Maisto papildai ir kitos medicinos priemonės sveikatai stiprinti

Tęsiame žurnale „Sveikas žmogus“ nuo 2007 metų dvyliktojo numerio spausdinamą straipsnių ciklą apie funkcinę mediciną ir senėjimo prevenciją. Šį kartą skaitykite apie maisto papildus.
 

Jūs laikotės sveiko gyvenimo būdo, sveikai maitinatės, esate pakankamai fiziškai aktyvus, darote specialią mankštą, vengiate toksinių veiksnių. Ar to pakanka, jeigu norite padaryti viską, ką galite? Atsakymas būtų „ne“. Į šiuolaikinio žmogaus, siekiančio, kad iki senatvės būtų gera sveikata, didelis fizinis ir psichologinis pajėgumas, ištvermė ir darbingumas bei norinčio apsisaugoti nuo ligų, sveiko gyvenimo sąvoką dažnai įeina ir specialių medicinos produktų vartojimas. Daugybę rinkoje egzistuojančių maisto papildų, žolinių preparatų, sveikatą stiprinančių ir profilaktinių savybių turinčių vaistų galima suskirstyti į šias svarbiausias grupes:
· vitaminai ir mineralai,
· papildai specialiesiems tikslams, tarp jų žoliniai preparatai,
· maisto papildai intensyviai sportuojantiems.
 

Vitaminai ir mineralai


Vitaminai
Vitaminai yra biologiškai veiklūs organiniai junginiai, būtini normaliai organizmo medžiagų apykaitai ir gyvybinei veiklai palaikyti. Organizmui jų reikia labai nedaug – nuo kelių mikrogramų iki keliolikos ar keliasdešimt, retais atvejais – kelių šimtų miligramų per parą. Mūsų organizmas daugelio vitaminų beveik negamina ir nekaupia, todėl jų reikia nuolat gauti su maistu. Deja, kai kurių žmonių mitybos įpročiai, maisto gaminimo būdas, žalingi įpročiai ar dideli krūviai neužtikrina viso vitaminų poreikio. Taip pat gauti tinkamus jų kiekius gali sutrukdyti dėl įvairių priežasčių pablogėjęs pasisavinimas. Tokiais atvejais būtina papildomai vartoti vitaminų maisto papildų ar medicinos preparatų pavidalu. Svarbiausi vitaminai yra: askorbo rūgštis, B grupės vitaminai, folio rūgštis, tokoferoliai, vitaminai A ir D. Įrodyta, kad jų trūkumas gali ne tik sukelti hipovitaminozės simptomus, bet ir paskatinti daugelio ligų, tarp jų širdies ir kraujagyslių bei onkologinių, vystymąsi. Folio rūgšties trūkumas pastojusioms moterims gali sukelti vaisiaus apsigimimus. Šiuo metu daug reikšmės skiriama bioflavonoidams (vit P). Tai daug medžiagų (hesperidinas, rutinas, flavonai, katechinas, kercetinas, flavonoliai), veikiančių kartu, padedančių veikti vitaminui C (askorbo rūgščiai) ir gerinančių kraujagyslių, ypač kapiliarų sienelės, funkcijas, taip pat kolageno, sudarančio ląstelių membranas, audinius ir kremzles, funkcijas. Kai kurie flavonoidai turi antibakterinį ir antivirusinį poveikį, įrodytą net ŽIV ir herpeso viruso atvejais.
Mineralai
Tai mikroskopinės gamtoje sutinkamų medžiagų (dažnai metalų) dozės, dar vadinamos mikroelementais. Mikroelementai labai svarbūs medžiagų apykaitai, hormonų gamybai, taip pat daugeliui kitų biologinių procesų mūsų organizme. Svarbiausi mikroelementai, kurie vartojami kaip maisto papildai, yra kalis, magnis, selenas, cinkas, geležis, kalcis.


 

Papildai specialiesiems tikslams


Tai įvairios natūralios ir sintetinės medžiagos, padedančios pagerinti kurios nors organizmo sistemos veiklą arba gydyti tam tikros rūšies ligas. Jos dažnai būna parduodamos kaip maisto papildai arba nereceptiniai vaistai, vienos arba sudėtiniuose preparatuose bei rinkiniuose. Papildai specialiesiems tikslams gali būti skirstomi į šias grupes: antibiotikai, uždegimą slopinančios medžiagos, antioksidantai, medžiagos, gerinančios kaulų ir sąnarių funkciją, kraujotaką, virškinimą, nervų sistemos funkcijas ir stiprinančios imunitetą.
 

Natūralūs antibiotikai


Vis didėjant bakterijų atsparumui medikamentiniams antibiotikams, vis daugiau dėmesio kreipiama į natūralias medžiagas, turinčias poveikį bakterijoms, grybeliams ir virusams. Dažniausiai šiems tikslams vartojamos šios medžiagos ir preparatai, pagaminti iš jų: alijošius, česnakas, imbieras, bičių pikis, jonažolė, arbatmedžio aliejus, raudonėlio aliejus, ilgoji ciberžolė, saldymedžio šaknis, greipfrutų sėklos. Įdomu, kad, gydant herpeso infekciją ir ŽIV infekciją, gali padėti aminorūgštis lizinas, paprastai vartojamas po 1 gramą tris kartus per dieną.
 

Medžiagos, slopinančios uždegimą


Vis daugiau tyrimų rodo, kad uždegimo procesas yra atsakingas už daugelį ligų, net tokių kaip aterosklerozė ir vėžys. Taip pat uždegimas skatina senėjimo procesus. Todėl žmonės skatinami stengtis užkirsti kelią bet kokių uždegimo procesų vystymuisi, kuriuos gali skatinti aplinkos užterštumas, netaisyklinga mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, lėtinės infekcijos, hormonų disbalansas, per daug intensyvus fizinis krūvis, sukeliantis mikrotraumas. Be to, sukurta dietų, mažinančių uždegimą ir jos pasekmes. Taip pat šiuo tikslu gali būti vartojami specialūs papildai (bromelainas, pagamintas iš ananasų, karotenoidai, flavonoidai, magnio salicilatas), uždegimą slopinantys augaliniai preparatai (alijošius, ežiuolė, česnakas, imbieras, saldymedis, ciberžolė) ir uždegimą slopinantį poveikį turinčios aminorūgštys (gliutaminas ir lizinas).
 

Antioksidantai


Tai medžiagos, naikinančios laisvuosius radikalus mūsų organizme, kurių perteklius gali sukelti ar skatinti daugiau kaip 100 sunkių ligų, tarp jų vėžį, kraujagyslių, autoimunines ir degeneracines ligas. Taip pat manoma, kad laisvieji radikalai yra viena iš svarbiausių priešlaikinio senėjimo priežasčių. Be jau minėtų vitaminų, svarbiems antioksidantams, kuriuos mes galime vartoti papildomai kaip maisto papildus ar vaistus, priklauso kofermentas Q10, alfa-lipoinė rūgštis, bioflavonoidai, sojos izoflavonai, kercitinas ir bromelainas, ginkmedžio ekstraktas, selenas, karotenoidai, mėlynės, Gojos uogos, gudobelė, liuteinas, lipoinė rūgštis.
 

Preparatai kaulams ir sąnariams stiprinti


Tai ne tik plačiai žinomi kalcis ir fosforas (beje, šiuo metu jiems jau nepriskiriami visi kaulų stiprinimo laurai), bet visos medžiagos, gerinančios kremzlės ir kaulinio audinio medžiagų apykaitą (magnis, manganas, askorbo rūgštis, aminorūgštys luzinas ir prolinas, chondroitino sulfatas, glukozamino sulfatas, mukopolisacharidai). Menopauzinio amžiaus moterims kaulų retėjimą gali efektyviai stabdyti natūralus flavonoidas ipriflavonas, randamas sojoje arba išskiriamas laboratorijoje. Jis gali būti naudingas net gydant tinitą (ūžesį ausyse), atsiradusį dėl ausyje esančio kauliuko, vadinamo kilpele, imobilizacijos. Tačiau visada reikia prisiminti, kad geriausiai (daug geriau nei visi papildai ir net cheminiai vaistai) kaulus ir sąnarius stiprina tinkamai parinkti fiziniai pratimai. Šis poveikis pastebimas net pradėjus fizinius pratimus vyresniame amžiuje.
 

Medžiagos, gerinančios kraujotaką


Tai ginkmedis, kaštonas, raudonasis ankštinis pipiras, raudonosios ryžių mielės, imbieras, alijošius, margenis, česnakas. Reikia tik nepraleisti progos įtraukti šiuos produktus į savo racioną.
 

Probiotikai ir prebiotikai


Probiotikai – tai „gerosios“ bakterijos, atliekančios daugybę mūsų sveikatą apsaugančių ir stiprinančių funkcijų: a) stimuliuoja sveikas imunines reakcijas, b) „konkuruoja“ su patogeniniais ligas sukeliančiais mikroorganizmais ir neleidžia jiems aktyviai veikti, c) mažina kitų bakterijų išskiriamų toksinų poveikį, d) padeda pasisavinti reikalingas biologiškai veiklias medžiagas, e) neutralizuoja kancerogenus, gaunamus su maistu, f) padeda išlaikyti biologinę pusiausvyrą organizme. Šitai grupei priskiriami ir prebiotikai – maisto medžiagos (dažniausiai oligosacharidai ar inulinas), padedančios veikti probiotinėms kultūroms ir stimuliuojančios jų augimą bei dauginimąsi. Medicinos tikslais dažniausiai naudojamos probiotinės kultūros yra laktobakterijos ir bifidobakterijos. Probiotikai turi būti vartojami kaip preparatai, atsparūs skrandžio rūgštims (dažniausiai kapsulėse), nes kitaip reikalingos bakterijos rūgščioje skrandžio terpėje žūna ir laukiamo rezultato negaunama.
 

Imunitetą gerinančios medžiagos


Norint turėti gerą imunitetą, reikia ne tik būti fiziškai aktyviems, bet ir vartoti pakankami baltymų ir omega-3 riebalų rūgščių. Taip pat imunitetą stiprina antioksidantai, arabinogalaktanas, laktoferinas, luzinas, alijošius, česnakas, astragalas, ežiuolė, reiši, shiitake, maitake grybai, saldymedis.
 

Nervų sistemą stiprinančios medžiagos


Tai visos medžiagos, dalyvaujančios nervinių ląstelių ir jas supančių audinių mityboje bei padedančios perduoti nervinius impulsus. Labai svarbūs šiuo atžvilgiu yra B grupės vitaminai, omega 3 riebalų rūgštys, biotinas, inositolis, karnozinas, fosfaditilcholinas ir fosfaditilserinas, žiemės slenktenės alkaloidas vinpocetinas (kurio pagrindu pagamintas viena iš dažniausiai vartojamų cheminių vaistų grupių), amino rūgštys triptofanas, glicinas, serinas, tirozinas, taip pat skaistenio ir ginkmedžio preparatai.
 

Maisto papildai intensyviai sportuojantiems


Tai preparatai ištvermei didinti, raumeninei masei auginti, kraujotakai raumenyse didinti, hormonų sistemai stimuliuoti. Dažniausiai šiais tikslais vartojami išrūgų baltymų izoliatai arba koncentratai, aminorūgštys (visų pirma raumenų masei didinti), kreatininas (raumenų jėgai bei ištvermei), tribulus terrestris produktai (testosterono gamybai stimuliuoti).
 

Kur rasti?


Beveik visų čia išvardintų preparatų (vienų ar deriniuose su kitais) galima įsigyti vaistinėse. Kai kuriuose multivitaminų preparatuose taip pat yra šių svarbių medžiagų, kurių nedidelės, tačiau veiksmingos dozės leidžia padidinti siūlomo multivitamino medicininę ir profilaktinę vertę.
 

Ar reikia vartoti?


Atsakymas yra „taip“, jeigu norite išnaudoti visas šiuolaikinės medicinos galimybes. Tinkamai vartodami maisto papildus, užtikrinsite geresnę biologinę pusiausvyrą organizme, didesnį atsparumą krūviams ir stresams, geriau apsisaugosite nuo sunkių ligų.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jurate
2010-10-15 08:45
Noreciau paklausti gal kas zino ar lizina galima naudoti jei yra kiausideje cista nes kaip suprantu jis reguliuoja hormonu apykaita o man dabar yra skirti gerti kontraceptikai hnuo cistos tai bijau kad nebutu dar blogiau,o lizina noriu gerti del herpess viruso,nes jis pas mane paskutiniu metu pastoviai auga
Naudojanti
2010-02-05 11:18
Aš žinau, kad KAROTENOIDAI yra patys efektyviausi ANTIOKSIDANTAI. Jie aktyvina imuninę sistemą, stiprina ląsteles, palaiko jų gyvybingumą. Aš naudoju "Carotenoid Complex". Jis laikomas pačiu svarbiausiu mitybos papildu. Karotenoidai – geriausia APSAUGA NUO VĖŽIO. Jau atsiradę ligos požymiai toliau neprogresuoja, bet mažėja. Taip pat padėjo krūties, odos, gimdos kaklelio ir kitų vėžio formų atvejais. Pirkau iš svetainės: www.naturalus-produktai.lt
Julija
2009-08-24 14:01
As tai atradau noni maui sultis ir dabar vietoj visokiu maisto papildu vartoju jas, tikrai saunus produktas kuris man suteikia energijos,ir sveikata akivaizdziai gereja,virskinimas susitvarke,nuotaika puiki.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai