Ankstyva vaikų branda ir pavojai

Dauguma gydytojų teigia, kad vaikai mūsų laikais pradeda bręsti jaunesnio amžiaus, mergaitėms jaunesnio amžiaus atsiranda mėnesinės. Kodėl brendimas ankstėja, nėra iki galo aišku, taigi iki šiol tai yra tyrimų objektas. Tačiau ankstyvesnė mergaičių menarchė kelia nerimą, nes yra susijusi su padidėjusiu nutukimo pavojumi suaugus, 2 tipo diabetu ir krūties vėžiu, paauglių depresija.
 

Ar tai svarbu?


Kodėl ankstyvesnis lytinis subrendimas, ypač mergaičių, tokia svarbi tema? Pirma, tai nulemta fiziologinių problemų. Viena jų – tai rizikos veiksnys, kad vėliau gyvenime gali išsivystyti krūties vėžys. Taip pat yra ir sociologinių problemų, tokių kaip bandymai nusižudyti, narkotikų vartojimas, rūkymas, alkoholis. Be to, labiau tikėtina, kad mergaitės, kurios anksčiau subręsta, taps fizinio ir seksualinio smurto aukomis. Jų mokymosi lygis paprastai būna žemesnis nei bendraamžių, didesnė tikimybė pastoti paauglystėje.
Beje, reikia pastebėti, kad anksti bręstantiems berniukams nėra būdingas tokio pobūdžio elgesys ar padariniai.
Dauguma sutaria, kad ankstyvas lytinis brendimas prisitaiko prie aplinkos, taigi gali būti normalus. Tačiau tai dar nereiškia, kad „normalu“ yra gerai.

 

Svarbi būsimosios mamos mityba


Prie tokios išvados prieita atlikus bandymus su žiurkėmis. Jų metu buvo nustatyta, kad palikuonys, kurių motinos valgo riebų maistą, anksčiau subręsta lytiškai ir būna nutukę suaugę. Dr. Deborah Sloboda iš Liggins instituto Oklendo universitete (JAV) teigia, kad žiurkės, kurių motinos nėštumo metu valgydintos labai riebiu maistu, mėnesinės prasidėjo daug anksčiau negu normaliai maitintų nėščių žiurkių palikuonėms. Be to, motinos dietos reikšmė turėjo gyvenimo trukmei.
Taip pat buvo nagrinėjama, kaip maistas vaikystės laikotarpiu veikia brendimą. Paaiškėjo, kad didelio riebumo dieta po gimimo nepaankstino lytinio subrendimo dar labiau. Tai leistų daryti išvadą, kad motinos mityba nėštumo metu vaidina didesnį vaidmenį lytiniam vystymuisi negu maistas vaikystėje. .
 

Brendimas ir nutukimas


Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nutukusių vaikų padaugėja 2 proc. Taigi nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. Šiandien nutukimas – viena labiausiai paplitusių vaikų ligų Europos Sąjungoje. Su tuo siejama tendencija, kad vaikai serga ligomis, kuriomis prieš 10–20 metų sirgo tik suaugusieji, – arterine hipertenzija, 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų suriebėjimu, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.
Kas antras nutukęs vaikas toks lieka ir suaugęs, taigi didėja sunkių ligų pavojus. Be to, vyresni vaikai ir paaugliai būna nepatenkinti savo išvaizda, turi psichologinių problemų.Tačiau nutukimas turi įtakos ir vaikų lytiniam brendimui.
 

Sulėtina berniukų brendimą


Jei nutukusios mergaitės bręsta anksčiau, tai berniukams, atvirkščiai – brendimas vėluoja. Mokslininkai mano, kad riebalai transformuoja vyriškus hormonus į moteriškus, nors šiai prielaidai įrodymų dar nėra.
Paprastai pirmieji lytinio brendimo požymiai berniukams ima rodytis po dešimtosios gimimo dienos. Tiesa, jų brendimą pastebėti sudėtingiau, nes nėra tokių ryškių brendimo požymių kaip mergaitėms.


Paankstina mergaičių brendimą
Nutukusioms mergaitėms, sveriančioms bent jau 10 kilogramų per daug, yra 80 proc. tikimybė, kad krūtinė pradės vystytis nesulaukus devynerių ir prieš 12-ąjį gimtadienį prasidės menstruacijos. Vakarų vidurkis yra apytiksliai 12,7 metų.
Joyce Lee iš Mičigano universiteto (JAV) sekė 354 mergaites ir buvo nustatyta aiški asociacija tarp didesnio svorio ir ankstyvos lytinio subrendimo pradžios. Tačiau, nors tyrimas parodė ryšį tarp mergaičių ankstyvo lytinio subrendimo ir nutukimo, vis dėlto liko neaišku, ar nutukimas yra ankstyvo brendimo priežastis, ar atvirkščiai.
Nutukimas brendimo laikotarpiu – hiperandrogenemijos rizika
Mergaitėms, kurios yra nutukusios ankstyvų lytinio brendimo stadijų laikotarpiu, padidėjęs pavojus, kad išvystys nenormaliai dideli kiekiai steroidinių hormonų androgenų. Ši būklė, kai yra per dideli kiekiai androgenų, tokių kaip testosteronas ar androsteronas, kontroliuojantys vyriškų ypatybių išsivystymą, vadinama hiperandrogenemija. Ji yra susijusi ir su policistinio kiaušidžių sindromo, kuris apima nevaisingumą, nutukimą, nenormalius menstruacinius ciklus ir smarkų plaukų augimą, išsivystymu.
Dr. Christopher R. McCartney iš Virdžinijos sveikatos sistemos universiteto Charlottesville su kolegomis, įvertinęs santykį tarp svorio, hormonų kiekio ir brendimo stadijos tyrimo su 76 mergaitėmis, nuo 7 iki 17 metų, metu, pažymėjo, kad jau seniai aišku, jog nutukimas vaikystėje yra susijęs su nenormalia gliukozės apykaita, dideliu kraujospūdžiu ir cholesterolio kiekio sutrikimais. Šie veiksniai didina širdies ir kraujagyslių ligų pavojų ateityje. Tačiau nutukimas gali būti susijęs ir su kosmetinėmis problemomis (pavyzdžiui, hirsutizmu), o hiperandrogenemija gali turėti reikšmę būsimam vaisingumui.
Ankstyvas lytinis subrendimas padidina moterų agresiją
Beje, per ankstyvas lytinis subrendimas gali ne tik sukelti žalos sveikatai. Queensland universiteto tyrimai parodė, kad anksti subrendusių jaunų moterų agresija/nusikalstamumas palygsta vyrų normai. Tyrimas, nagrinėjęs ryšį tarp lytinio subrendimo amžiaus ir padidėjusių asocialaus elgesio normų, vertė daryti išvadą, kad jaunos moterys gali elgtis taip agresyviai, kaip ir vyrai. Nors berniukai ir mergaitės bręsdami patiria skirtingus hormoninius pokyčius, tačiau abi lytys patiria didesnius agresijos lygmenis, nes jie progresuoja per lytinį subrendimą. Tyrėjai konstatavo, kad mažėja atotrūkis tarp vyriško ir moteriško pavojingo elgesio.
Šis rezultatas buvo palaikytas??? stilius Australijos sveikatos ir gerovės instituto tyrimo, parodžiusio, kad jaunos moterys dabar rūko pagal normas, lygias ar didesnes negu vyrai, alkoholį vartoja panašiomis normomis, nelabai nusileidžia ir pagal narkotinių medžiagų vartojimą.
 

Lytinio subrendimo uždelsimas gali padėti lyties tapatybei


Kaip teigia spichoterapeutai, yra tam tikras laikotarpis, kai paauglio lytinis potraukis nėra konkrečiai prisirišęs prie kokios nors lyties. Tuo metu aplinkinės sąlygos ar homoseksualūs asmenys gali paveikti seksualinę orientaciją. Jeigu tuo metu homoseksualus asmuo jį suvedžiotų ir paauglys patirtų orgazmą, jo lytinė orientacija galėtų pasikeisti. Tai trumpas, bet labai pavojingas laikotarpis.
Kita vertus, daliai paauglių netgi būdingas lyčių tapatumo sutrikimas. Kaip rodo tyrimai, tiems paaugliams, kurie turi lyčių tapatumo sutrikimą, galima padėti vaistais pristabdant lytinį brendimą, kad jie galėtų suvokti savo kūną teisingos lyties. Viltis yra tokia, kad, sulaikant lytinį subrendimą, paaugliams bus duodama ilgiau laiko savo lytinei tapatybei identifikuoti.
Tiesa, kaip neretai, kyla ir klausimų. Pavyzdžiui, tik 20 proc. berniukų, kuriems būdingi lyčių tapatumo sutrikimo vaikystėje požymiai, jie išlieka ir jau subrendus. Kita vertus, jaunuolio pojūčiai lytinį brendimo metu, kai jis jaučiasi, jog kūnas yra ne toks, gali sukelti intensyvų sielvartą ir net privesti prie minčių apie savižudybę.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Rupestis
2013-02-20 14:43
Laba diena.Noriu paklausti ar man verta nerimauti? Mano sunui liepa sukaks 13metu ,o jam jau pradeja augti plaukai apatineja kuno dalyja ,as sunerimauju.Laukiu atsakymo aciu.
NERIMAS
2012-08-10 02:02
Laba diena.
As labai nerimauju del savo sunaus elgesio , kuriam tik 7 metai, o jis jau liecia savo varpute - zaidzia jau su ja, ir net gi pamegdzioja jau suaugusiuju veiksmus su vaikais !jis zaidzia suaugusiuju zaidimus ! ka daryti ? kaip elgtis tokiu atveju ? kaip isaiskinti , kad neuzsidarytu ? ? ? ka galite patarti ?
aciu
Pagarbiai
Nerimas

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai