Egzaminams artėjant. Mityba ir atmintis...

Namuose palikti užrašai, per užmaršumą neatlikti namų darbai... Tai daugeliui moksleivių pažįstamos situacijos, nors jiems ,,sklerozės” problemos turėtų būti tolimos. Atminties silpnėjimo problema labai aktuali: bloga atmintis sukelia nevisavertiškumo jausmą, o moksleiviams ir studentams tenkantis didžiulis informacijos krūvis tampa dar sunkiau pakeliamas. Ar tinkama mityba bei maisto papildai padeda to išvengti?
 

Atmintis ir kas ją lemia


Atmintis bei dėmesio koncentracija priklauso nuo nervinių ląstelių būklės, nuo nenutrūkstamo judėjimo pro ląstelės membraną, nuo bioelektrinių ir cheminių procesų, vykstančių daugelyje smegenų centrų vienu metu. Taigi atmintis yra tarsi nenutrūkstamas judėjimas. Jam sumažėjus ir dėl to susilpnėjus nerviniam impulsui ar sumažėjus neurocheminių medžiagų, kurios dalyvauja atminties procesuose, kiekiui, įsiminimas blogėja. Atminties blogėjimas nėra senatvės požymis, kaip manyta anksčiau. Jis susijęs su daugeliu faktorių, tarp jų - su mityba, psichoemocine būkle, bendra sveikata. Jauno žmogaus atmintis gali susilpnėti dėl nervinės įtampos, depresijos ar mitybos sutrikimų, pvz., badavimo, dietų. Atmintį dažnai susilpnina B grupės vitaminų, ypač vitamino B12 trūkumas, skydliaukės veiklos susilpnėjimas.


 

Atmintį stiprinantys veiksniai


Aktyvi protinė veikla, normalus miego režimas bei tinkama mityba padeda išlaikyti gerą atmintį. Moksleiviams svarbu tinkamai sureguliuoti gyvenseną: vengti naktinio aktyvumo ir pervargimo, o kita vertus - hipodinamijos, nes tai perdirgina arba slopina nervų sistemą, todėl atsiliepia ir atminties bei dėmesio koncentracijos kokybei. Labai didelę reikšmę turi mityba. Normaliai nervinio audinio funkcijai palaikyti reikia įvairių medžiagų. Vienas gamina pats organizmas, kitų atsargos papildomos su maistu. Jei jų trūksta, gali pasireikšti įvairių nervinių sutrikimų, tarp jų ir atminties susilpnėjimas. Deja, vitaminų ar kai kurių medžiagų dažnai trūksta moksleiviams ir studentams dėl nevisavertės mitybos (badavimo, dietų, neįvairaus maisto). Smegenų medžiagų apykaita nėra galutinai ištirta ir daugelio elementų svarba dar nėra galutinai žinoma, tačiau dabartiniai tyrimai pateikia daug įdomių faktų apie kai kurių medžiagų ir vitaminų įtaką mąstymo procesui bei atminčiai.
 

Maisto papildai ir gera atmintis


Šiuo metu vaistinėse galima pamatyti daug preparatų atminčiai gerinti. Tai įvairūs žolių preparatai (ginkmedis ir ženšenis), nervinių ląstelių mitybą gerinančios medžiagos (aminorūgščių deriniai, fosfatidilserinas ir lecitinas), atitinkamų vitaminų ir mikroelementų rinkiniai (vit. A, C, E, B grupės, folio r., selenas) bei visų šių medžiagų deriniai. Visi jie veikia atmintį skirtingose grandyse: nuo seno žinoma B grupės vitaminų (ypač B1, B6 ir B12) svarba nervų audinio vystymuisi, antioksidatoriai (vit. A, E, C, selenas) neleidžia neuronų pažeisti laisviesiems radikalams. Aminorūgštys, lecitinas, fosfatidilserinas yra būtinos medžiagos nervų audinio mitybai ir signalų perdavimui, taip pat iš jų organizme sintetinamos kitos medžiagos (struktūriniai baltymai, neurotransmiteriai). Tuo tarpu žolinių preparatų poveikis dažnai yra mišrus (smegenų kraujotakos gerinimas, antioksidacinis poveikis, stimuliacija ir kt.), kartais nevisiškai žinomas. Kyla klausimas: kokį preparatą geriau pasirinkti? Vienareikšmio atsakymo negali būti, nes poveikis priklauso ir nuo paties žmogaus: jo amžiaus, sveikatos būklės, mitybos įpročių. Svarbu pastebėti, kad teigiamas poveikis, pradėjus vartoti maisto papildus pasireiškia tik po kelių mėnesių.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Solveiga
2011-01-29 21:04
nu didesnese vaistinese tikrai turi buti, as pirkau eurovaistineje akropolyje, tikrai buvo :),o kiek zinau Brain booster galima ir internetu is kazkur parsisiusti.
Olga
2011-01-29 14:37
Brain Booster galima uzsisakyti online:
http://www.brainreload.com/brainhealth.php
bet patikek jo kaina sokiruojanti....
klaustukas
2011-01-18 10:51
Kurioje vaistineje galima isigyti BRAIN BOOSTER? jau keliose buvau, bet tokio papildo niekas nezino ir jo nera....
Solveiga
2011-01-06 14:02
pries sesijas visiems rekomenduociau paprasta nekenksminga papilda BRAIN BOOSTER, pati ji vartoju jau gan seniai ir garantuoju veiksminguma jo, atmintis puiki, streso nejauciu, ir aplamai savijauta puiki. Tai papildas is vitaminu b grupes, folio rugsties, ginkmedzio ir gama amino rugsties, be jokiu konservantu ar stipriu medziagu kurios kartais labiau kenkia smegenims nei padeda.
Kęstutis
2010-01-31 21:24
o Tonussan, man rodos tik po 10 tablečių teparduoda.. tai gauni 10 įpakavimų pirkt :D ar kaip.., be to kažkur skaičiau kad nuo 2009.11.09 jo išvis nebetiekia vaistinėms... o man su atmintim tikrai švakai.. moksluos viską gerai suprantu bet jau kitą dieną nebepamenu...
Kęstutis
2010-01-31 21:16
labas :) jaučiu tas Tanakan tikrai geras, kad ir nepigus, prieš egzaminus gerai būtų pavartot., bet taigi jo be recepto neparduoda 0.o
Succubus
2009-11-09 22:16
Na cia forumas, kur irgi uzsiima atminties gerinimu: http://www.nootropai.ten.lt/
simka
2009-06-17 16:35
Geras tas Tanakan vaistas bet jis stiprus tai jo daznai nenaudoju, bet pries egzaminus visuomet pavartoju:)
Povilas
2009-05-21 15:58
As atminti stiprinu,ir demesiui naudoju preparata Tanakan,jis gan stiprus bet tikrai gerai veikia!
Akvilina
2009-04-20 03:47
per praeita, ziemos egzaminu sesija teko labai daug mokytis, tai padedavo tonussan. jo isgerusi visa nakti islikdavau zvali ir lengviau isimindavau tai ka mokausi
karakumas
2009-03-26 11:02
Manau, kad atminties stabiliai būsenai labai daug reikšmės turi vitaminai, geras miegas ir mineralų pakankamas kiekis organizme. O juk viskas atrodo taip paprasta - tereikia valgyti daug daržovių, koordinuoti savo darbo ir poilsio laiką, na ir be abejonės, rūpintis savimi kol neužklumpa rimti nemalonumai.. Beje, keletoje forumų teko skaityti ( be to dar ir iš kolegų, draugų girdėti), kad toks augalinės kilmės maisto papildas Tonussan labai gerai stiprina atmintį - tai esu girdėjęs jau ne iš vieno, tik netikėjau, kad jis toks populiarus ir geras. Manau, reikės ir man išbandyti, jei jau tokios nuomonės ir atsiliepimai apie jį...
Maestro
2009-03-06 22:45
pritariu apiems. o dar labiau pritariu megai. as irgi visai neseniai nusprendziau vartoti maisto papilda tonussan. esu patenkintas, nes jis tikrai optimaliai pagerina mano organizmo veikla - skatina susikaupima. gerai kovoja su tresu, nuovargiu, mieguistumu (ryte, vakare, po sociu pietu, per paskaitas). kazkaip jauciusi uztikrintas, kad organizmas manes neapgaus ir nepaves. diena darbinga, vakaras ilgas, dabar.
mega
2009-03-06 18:37
na taip.. trūksta patarimų, kaip padėti organizmui kovoti su stresu, nuovargiu ir energijos trūkumu. Na, aš šią žiemą nusprendžiau, kad gana galų gale kentėti,ir pradėjau vartoti tokį maisto papildą Tonussan, kuris ir energijso suteikia, ir atmintį saugo ir palaiko jos aštrumą, kad itin aktualu egzaminams, sesijoms ir kitokiems moksliniams reikalėliams artėjant, ypatingai :)
Zaklin
2008-01-03 19:41
Nuostabu: papasakojo, kas blogai, ir dar pridūrė, kad nežinia, kas begali padėti. Sakykčiau, nuostabus straipsnis - nieko ir nebesinori, nei mitybos, nei tablečių.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai