Ar būtina gydyti sinusitą?

Peršalote? Vienas įprasčiausių peršalimo simptomų yra sloga. Tačiau net ir ji ne visuomet baigiasi sėkmingai. Kai kada visai nepavojinga atrodžiusi sloga komplikuojasi į rimtesnį sveikatos sutrikimą – sinusitą. Vis dėlto užsitęsusi sloga nėra vienintelė sinusito priežastis. Kaip jį atpažinti ir ką tokiu atveju daryti?

 

Kaip atpažinti sinusitą?

 

Teigiama, kad klasikinė, dažniausiai virusinės kilmės sloga trunka apie 5-7 dienas. Jei sloga tęsiasi ilgiau, o paciento būklė prastėja, tuomet jau galima įtarti vieną iš dažnesnių slogos komplikacijų – sinusitą. Kaip jį atpažinti?

Būdingiausi sinusito arba prienosinių ančių uždegimo simptomai yra užgulusi nosis ir pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, gausios išskyros iš nosies ir (arba) į nosiaryklę (dėl to gali kamuoti ir kosulys, ir gerklės dirginimas, ir užkimimas). Kiti būdingi simptomai – susilpnėję skonio ir kvapo pojūčiai (sunkesniais atvejais skonis ir kvapas iš viso nejaučiami). Sinusito metu kamuoja veido paburkimas, spaudimas ir skausmas. Gali skaudėti kaktos sritį, paakius, skruostikaulius, dantis. Karščiavimas nėra tipinis sinusito požymis, nes jis gali pasireikšti ne visuomet. Vis dėlto daugiau kaip 38 laipsnius Celsijaus pakilusi kūno temperatūra jau gali būti rimtesnės ančių infekcijos ženklas.

 

Dėl kokios dažniausios priežasties išsivysto sinusitas?

 

Sinusai su nosies gleivine susiję labai glaudžiai. Paprastai tariant, tai ta pati gleivinė, todėl prienosiniai ančiai į infekciją reaguoja visada. Dažniausiai sinusitas atsiranda dėl virusų poveikio, o tik nedaugelis virusinės kilmės sinusų uždegimų komplikuojasi į bakterinį sinusitą. Virusinės kilmės sinusito gydymui antibiotikai neskiriami – tiesiog stengiamasi kuo efektyviau suvaldyti simptomus ir kuo labiau padidinti sekreto iš sinusų nutekėjimo efektyvumą. Gali praversti jūros vanduo (pavyzdžiui, Quixx), augaliniai preparatai, dušo garai, inhaliacijos, didelis karštų skysčių vartojimas. Bakterinį sinusitą galima įtarti tuomet, kai teka gelsvos, žalsvos, rudos išskyros, kuriose gali būti ir kraujo. Tuomet jau prireikia antibiotikų, tačiau juos po apžiūros paskirti gali tik gydytojas.

 

Kokios kitos sinusito išsivystymo priežastys?

 

Kita sinusito priežastis, pasitaikanti maždaug kas penktam juo sergančiam pacientui – nosies landoje susiformavę polipai. Šie gerybiniai dariniai trukdo laisvam kvėpavimui. Nėra aišku, kodėl vienų žmonių nosyje aptinkama polipų, o kitų – ne. Manoma, kad polipozės išsivystymą nulemia ne tik genetika, bet įvairūs lėtiniai uždegimai bei kiti faktoriai, o kartais priežastis lieka nežinoma. Dažniau polipų aptinkama suaugusiesiems, tačiau jų gali susiformuoti ir vaikams. Net ir pašalinus polipus neužtikrinimas šimtaprocentinis pasveikimas – polipozė gali atsinaujinti.

Kai kuriems pacientams sinusitas dažniau kartojasi dėl tam tikros nosies anatomijos, pavyzdžiui, kreivos nosies pertvaros. Kartais sinusitą įtaria odontologas, aptikęs dantų pūlinių. Kita gana dažnai ir svarbi sinusito priežastis yra alergija. Alergijos metu sutrinka natūralios apsauginės reakcijos, nes dėl lėtinio nosies gleivinės uždegimo į nosį daug lengviau patenka įvairių ligų sukėlėjų, pavyzdžiui, bakterijų.

 

Ar būtina gydyti sinusitą?

 

Sinusitas – tai būklė, kuri daugeliu atvejų gali praeiti ir nieko nedarant. Skaičiuojama, kad maždaug trimis atvejais iš keturių pasveikstama savaime. Vis dėlto užtikrinti, kad užsitęsęs sinusitas nesikomplikuos, yra gana sudėtinga. Negana to, tai gana nemaloni ir gyvenimo kokybę trikdanti liga, todėl rekomenduojama nedelsti ir gydyti rimtesnėmis komplikacijomis galintį pasibaigti sinusitą. Nors lengvesnės formos sinusitą gali padėti įveikti šilti skysčiai ir augaliniai preparatai (pavyzdžiui, gleives skystinančių vaistinių augalų ekstraktų ir eterinių aliejų mišiniai), jaučiant, kad būklė negerėja, geriau pasikonsultuoti su gydytoju.

 

Kokios galimos sinusito komplikacijos?

 

Tinkamai nekontroliuojamas sinusitas gali sukelti vidurinės ausies uždegimą, plaučių uždegimą, regos organų sutrikimus. Nors komplikacijos gana retos ir jos išsivysto vos keliams procentams šia liga susirgusių žmonių, sinusito nereikėtų ignoruoti. Pavojaus simptomai yra karščiavimas, neurologiniai simptomai, pavyzdžiui, vėmimas, vangumas. Neurologiniai simptomai gali pranešti, kad sinusitas „kėsinasi“ į smegenų veiklą. Taigi pajutus sinusito simptomus geriau nelaukti ir iš karto pasikonsultuoti su gydytoju.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai