Netaisyklingas darbas kompiuteriu kenksmingas sąnariams

Turbūt nedaugelis iš mūsų įsivaizduotų šiuolaikinį gyvenimą be technikos „stebuklo“ – kompiuterio. Stebuklas – garsiai pasakyta, nes kompiuteris jau seniai užėmė tvirtas pozicijas mūsų kasdieniame gyvenime – darbe ir namie, poilsio dienomis jo nepamirštame. Deja, darbas kompiuteriu turi ir neigiamų pasekmių sveikatai. Kaip šeimos gydytoja galiu pasakyti, kad žmonės, dirbantys kompiuteriu, dažniausiai susiduria su regėjimo ir skeleto-raumenų sistemos negalavimais, apie pastaruosius norėtųsi papasakoti plačiau.
 

Ilgalaikės įtampos sindromas


Tai grupė įvairių sutrikimų, kuriuos sukelia ilgalaikis tam tikrų raumenų grupių įtempimas. Jų atsiradimą provokuoja pasikartojantys judesiai ar nepatogi poza.
Šie sutrikimai labiausiai paplitę tarp kompiuteriu dirbančių žmonių.
Dažniausiai pasitaikantys sutrikimai:
· Tendinitas (sausgyslės uždegimas)
· Stenozuojamasis tendosinovitas, arba spragsintis pirštas
· Riešo tunelinis sindromas
· DeQuervain sindromas
· Alkūnės sąnario uždegimas („kompiuterininko alkūnė“)
Neretai vienu metu gali varginti keletas minėtų sutrikimų, taip pat prisideda kaklo ir įvairios lokalizacijos nugaros skausmai.

 

Spragsintis pirštas „spragtukas“


Spragsintis pirštas – sutrikimas, kai, bandant pirštą tiesti, šis stringa, spragsi, o kartais ir visai neišsitiesia, kartu dažnai jaučiamas skausmas. Gali strigti vienas ar keli pirštai. Sausgyslės, lenkiančios pirštus, slysta kanalu, kurį sudaro įvairios formos raiščiai. Kartais sausgyslė sustorėja ir nebegali laisvai praslysti pro vieną iš raiščių. Toje vietoje, kur stringa sausgyslė, ties piršto pagrindu užčiuopiamas skausmingas gumburėlis. Gydymas yra individualus, visų pirma – ramybė, laikina piršto imobilizacija įtvaru, lokalus ir sisteminis gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, neretai reikalinga operacija.


 

Riešo tunelinis sindromas


Riešą apgaubia raiščių fibrozinis audinys, kuris sutvirtina sąnarius. Siauras tarpelis tarp raiščių skaidulų ir riešo kaulų vadinamas riešo tuneliu. Vidurinis nervas praeina šiuo kanalu ir inervuoja nykštį, smilių ir vidurinį rankos pirštus, perduodamas jutimus, plintančius iš šių sričių. Riešo kanalo struktūrų uždegimas, patinimas, lokalizacijos pasikeitimas sukelia vidurinio nervo suspaudimą ir dirginimą.
Priežastys
Riešo kanalo struktūrų uždegimą dažniausiai sukelia pasikartojantys riešo judesiai, pvz., spausdinimas kompiuterio klaviatūra, pelytės valdymas, taip pat traumos ir kai kurios ligos (artritas, endokrininės ligos ir kt.).
Simptomai
Pradžioje ima tirpti nykštys, smilius, vidurinis, dalinai ketvirtas pirštas, galimas dilgčiojimas, deginimo jausmas, vėliau atsiranda įvairaus intensyvumo skausmas, kuris dažniausiai vargina naktimis, būnant horizontalioje padėtyje ir gali trikdyti miegą. Kartais skausmas gali apimti dilbį. Ligai užsitęsus, gali atrofuotis plaštakos raumenis, ji tampa silpnesnė, pasidaro sunku išlaikyti daiktus rankoje.
Gydymas taip pat individualus, priklauso nuo ligos sunkumo. Pirmiausia suteikiama ramybė pažeistai plaštakai, kartais ji įmobilizuojama įtvaru, dedami ledo kompresai. Skiriamas vietinis (tepalais) ir sisteminis (tabletėmis) gydymas vaistais, mažinančiais skausmą ir uždegimą, B grupės vitaminais, kartais kortikosteroidų injekcija į sąnarį arba peroraliai. Jeigu medikamentinis gydymas neveiksmingas, taikomas chirurginis.
 

DeQuervain sindromas


Tai dviejų sausgyslių, kontroliuojančių nykščio judesius, makščių uždegimas. Ligą provokuoja pasikartojantys nykščio judesiai žemyn ir aukštyn (pvz., spausdinimas kompiuterio klaviatūra).
Pagrindiniai simptomai – nykščio skausmas ir riešo aplinkinių audinių patinimas iš nykščio pusės, viršutinės nykščio dalies tirpimas, diskomfortas, lenkiant pirštą.
Gydymas toks pat, kaip aukščiau išvardytų sutrikimų. Chirurginis gydymas taikomas labai retai. Prognozė pasveikimo požiūriu – labai gera.
 

„Kompiuterininko alkūnė“


Dirbant kompiuteriu neretai viena alkūne remiamasi į stalo kraštą. Dėl nuolatinio ir ilgalaikio mechaninio dirginimo išsivysto bursitas – sąnario tepalinio maišelio uždegimas.
Simptomai. Paprastai alkūnė šiek tiek patinsta, „dega“, parausta, judesiai tampa skausmingi.
Gydymas – atitinka aukščiau aprašytą.
Svarbiausia – taisyklinga rankų padėtis. Negalima alkūne remtis į stalo kraštą, būtina ant stalo paviršiaus dėti visą ranką arba laikyti alkūnę neatremtą.
 

Nugaros skausmai


Netaisyklingas ilgalaikis sėdėjimas prie kompiuterio stalo sukelia tam tikrų raumenų grupių įtepimą ir įvairių lokalizacijų skausmus: kaklo, stuburo krūtininės, juosmeninės ir kryžkaulio sričių. Ilgainiui skausmas stiprėja, tai sukelia didelius nepatogumus, sutrinka darbingumas. Gydymas kompleksinis – mankšta, masažas, vaistai.

 

Praktiniai patarimai


Norint išvengti ilgalaikės įtampos sindromo, būtina laikytis paprastų taisyklių:
· Atkreipkite dėmesį į darbo pozą. Galva ir nugara turi sudaryti tiesią liniją nuo ausų iki dubens. Pečių ir galvos negalima lenkti į priekį.
· Dažnos ir trumpos pertraukėles yra daug veiksmingesnės už retas, bet ilgas.
· Spausdindami kompiuterio klaviatūra riešus laikykite tiesiai ir neatremtus.
· Kiekvieną dieną darykite kaklo ir nugaros tempimo pratimus.
· Veiksmingi viršutinės kūno dalies (kaklo, pečių) raumenų atpalaiduojamieji pratimai, diafragminis kvėpavimas.
· Rankų, riešo, pirštų, kaklo, pečių juostos masažas ir specialūs pratimai.
 

Ergonominiai baldai


Kompiuterio stalo, kėdės, klaviatūros staliuko aukščio tinkamas parinkimas kaip ir patogios formos klaviatūros ir pelytės parinkimas yra svarbūs norint išvengti minėtų sutrikimų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

albina
2008-11-14 23:19
esu dekinga uz suteiktas zinias

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai