Neužsibūkime saulėje

Dėl per ilgo ar per stipraus saulės, ultravioletinių lempų ar kitų techninių šviesos šaltinių skleidžiamų spindulių poveikio gali prasidėti odos uždegimas. Šių spindulių veikiama oda parausta, pradeda skaudėti, kartais atsiranda pūslės. Sunkesniais atvejais gali prasidėti karščiavimas, pykinimas, vėmimas. Esant sunkiems nudegimams, apimantiems didelį odos plotą, gali prasidėti kliedesys.
 

Ultravioletinių spindulių poveikis debesuotą ar apsiniaukusią dieną nesumažėja, tačiau juos šiek tiek sulaiko dūmai ir smogas. Greičiau įdegti ir nudegti galima tada, kai daug ultravioletinių spindulių atsispindi nuo sniego, vandens, smėlio.
Didesnė rizika per smarkiai įdegti saulėje yra blondinams ar rudaplaukiams, mėlynakiams, blyškios odos žmonėms. Taip pat greičiau nudegti galima nuo techninių šviesos šaltinių, pavyzdžiui, suvirinimo aparatų skleidžiamų spindulių. Jautrumą saulei padidina kai kurių vaistų – tetraciklino, amoksicilino, sulfa grupę turinčių vaistų, peroralinių kontraceptikų – vartojimas.
Norėdami išvengti nudegimo saulėje, venkite degintis nuo vidurdienio iki 15 valandos. Jei tenka ilgai būti lauke, naudokite apsaugančias kosmetines priemones. Beveik visiškai apsaugo produktai, kurių apsauginis koeficientas (SPF) yra 15 ir daugiau (jis rašomas ant pakuotės). Priemonės, kurių apsaugos koeficientas mažesnis, apsaugo tik iš dalies, tačiau neleidžia odai sustandėti, pradėti raukšlėtis. Daugelis kosmetinių priemonių, skirtų odos apsaugai nuo saulės, yra atsparios vandeniui ir prakaitui, tačiau nusimaudžius ar būnant saulėje ilgą laiką, reikėtų nepamiršti pasitepti iš naujo. Vazelinas, vaikiškas kosmetinis aliejus, kakavos aliejus ar kitos medžiagos nuo kenksmingo saulės spindulių poveikio neapsaugo. Geriausiai apsaugo cinko oksido tepalas, jis ypač tinka labiausiai saulės pažeidžiamoms vietoms: nosiai, ausims, sprandui, blauzdoms. Jeigu deginatės retai, geriau naudokite tokias priemones, kurios sulaiko ne visus saulės spindulius, bet apsaugo odą nuo susiraukšlėjimo, sustandėjimo. Renkitės tamsesnių, rusvų tonų drabužiais. Šviesūs, balti, blizgantys drabužiai atspindi papildomų ultravioletinių spindulių į veidą. Jei norite įdegti saulėje, pirmą dieną nesideginkite ilgiau kaip 5–10 minučių. Kiekvieną dieną pailginkite šį laiką 5 minutėmis.
Įdegimas saulėje praeina per 3–21 dieną - tai priklauso nuo jo stiprumo.
Ilgalaikis deginimasis saulėje gali sukelti odos keratozę. Tai yra priešvėžinė būklė, be to, gali išsivystyti odos vėžys. Dėl dažno deginimosi saulėje oda praranda elastingumą, per anksti pasensta, pradeda raukšlėtis.
Nudegę karštas ir skaudamas vietas pridenkite drėgnais, vėsiais rankšluosčiais. Jei nudegimai nestiprūs, galite juos patepti vėsiu kremu ar vaikišku aliejumi. Taip pat galite išsimaudyti vonioje su avižų miltais. Netrinkite nudegusių vietų. Jei nudegimas stiprus, yra pūslių, kreipkitės į gydytoją, netepkite jokių aliejinių tepalų.


Kad sumažintumėte skausmą ar karščiavimą, vartokite be recepto parduodamus vaistus, aspiriną ar acetaminofeną (paracetamolį). Kad sumažintų uždegimą, gydytojas gali trumpam paskirti hormoninių preparatų.
Kol praeis skausmai ar karščiavimas, šiek tiek apribokite fizinį aktyvumą. Miegodami stenkitės, kad lovos baltiniai nesitrintų į nudegusias vietas, galite pasidaryti karkasą, kuris apklotų, bet neleistų patalynei tiesiogiai liestis su oda.
Jokios specialios dietos laikytis nereikia, tik gerkite daugiau skysčių nei paprastai.
Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei po deginimosi saulėje kūno temperatūra pakilo daugiau nei 38.3°C, skausmas ir karščiavimas užtruko ilgiau nei 2 dienas, prasidėjo viduriavimas, vėmimas ar kliedesiai.
Nudegimas saulėje dėl padidėjusio jautrumo ultravioletiniams spinduliams
Tai vadinama fotosensibilizacijos reakcija, arba apsinuodijimu saule. Tai įvyksta dėl padidėjusio jautrumo saulės spinduliams. Simptomai yra panašūs kaip ir paprasto nudegimo metu, tačiau gali atsirasti bet kuriuo metų laiku, yra stipresni. Pažeidžiamos mažiausiai pridengtos vietos. Oda parausta, atsiranda mažos pūslelės, raudonas bėrimas, oda gali pleiskanoti ar luptis. Kartu prasideda karščiavimas, silpnumas, galvos svaigimas.
Padidėjusį jautrumą saulės spinduliams sukelia kai kurie vaistai: tetraciklino grupės preparatai, kai kurie šlapimą varantys vaistai (tiazidų grupės), peroraliniai kontraceptikai, sulfanilamidai. Taip pat padidėjusį jautrumą gali sukelti kai kurie vietiškai vartojami vaistai: fenotiazinas, sulfanilamidai, anglies dervos, psoralenas. Taip pat panašias reakcijas gali sukelti kai kurios kosmetikos priemonės: lūpų dažai, muilas, kvepalai.
Rizika, kad pasireikš padidėjusio jautrumo reakcijos, yra didesnė sergant infekcinėmis ligomis, sistemine raudonąja vilklige, porfirija, cukriniu diabetu, skydliaukės ligomis, vartojant imunitetą silpninančius vaistus, jei anksčiau yra buvę panašių reakcijų.
Stenkitės ilgai nebūti saulėje, jei vartojate aukščiau išvardytus vaistus arba anksčiau buvo jautrumo saulei reakcijų. Naudokite nuo saulės spindulių apsaugančias kosmetines priemones, rinkitės tas, kurių apsauginis koeficientas daugiau nei 15.
Jei gydymo metu vengiate saulės, liga praeina maždaug per savaitę. Tačiau kai kuriems žmonėms nudegimo epizodai gali kartotis, ypač pavasarį ir vasarą.
Sėkmingam gydymui svarbu nustatyti reakciją sukėlusią priežastį (vaistus, kosmetiką ar esančią ligą). Jei jūsų jautrumas saulės spinduliams yra padidėjęs, nebūkite saulėje nuo 10 iki 15 valandos. Vilkėkite gerai pridengiančius drabužius, naudokite apsauginę kosmetiką. Kad uždegimo požymiai susilpnėtų, gydytojas gali paskirti hormoninių preparatų. Kartais, kad nesikartotų simptomai, galima vartoti chlorokvino preparatus.
Jokių dietos ir fizinio aktyvumo apribojimų laikytis nereikia. Gerkite pakankamai skysčių.
Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote jautrumo saulei požymių, pasitarkite su gydytoju, jei pastebėjote, kad vartojant vaistus pasireiškia kokie nors netikėti simptomai.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

alibaba
2011-06-06 13:32
labai geras ir informatyvus straipsnis

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai