Vitaminas PP: svarbus ne tik sveikatai, bet ir grožiui

Vitaminas PP turi labai daug sinonimų. Kitaip jis vadinamas nikotinamidu, niacinu, nikotino rūgštimi, nikotinamidu, vitaminu B3 – ir tai dar ne visi žinomi pavadinimai. Metabolizmo metu organizmas nikotino rūgštį (niaciną) paverčia nikotinamidu. Nikotinamidas ir nikotino rūgštis (kitaip niacinas) organizme labai lengvai pereina iš vienos formos į kitą, todėl galima rasti įvairių jo formų. Be to, organizmas šį vitaminą gali pasigaminti iš aminorūgšties triptofano, tačiau triptofanas pirmiausiai naudojamas baltymų sintezei.. Vitaminas B3 pats atspariausias karščio poveikiui iš visų B grupės vitaminų. Jis priskiriamas vandenyje tirpiems vitaminams. 

 

Vitamino PP pavadinimas kilęs nuo jo antipelagrinio poveikio (angliškai pellagra-preventing). Pelagra yra liga, kuomet pleiskanoja oda. Oda gali pleiskanoti dėl vitamino B3 avitaminozės, be to, pažeidžiama ne tik oda, bet ir virškinimo traktas bei nervų sistema. Kadangi šis vitaminas svarbus ne tik sveikatai, bet ir grožiui, tikrai vertėtų žinoti, kokie yra jo šaltiniai, kokios jo funkcijos organizme ir jo trūkumo bei perdozavimo požymiai. 

 

Vitamino B3 gausu įvairiame gyvuliniame ir augaliniame maiste. Jo yra liesoje mėsoje (pavyzdžiui, vištienoje, jautienoje, avienoje, kalakutienoje) Šio vitamino randama ir kituose gyvuliniuose produktuose: inkstuose, kepenyse bei širdyje. Vitamino PP galima gauti ir valgant žuvį, pavyzdžiui, lašišą ar tuną. Šį vitaminą kaupia ir daržovės (šakniavaisiai – bulvės ir morkos, ankštiniai – žirniai, pupos, kopūstai – žiediniai ir briuseliniai kopūstai, taip pat nemažai jo randama ir lapinėse daržovėse). Vitamino PP atsargas galima papildyti valgant pieno produktus, rupią duoną ir grikių kruopas, kiaušinius, riešutus, įvairias sėklas, mieles. 

 

Vitaminas B3 labai svarbus energijos gamybai, padeda ją gaminti iš su maistu gaunamų riebalų, baltymų ir angliavandenių. Vitaminas PP reikalingas normaliai nervų sistemos funkcijai, būtinas smegenyse vykstantiems procesams. Šis vitaminas dalyvauja ląstelių augime ir atsinaujinime, virškinimo trakto veikloje. Jis labai svarbus odai – palaiko normalią jos būklę, ypatingai esant odos uždegimams ir aknei, slopina paraudimus ir pūlinių (spuogų) susidarymą, lėtina odos senėjimo procesus, padeda išlaikyti jos drėgmę, elastingumą ir gerą išvaizdą. Niacinas (nikotino rūgštis) pasižymi kraujagysles plečiančiu poveikiu, tuo pačiu ir kraujospūdį mažinančiu poveikiu. Niacinas ypatingai reikalingas cukraus ir cholesterolio kiekio kraujyje palaikymui. Nikotinamidas (kuriuo virsta nikotino rūgštis, ją metabolizuojant organizme) labai svarbus audinių kvėpavimo procesuose, hormonų gamyboje, vykstant oksidacijos ir redukcijos reakcijoms, įsisavinant angliavandenius, gaminant skrandžio sultis ir tulžį. Nesunku pastebėti, kad vitaminas PP būtinas organizmo sveikatai ir grožiui – ne tik energijos gamybai, bet ir lygiai bei spindinčiai odai. 

 

Vitamino poreikis priklauso nuo amžiaus ir kitų faktorių. Jis svyruoja nuo 5 iki 19 miligramų. Pavyzdžiui, mažiau jo reikia kūdikiams ir vaikams iki 3 metų amžiaus, daugiau – vyrams ir nėščioms ar maitinančioms moterims. Teigiama, kad šio vitamino gali reikėti daugiau, kai sutrikusi baltymų apykaita arba mažiau valgoma baltymų gausaus maisto. Daugiau jo suvartoti rekomenduojama alkoholizmu sergantiems pacientams. 

 

Vieni svarbiausių vitamino PP trūkumo (avitaminozės) požymiai yra  pasireiškiantys įvairūs odos ir gleivinės uždegimai, raumenų skausmas, sutrikęs miegas, pakitusi atmintis. Vienas pirmųjų požymių yra burnos gleivinės ir liežuvio pakitimai, uždegiminiai jų procesai.  Trūkstant vitamino B3 pacientas skundžiasi energijos ir geros nuotaikos stoka. Ypatingai trūkstant vitamino PP prasideda pelagra, kurios metu pleiskanoja oda, sutrinka virškinimas (prasideda viduriavimas ir pilvo skausmai), pakinta normalios nervų sistemos funkcijos (skauda galvą, atsiranda jautrumas, prasideda nervų uždegimai ir galima depresija). Normaliai maitinantis (valgant pakankamai įvairų maistą ir nestokojant baltymų) pelagra yra labai reta. 

 

Perdozavus vitamino gali išsiplėsti kraujagyslės, pradėti niežėti odą. Atsiranda galvos skausmas ir pykinimas, alerginės reakcijos. Šie požymiai būdingi suvartojus daugiau nei 100 mg vitamino PP. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai