentelėje pateikiami pagrindiniai šių virusų simptomai ir jiems būdingi požymiai.
Simptomas -> Rotavirusas -> Noravirusas
Temperatūra
Rotavirusas: Pakyla iki 38º C, tačiau karščiavimas trumpalaikis, trunka 2–3 dienas.
Nora virusui būdinga nelabai didelė 37,1–37,8ºC temperatūra.
Viduriavimas
Rotavirusas: Viduriuojama gausiai, skystomis, rūgštaus kvapo, kartais žalsvomis išmatomis be gleivių ar kraujo, 6–8 kartus per dieną.
Noravirusas: Viduriuojama taip pat gausiai.
Vėmimas
Rotavirusas: Vėmimas trunka iki 2 dienų.
Noravirusas: Vemia daugiau vaikai, nei suaugusieji.
Ligos trukmė
Rotavirusas: Liga trunka dažniausiai 4–6 dienas, po to simptomai išnyksta ir po truputį pasveikstama.
Noravirusas: Negalavimai užtrunka 1–3 paras, retais atvejais–iki 10 parų.
Galimi kiti simptomai
Rotavirusas: Dažnai kartu su karščiavimu, viduriavimu ir vėmimu pasireiškia sloga, kosulys, čiaudulys, būna paraudusi gerklė.
Noravirusas: Daugeliui skauda pilvą, kai kuriems – galvą.
 

Savijauta pagerėja tik tuomet, kai:


Laikomasi dietos. Viduriavimo metu rekomenduojama valgyti džiūvėsėlius, baltos duonos gaminius, bananus, košes, trintas sriubas. Vengti reikėtų rūkytos mėsos gaminių, dešrų, riebaus maisto. Taip pat keptos mėsos, aštrių prieskonių, mandarinų, apelsinų.
Laikomasi režimo. Atsiradus virusinei infekcijai, likite namuose, nekvieskite ir neikite į svečius, ypač su mažais vaikais, nes galite juos užkrėsti.
Geriama pakankamai skysčių. Viduriuojant svarbiausia normalizuoti netektų skysčių kiekį. Tirpalą galima pasigaminti ir patiems namuose: tereikia 8 arbatinių šaukštelių cukraus, ¾ arbatinio šaukštelio druskos, ½ arbatinio šaukštelio sodos ir iki 1 litro virinto vandens (arbatos).
Pirmoji ir greičiausiai pasiekiama pagalba užklupus viduriavimui, kol apsilankysite pas gydytoją, – išgerti Smecta miltelių suspensijos. Smecta tinka visiems – ir suaugusiesiems, ir vaikams bei kūdikiams, ir besilaukiančioms mamoms. Vaistas yra gamtinės kilmės, klinikinėje praktikoje vartojamas beveik 30 metų. Jis sugeria dujas, bakterijas, virusus, toksinus, padeda atkurti pažeistą žarnyno gleivinę. Veikliosios medžiagos nesirezorbuoja iš virškinamojo trakto (nepatenka į kraują).
Ūminiam viduriavimui gydyti kūdikiams ir vaikams iki metų reikia 2 paketėlių per parą 3 dienas, po to pakanka 1 paketėlio per parą. paketėlio turinį reikia ištirpinti 50 ml vandens (pvz., maitinimo buteliuke) arba sumaišyti su pusiau skystu maistu (pvz., kūdikio maistu, daržovių koše, sriuba, kompotu). Galima suvartoti per kelis kartus. Vyresniems nei metų vaikams skiriama 4 paketėliai per parą, po to užtenka 2. Suaugusiems paketėlio turinį reikia ištirpinti pusėje stiklinės vandens. Reikia 6 paketėlių per dieną.
 

Profilaktiniai patarimai


• Pasiskiepykite nuo rota virusinės infekcijos.
• Kruopščiai plaukite rankas, daržoves, vaisius ir jūros gėrybes – žūna didžioji dalis tokios kilmės virusų.
• Patartina kiekvieną dieną chloro turinčiais tirpalais valyti ir dezinfekuoti tualetą ir daiktų paviršius, kurie gali būti užteršti ligonio išskyromis.

 

Susiję straipsniai

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai

Mūsų draugai