Fizinis aktyvumas sergant reumatinėmis ligomis

„Judėjimas, sergantiesiems reumatinėmis ligomis, reikalingas kaip oras ir vanduo“, – pabrėžia sanatorijos „Pušyno kelias“ direktoriaus pavaduotoja, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja GINTARĖ VAITKIENĖ. Fizinio aktyvumo reikšmė pacientams didžiulė, tačiau keletą svarbių dalykų reiktų įsidėmėti. Gydytoja pataria nebijoti ieškoti, gilintis į save ir savo ligą, nes kiekvienas ligos atvejis individualus.
 

Kokia fizinio aktyvumo reikšmė sergant reumatinėmis ligomis?


Judėjimo–atramos sistemą: raumenis, sąnarius, kaulus gali pažeisti reumatinės ligos. Reumatinėmis ligomis sergantiems žmonėms fizinis aktyvumas – viena iš pagrindinių priemonių, užtikrinančių gyvenimo kokybę. Reumatinių ligų dažniausi palydovai skausmas ir nelankstumas. Geras medikamentinis gydymas padeda sumažinti skausmus, o fizinis aktyvumas prisideda prie skausmo mažinimo, pašalindamas sustingimą, didindamas lankstumą ir lėtindamas ligos progresavimą. Sergantiesiems reumatinėmis ligomis atsikėlus ryte sąnariai sustingę, kankina veriantis skausmas, žmogus negali nueiti ten kur nori, atlikti net elementariausių veiksmų: susišukuoti, pavalgyti...Todėl judesys reikalingas kaip oras ir vanduo. Fizinis aktyvumas sustiprina raumenis ir kaulus, padeda išlaikyti pusiausvyrą, gerina bendrą savijautą. Tai viena iš galimybių pažinti save, savo ligą, užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę, įveikiant ne tik elementariausius veiksmus buityje.
 

Kaip žinoti, kokius fizinius pratimus galima atlikti sergant reumatinėmis ligomis?


Individuali mankšta, paremta specialistų rekomendacijomis, skirta pačiam pacientui atlikti namuose, yra viena iš efektyviausių ligos gydymo priemonių. Pratimai, kuriuos išmoksta pasidaryti pacientas namuose, labai pagerina jo gyvenimo kokybę: padeda sumažinti skausmą, apsaugo nuo sustingimo, sustiprina raumenis ir kaulus, leidžia kontroliuoti savo ligą ir skausmą. Sergantieji reumatinėmis ligomis neišvengiamai bendrauja su specialistais, todėl, kokie pratimai, kokia fizinė veikla ligos būklei tinkamiausia, aptariama ir suderinama su specialistais. Mankštą rekomenduojama daryti iš ryto, atsikėlus, dienos metu pratimai gali būti kartojami.
 

Kokia dar fizine veikla gali užsiimti pacientai, norėdami pagerinti savo gyvenimo kokybę?


Rekomenduojami pasivaikščiojimai gryname ore. Šiuo atveju labai svarbi oro temperatūra. Pažeistas sąnarys, jo kapsulė ir raiščiai reaguoja į temperatūros pasikeitimus bei drėgmės skirtumus, todėl atvėsus orams rekomenduojama vengti ilgai būti šaltyje bei drėgmėje, nepamiršti šilčiau apsirengti, mūvėti pirštines, avėti tinkamą avalynę. Per dideli karščiai taip pat nerekomenduojami pasivaikščiojimams. Pasivaikščiojimo trukmė rekomenduojama iki lengvo nuovargio.
Galima rinktis vandens procedūras: mankštą vandenyje, plaukiojimą baseine (tik ne paūmėjimo metu), vonias. Taip pat purvo, parafino, SPA procedūros – vienos iš galimų gydymo ir reabilitacijos metodų sergant reumatinėmis ligomis.


Galima įsigyti treniruoklį ir mankštintis namuose, tačiau nereikėtų persistengti. Fizine veikla užsiimti iki lengvo nuovargio. Dviratį minti lauke nerekomenduotina. Taip pat nerekomenduojama ir sunkūs fiziniai sodo ar daržo darbai.
Namuose galima pasidaryti masažą, įsigyti masažuoklių ir masažuotis pačiam. Tačiau vien masažo, sergant reumatinėmis ligomis, neužtenka. Tai gali būti tik pagalbinė fizinio aktyvumo priemonė.
Galima vaikščioti pas specialistus, dalyvauti grupinėje terapijoje. Žinoma, užsiėmimai ir pratimai turi būti skirti atsižvelgiant ir į ligos individualumą.

 

Ar fizinio krūvio toleranciją daug lemia paciento lytis ir amžius?


Tai labai individualu, nes kiekvienas žmogus jaučia, kokį fizinį krūvį jis gali pakelti. Pirmiausia judesys turi būti protingai dozuotas. Žinoma, lytis ir amžius turi įtakos fizinio krūvio tolerancijai, tačiau vienareikšmiškai teigti, kad šie veiksniai pagrindiniai, negalime. Pacientas turi išmokti save pažinti: fizinis krūvis turi tęstis tol, kol pajuntamas lengvas nuovargis. Paūmėjimų metu fizinis krūvis turi būti skirtingai dozuojamas.
„Artrito“ bendrija yra savarankiška visuomeninė organizacija, savanoriškais pagrindais vienijanti sergančiuosius reumatinėmis ligomis. Bendrijos nariai dauguma nedirbantys, vieniši, kamuojami psichologinių ir socialinių rūpesčių. Kaip skatinamas fizinis aktyvumas ir užimtumas sergantiesiems kalbamės su Vilniaus „Artrito“ bendrijos pirmininke ALDONA RUTKAUSKIENE.
 

Kaip skatinamas reumatinėmis ligomis sergančių žmonių fizinis aktyvumas Vilniaus „Artrito bendrijoje“?


Reumatinėmis ligomis serga daugiau sėslų gyvenimo būdą mėgstantys žmonės. Tad pacientams patariame ne gulėti lovoje kenčiant skausmus, bet įsitraukti į bendrijos veiklą. Nuolatinė veikla, kuria užsiima „Artrito bendrija“, yra susirinkimai, susitikimai su įvairių sričių specialistais, savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas savipagalbos grupėse, neįgaliųjų užimtumas meno, kultūros būreliuose, saviveikliniuose kolektyvuose. Skatinant fizinį aktyvumą, organizuojamos pažintinės kelionės po Lietuvą, poilsinės kelionės po gamtą, kurių metu rengiamos sportinės varžybos, žaidimai. Stengiamės sergančiųjų reumatinėmis ligomis užimtumą spręsti meninės išraiškos priemonėmis būreliuose, kelionėse, ekskursijose, susitikimuose, klubinėje veikloje. Ypatingo dėmesio susilaukė savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas pagalbos grupėse „PADĖK SAU“. Jo tikslas – suteikti daugiau įgūdžių įveikti fizines, psichologines ir socialines pasekmes – tai bendravimas, judėjimas, sveikatos mokymo programos. Lankymasis įvairiuose renginiuose, susitikimuose, išvykose, ne tik plečia sergančiųjų akiratį, bendravimo įgūdžius, bet ir mažina ligos sukeltą skausmą ir socialinę atskirtį. Bendrijos nariai pasijunta savarankiškesni, labiau pasitiki savo jėgomis, aktyviau dalyvauja visuomeninėje veikloje, pozityviau mąsto.
 

Kaip dar skatinamas sergančiųjų užimtumas ir fizinis aktyvumas Vilniaus „Artrito“ bendrijoje?


Bendrijoje yra susibūręs moterų vokalinis ansamblis „Rugiagėlė“, moterys aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, koncertuoja ne tik savo bendrijoje, bet ir kituose neįgaliųjų kolektyvuose ir LAA renginiuose. Mūsų tikslas – ligos sukeltą skausmą malšinti nemedikamentinėmis priemonėmis. Pagal ligos pobūdį ir problemų specifiką siekiame lavinti meninius ir sportinius gebėjimus. Padedant sergantiesiems plėsti bendravimą ir užimtumą, suburtas darbščiųjų rankų – menų būrelis. Užsėmimuose neriama, mezgama, siuvinėjama, kuriamos puokštės, piešiama, karpoma. Bendrijos veiklą papildo pažintinės kelionės. Šiais metais planuojama kelionė po Aukštaitiją, Panevėžio miestą, susitikimas su Aukštaitijos regiono „Artrito“ asociacijos nariais. 2008 metais du mėnesius (spalio – lapkričio) 22 Vilniaus „Artrito“ bendrijos nariai lankė gydomosios gimnastikos užsiėmimus, kuriuos vedė kineziterapeutė Irma Ramšienė. Taip pat lankėsi Druskininkų gydyklose. Atsiliepimai kuo geriausi, pageidavimų tęsti šios krypties veiklą taip pat daug. Jei turėsime lėšų, tokie užsėmimai bus organizuojami ir šiais metais. Pasinaudojame įvairiais pasiūlymais, specialistų paskaitomis, kaip vystyti užimtumą ir fizinį aktyvumą.
 

Ar, Jūsų nuomone, fizinis aktyvumas, sergant reumatinėmis ligomis, priklauso nuo pozityvaus mąstymo?


Žinoma, kad taip. Skatiname sergančiuosius mąstyti taip, kad padėtų sau, pažintų savo ligą, tikėtų, kad tai, ką daro, yra vardan jų gyvenimo kokybės. Mūsų bendrijos nariai jau išmoko susidaryti savaitės veiksmų planą, ką gali padaryti, pvz.: kiek nuo stotelės paeiti, kiek pratimų padaryti, kaip įvykdyti numatytus dienos darbus.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mitzu
2009-04-16 21:50
as tai uzsiimu pilateso pratimais ir man nera kile jokiu nemalonumu del to.. aisku, kartais tik apima apatija ir energijso stygius sportuoti, tai tada greit ciupmu Tonussan, augalines kilmes maisto papilda, ir super jis mane uenergizuoja, pazvalina, net ir mieguistuma pravaiko, ir vel kimbu i treniruote

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai