Kokybiškas moters gyvenimas – be pertrūkių

Moterys visais laikais ieškojo būdų, kaip palengvinti „savo dienas“, kad galėtų gyventi visavertį gyvenimą. Pasisekė toms, kurioms didelių negalavimų nebūna ir šį periodą išgyvena lengvai. Deja, daugeliui artėjančios mėnesinės kelia nerimą ar net stresą: jos gausios, skausmingos, trukdo užsiimti kasdienine veikla. Vis dėlto reikėtų prisiminti, kad gyvename XXI amžiuje ir kentėti tokias pat kančias, kaip tai darė mūsų mamos ar močiutės, nėra reikalo. Mokslas sukūrė pažangių priemonių, skirtų moters gyvenimo kokybei pagerinti. Apie tai kalbėjomės su dr.G.Kravčenkos ginekologijos klinikos gydytoja ginekologe Ingrida KRAVČENKIENE.
 

Gausios mėnesinės, arba menoragija


Gausios mėnesinės, arba menoragija, – tai per ilgas ir per gausus kraujavimas. Normalios mėnesinės paprastai trunka 3–5 dienas, daugiausia – 7. Jeigu kraujuojama ilgiau, galima teigti, kad mėnesinės ilgos. Tai jau yra priežastis kreiptis į gydytoją. Kalbant apie prarasto kraujo kiekį, kaip pasakojo gydytoja, normalu yra netekti nuo 40 iki 70 ml kraujo per visas mėnesinių dienas. Jeigu moteris turi keisti paketus kas dvi valandas – tai pat parodo, kad mėnesinės gausios.
„Kita vertus, moterys yra nevienodai sudėtos, tad, palyginus mažutę ir smulkią su aukšta ir stambesnio sudėjimo moterimi, netenkamo kraujo kiekis vertinamas visiškai skirtingai, – sakė gyd.Ingrida Kravčenkienė. Todėl gydant gausias mėnesines atsižvelgiama ne tik į medicininius kriterijus, bet ir į konkrečios moters nuomonę bei savijautą.“
Anot gydytojos, jeigu mėnesinės trunka ilgai ir moteris nebegali tverti, nes ji jaučiasi silpna, nukraujavusi, nuolatos patiria stresą, negali dėvėti norimų drabužių ar užsiimti mėgstama aktyvia veikla, savaime suprantama, kad reikia imtis priemonių, idant tos kelios dienos nebūtų išbraukiamos iš gyvenimo.


 

Kodėl taip būna?


„Yra daug gausių mėnesinių priežasčių, – pasakojo ginekologė. – Viena iš jų – paprasčiausia fiziologinė prigimtis, nesusijusi su jokiomis patologijomis. Jei moters mama, močiutė gausiai kraujavo, tad ir ji pati kenčia dėl šios problemos. Kitos priežastys gali būti susijusios su moters amžiumi.“ Jaunoms merginoms mėnesinių kraujavimas gausesnis todėl, kad joms iki tam tikro amžiaus natūraliai dar nėra ovuliacijų. Vyresnio amžiaus moterų, artėjant menopauzei, ovuliacijos tampa retesnės, o kraujavimai – gausesni. Šio amžiaus moterys dažnai skundžiasi kraujavimo sutrikimais.
Pasak gydytojos, dažniausiai mėnesinės būna gausios, pradėjus vešėti gimdos gleivinei. „Gleivinė gali vešėti dėl įvairių priežasčių, pvz. dėl sutrikusios hormonų pusiausvyros. Išvešėjusioje gleivinėje vyksta piktybiniai arba gerybiniai procesai, – pasakojo gydytoja. – Gerybiniai yra tie, kai gimdoje ima augti mioma ir pan. Piktybiniai procesai gali sukelti netgi tokias ligas, kaip vėžys. Tad bet kokiu atveju reikia kreiptis į gydytoją.“
 

Hormoninė spiralė – efektyvi pagalba


Kas galėtų padėti moteriai palengvinti gausias menstruacijas ir kasmėnesinius skausmus? Kaip pasakojo gydytoja, jei gausių mėnesinių priežastis yra gerybiniai procesai, labai efektyviai gali padėti spiralė su hormonu levonorgestreliu (Mirena).
Ši spiralė, dar vadinama gimdos sistema, yra T formos plastikinis rėmelis su hormonų pripildytu cilindru. Iš jo į gimdą nuolat patenka labai maži hormono kiekiai. Kadangi hormonas išskiriamas į gimdą, į bendrą kraujotaką jo beveik nepatenka, todėl spiralė gerai toleruojama. Gimdos sistema veiksminga 5 metus. Visą šį laikotarpį visiškai išsaugomas moters vaisingumas, ir, išėmus spiralę, moteris gali sėkmingai pastoti ir išnešioti kūdikį.
Kodėl įdėjus spiralę kraujuojama mažiau? „Vienas iš kontraceptinės spiralės poveikių – gimdos gleivinės išplonėjimas. Dėl to ji, atėjus mėnesinėms, – mažiau atsidalija, todėl mažiau kraujuojama. Ilgainiui per menstruacijas netenkama vis mažiau kraujo arba kraujavimo išvis nebūna, – teigė gyd. I. Kravčenkienė. – Šis mėnesinių išnykimas nesusijęs su natūralia menopauze, tai – vienas iš spiralės privalumų ir pasireiškia tol, kol gimdoje yra ši priemonė . Moterys, kurios į mane kreipėsi dėl gausių mėnesinių, pasakoja, kad, įdėjus spiralę, pajuto akivaizdų skirtumą. Jų mėnesinių metu nebevargina gausus kraujavimas ar skausmai.“
Hormoninę spiralę, gali naudoti ir negimdžiusios moterys. Jos nereikėtų painioti su vario spirale, kurią naudojant mėnesinės neretai tampa dar gausesnės ir skausmingesnės.
Gimdos sistemą, kuri taip pat yra ir kontracepcijos priemonė, įdeda gydytojas ginekologas specialios procedūros metu. Nors jos veikimas yra 5 metai, moteriai nusprendus turėti vaikų anksčiau, gydytojas gali ją išimti bet kada.
 

Kiti hormoninės spiralės poveikiai


„Be to, kad padeda efektyviai išgydyti gausias mėnesines, hormoninė spiralė turi ir daug kitų naudingų savybių, – pasakojo gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė. – Visų pirma, tai patikima (99,9 proc.) ir visiškai jokių pastangų nereikalaujanti nuolatinė kontracepcija. Be to, pastebėta, kad ši priemonė sumažina dubens uždegimo riziką. Taip yra todėl, kad, naudojant spiralę, gleivės gimdos kaklelyje sutirštinamos, ir taip tampa sunkiau prasiskverbti įvairiems mikrobams, sukeliantiems infekcijas. Galų gale naudojančios šią priemonę moterys pajunta ir ekonominį poveikį – kai mėnesinės negausios ar net jų nėra visai, sutaupoma įklotams ar tamponams.“
Svarbu žinoti, kad pirmuosius 2-3 spiralės naudojimo mėnesius, kai kurių moterų mėnesinių ciklas gal pakisti (gali teplioti tarp mėnesinių ar kraujuoti ilgiau nei įprastai). Organizmui prisitaikius prie hormono tai praeina.
Apibendrinant galima drąsiai teigti, kad kontraceptinė spiralė – patogus ir efektyvus gausių mėnesinių gydymo metodas, patikimai užtikrinantis kontracepciją ir išsaugantis vaisingumą. „Gyvenimas be kasmėnesinių skausmų, gausaus kraujavimo ir baimės neplanuotai pastoti daro gyvenimą kur kas šviesesnį “, – džiaugiasi naudojančios šią priemonę moterys.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Agne
2018-09-13 18:15
Sveiki. Man 32metai.Turiu viena vaika. Visa gyvenina turejau regulerias menesines. Ir staiga viena diena ryte lyg prasidejo menesines, jos buvo negausios, o tepliojimas labai mazas. Po poros valandu vel svaru lyg niekur nieko. Esu pasimerusi nes niekada nera taip buve. Kas tai galetu butu? P. S. Pas daktare eisiu pasirodyti.
JOVITA
2013-05-15 14:34
sveiki.norejau jusu pasiklausti:praeita menesi sirgau menesinemis tik keturias dienas(menesines visada man trunka apie7 dienas),taciau dabar susirgau ir jau 11 dienu kaip sergu ir maudzia pilvo apacia kaip pradzioje menesiniu.tuo pat metu is maksties iseidyneja su menesinemis kraujo kresuliukai.kas tai galetu buti?(think)gyvenu ne lietuvoje ir nuejusi pas gydytoja nieko nepesiau,nei vaistu nei gydymo.:(sake,kad praeis.bet manau tai nera normalu,nes net nera pozymiu,kad menesines baiksis.nakti sergu lb mazai,bet diena normaliai.galbut man galite patarti kokiu vaistuku,zvakuciu ar leidziamu nuo tokiu dalyku?(weird)labai aciu uz atsakyma
vilmante
2013-03-11 07:23
Man 13 metų ir šikart prasidėjo lb lb gausios mėnesines , nakti miegojau ryte atsikeliu visa kruvina ir patalyne ir kelnaitės , patarkit ka daryt???:’(((
Vita
2012-04-11 12:54
Jaunoms mergaitėms nereikia pergyventi, tik prasidėjusios ilgainiui jos susireguliuoja. Bijoti gydytoju neverta, jie geriau patars išklausę jūsų nerimą. Dar tokiomis dienomis rekomenduojama, gerti dilgėlių arbata, ji turi vitaminų ir labai gerai nuo gausių mėnesinių, tik jokiais būdais nenaudokite jokių cheminių preparatų ar kontraceptikų savo nuožiūra. Būtina pasitarti su gydytoju.
julija
2012-03-22 10:39
Tamponai, tinkami mylėjimuisi ir aktyviam sportui: http://www.intymu.com/gynotex-wet-tampons.html

Nukopijuokite šią nuorodą į nuorodų laukelį: http://www.intymu.com/gynotex-wet-tampons.html
Gabrielė
2011-11-25 21:33
Jau seniai norėjau, kad kas nors atsakytų į vieną klausimą: ar stresas, skaudūs išgyvenimai ir nuovargis gali turėti įtakos mėnesinių gausumui? Mat po kiekvieno nuovargio iškart jomis susergu. Ir jos būna labai labai gausios. Kartais trunka net pora savaičių (nejuokauju!). Nepaprastai išsikankinu. Todėl norėčiau žinoti, ar taip yra dėl to, kad patiriu įtampą ir nuovargį. :(
Padekite
2011-09-02 13:40
Man rugsejo 1 d. prasidejo.. Man dar tik 12 metu. Jos gana gausios.. Labai jaudinuosi del to, paketa reikia keisti apie 2 valandas, dar ir maziau siek tiek. Kvapas tai is vis.. Ir net nezinau siaip kada jis buna pilnas, na kada ji reikia keisti.. Padekite man. ;((
gabbr
2011-08-11 23:01
man 15, sergu menesinėmis 3 metus. ir jos visiškai nesureguliuoja. Būna 2-4 menesių, o paskui 1-3 nebūna, nebežinau ką daryti.. Dar jos gausios.. nenoriu kreiptis į ginekologę, nes bijau. Nebežinau ką daryti..
+
2011-07-29 08:14
Nesijaudinkit paneles, kai buvau paaugle man irg buvo gausios, ilgos, ir skausmingos menesines. Kai pagimdziau vaikeli, po kokiu poros-treju metu viskas susitvarke. Menesines man nebetrukdo gyvent, sergu vos 2 dienas ir tai vos vos. Sekmes visoms istvert ir sulaukt pagerejimo :)
irzle
2010-11-14 11:58
man 14, dabar prasidejo pirmos menesines, nezinau kas darosi jos tokios gausios, negaliu iseit is namu nes paketus reikia keist kas 2 val. ka daryti? lb lb prasau patarkit. mamai nenoriu sakyt.
tata
2010-10-21 18:31
Kada detis hormonine kontraceptine spirale,pries menesines ar po menesiniu,ar per pacias menesines.Aciu
Karolina
2010-08-17 20:53
Salamandra, man irgi tas pats. Gal kas galėtų patarti ką vartoti.? Pas gydytoją nesinori kreiptis.. Labai prašu padėkit.
x
2010-06-15 22:54
manau man kažkas negerai su mėnesinėm. Sergu 3 metus (man greit 16) ir jos nesusireguliuoja, būna gausios ir labai skausmingos. Pas ginekologą lankytis neteko..
Salamandra
2010-01-30 13:23
as labai ziauriai kraujuoju jau savaite... kraujas tiesiog bega o nelasa... tamponus turiu keisti kas 20min o paketus kas pusantros h ar net dazniau buna praeina keliom valandom ir vel smarkiai kraujuoju nezinau ka daryti mama sako kreiptis i gydytoja ar net greitaja kviestis bet as vis lieku namie su tikejimu jog praeis... yra tokie dideli kraujo kresuliai nezinau ka gerti ar ka jog apmazetu menesines
Meta
2009-12-26 20:13
Paneigsiu gydytojos pasisakyma del hormonines spirales.As ja turiu,sergu menesinemis,gausiai kraujuoju,auga miomos.Pries idedant Mirena,turjau sistas,jos isnyko,bet neisnyko gimdos korozija irtt.Tad nesutaupiau pinigu kas liecia tamponus,menesines ilgesnes nei paprastai.
caramelle
2009-02-22 13:31
seiptai padeda ta pilvo skausma numalsinti vaistai pvz kokius as geriu: ibumetin....
slapivarde
2009-01-26 14:58
Seniau nepasitikejau spiralemis ir ju labai bijojau, bet kai susilaukiau mazo stebukliuko tai galvojau kaip apsisaugoti. Nuejau pas savo dakatare ir pasitarem, kad geriausia yra spirale, tai ja ir desios, nors daug kas sake, kad yra tikimybe susirgti, kai koriomis ligomis, bet internete pasiskaiciau ir daug kur raso, kad padeda, tai tada su vyru ir nusprendeme ja isideti. Taigi moterytes, jei galvojate ka daryti, tai dekites spirale. Man gidytoja pasiule spirale su variu, nes man ir taip daug hormonu yra tai vat siam karteliui tiek...
Erna
2008-09-20 14:29
menesiniu metu labai skauda tiek pilvo apacia,tiek nugara.skausmai ziaurus,nepakenciami.todel esu visas 7 dienas irzli ir nepakenciama,esu linkusio issilieti ant artimu zmoniu.organizmas greitai pripranta prie ivairiu vaistu ir nenumalsina skausmo.menesines gausios visas dienas.gal yra kokiu vaistu kurie sureguliuotu menesiniu gausuma ir skausmus?kontraceptiku naudoti nenoriu
saule
2008-07-15 14:56
na man visalaika menesines budavo normalios,o pries pora men.isoperavo negimdyvini nestuma,tai antras menuo,kaip kraujuoju siaubingai,kas tai galetu buti?
Laura
2008-06-24 16:10
nike, man lygiai tas pats yra. nervuoja...
susidomejus
2008-06-10 18:34
na man dabar yra pirmosios menesines.... jau 6 diena ir labai gausios.... nieko blogo?
:S
nikė
2008-04-11 23:20
man pirmas 2 dienas tai ”varo” klaikiai. negaliu net atsistot, nes atrodo kad issaus. negaliu niekur net iseiti nes jei nebus kur pasikeisti paketo tai kur detis jei pravarys pro sonus. ka daryti? o man dar tik 15..
Nata
2008-04-08 18:17
Isidejau spirale,paprasta nehormonine ir kenciu,nes keist didziausius paketus diena tenka kas valanda,o nakti bent 3 kartus...Negaliu net iseit is namu tom dienom,nes pila kaip is kibiro,ir taip 7 dienas.Ar hormonine turetu zimu poveiki?
Šarlena
2008-03-02 16:00
Ar galima spirale dėtis jaidu yra gimdoja maža žaizdelė?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai