Trys dažniausiai pasitaikančios sportinės traumos

Ar labai skiriasi profesionalų ir ką tik sportuoti pradėjusių žmonių patiriamos ir pasitaikančios sportinės traumos? Nelabai: tiek profesionalūs sportininkai, tiek pradedantieji patiria tris, dažniausiai pasitaikančias traumas. Kokias? Sužinosite perskaitę šį straipsnį.

Raiščių patempimas – pati dažniausia treniruoklių salėje patiriama trauma

Ne paslaptis, jog sporto klube dažniausiai patiriama trauma tai – raiščių patempimas. Ši trauma dažnai įvyksta dėl to, jog raiščiai yra mažai elastingi, juos yra labai lengva patempti. Raiščiai jungia du kaulus, jie neišvengiamai dirba tuomet, kai mes sportuojame.

Raiščių patempimai dažniausiai atsiranda dėl to, jog prieš sportą nepadarome apšilimo ar pasirenkame netinkamą sportinį krūvį, pervertiname savo fizines jėgas.

Štai tipinė situacija. Po žiemos moteris nusprendė grįžti į sporto salę ir likus iki vasaros trims mėnesiams pagražinti savo kūno linijas. Ji, nepagalvojusi apie tai, jog nėra profesionali bėgikė, pasirinko ant bėgimo takelio intensyviai bėgti.  Po keleto minučių moteris pajuto, jog stipriai suskaudo koją, pasirodo, ji patyrė raiščių patempimą, traumuotoje vietoje atsirado patinimas. Gerai, jog tokią sportinę traumą moteris greitai išsigydė naudodama vietinio poveikio priešuždegiminius ir skausmą malšinančius vaistus, tepalas nuo skausmo padėjo, o taip pat pagelbėjo ir RICE metodikos taikymas – pažeistos vietos ilsinimas,  šaldydamas, laikydama prispaudus ir pakėlus.

Kelio sąnario menisko plyšimas

Kelio sąnario menisko plyšimas – tai būklė, kai meniskas įtrūksta arba jo dalis visai nuplyšta. „Kas tas meniskas?“, - tikriausiai klausiate Jūs. Meniskas – tai c formos kremzlinės struktūros, kurios yra kelio sąnaryje tarp blauzdikaulio ir  šlaunikaulio. Abu keliai turi po du meniskus: vidinį ir išorinį. Jie amortizuoja smūgius bei stabilizuoja sąnarį. Kuomet keliui yra sukeliamas didelis spaudimas, tuomet kyla rizika menisko diskui įplyšti. Dažnai šią traumą patiria krepšinio, teniso ar futbolo sporto atstovai.

Jog patyrėte kelio sąnario menisko plyšimą rodo tokie simptomai kaip vidinės kelio pusės skausmas ( plyšus vidiniam meniskui) ar išorinės kelio pusės skausmas (plyšus išoriniam meniskui), gali atsirasti pažeisto kelio sutinimas ar paraudimas, jaustis traškėjimas.

Stuburo ir nugaros raumenų traumos

Pačių pavojingiausių traumų grupei yra priskiriamos stuburo ir nugaros raumenų traumos.  Traumos, kurios susijusios su nugara, ne tik kad gali suluošinti žmogų visam gyvenimui, bet ir sukelti pavojų jo gyvybei.

Stuburo traumas dažnai patiria vyrai, kurie sporto klube pervertina savo jėgas ir griebiasi kilnoti sunkius svorius. Pervertindami savo fizines jėgas, jie rizikuoja pažeisti stuburą ir patirti itin pavojingą stuburo traumą.

Nugaros raumenų patempimai, kitaip nei stuburo traumos, nėra tokie pavojingi, tačiau juos itin dažnai patiria sportuojantys žmonės. Atsiradęs nugaros skausmas gali būti pirmas signalas, kad metas peržvelgti su profesionaliu treneriu savo sporto programą ir pasirinkti Jūsų organizmui tinkamus krūvius, stebėti, ar sportinius pratimus atliekate teisingai. 

Jei pajutote skausmą nugaroje, geriausia yra kreiptis į gydytoją. Jei tikrai jaučiate, kad nugaros skausmas – tai raumenų sukeltas skausmas, tuomet tepalas nuo skausmo padės sumažinti nemalonius simptomus.

 

Traumų pradžiamokslis

Deja, tačiau nei vienas žmogus negali išvengti traumų, tačiau gera žinia ta, kad žinant tam tikrus dalykus, galima gerokai sumažinti traumų tikimybę.

Atsiminkite, kad sporto metu svarbu nuoseklumas. Ypač pradedantieji sportininkai, kurie sportuoja be trenerio, mėgsta greitai ir nenuosekliai atlikti sportinius pratimus. Nuoseklus raumenų treniravimas gerokai mažina traumos tikimybę.

Nežinojimas neapsaugo nuo traumų. Jei Jums atrodo, kad treneris sporto salėje - tai bereikalingas pinigų išleidimas, tuomet pasistenkite pažiūrėti video įrašus, pasikonsultuokite su kitais sporto klubo lankytojais apie pratimus, kurių nemokate taisyklingai atlikti. Ypač jei sportuojate su svoriais – netinkamai juos pasirinkus, galima problemų prisidaryti visam gyvenimui. Netikite? Paklauskite tų, kurie yra darę pratimą „mirties trauka“? Šiam pratimui atlikti yra labai svarbu svoriai, jei jie per dideli kaip mat atsiras nugaros skausmas ir kitos su nugara susijusios problemos.

Visgi, jei nutiko taip, kad patyrėte traumą, vargina skausmas, tuomet pasirūpinkite nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU). Jie gali būti vartojami išoriškai (geliai, tepalai) arba skirti į vidų, pavyzdžiui, vaistai nuo skausmo „Dolmen“. Šis vaistinis preparatas, kurio veiklioji medžiaga yra deksketoprofeno trometamolis, efektyviai slopina skausmą ir uždegimą.

Visada, kada einate į sporto salę, atsiminkite, jog sporto klube daug svarbiau, kad dirbtų galva – pratimus atliktumėte tinkamai ir saugiai, nei raumenys, tada ir traumų tikimybė bus daug mažesnė. Sportuokite protingai!

L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai