Oro teršalai skatina širdies ir kraujagyslių ligų riziką

Ryšys tarp oro užterštumo ir sergamumo bei mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra didelis. Tyrimais bei moksliniais darbais stengiamasi atskleisti ir įrodyti, kad oro teršalai (poliutantai) gali būti laikomi itin svarbiu širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniu. Ši tema buvo išsamiai nagrinėta San Fransiske (Kalifornija) JAV hipertenzijos draugijos 24-ojoje konferencijoje (2009 05 06 – 2009 05 09). Roberto D. Brook‘o iš Mičigano universiteto pranešime „Oro teršalai skatina kardiovaskulinę riziką“ išsakyti teiginiai verčia sunerimti bei pagalvoti, kodėl oro prognozių pranešimuose apie atmosferos oro teršalų koncentraciją nutylima, nors gerai žinoma, kad oro teršalai kelia pavojų žmonių sveikatai. VMUL Kardiologijos skyriaus vedėjas medicinos mokslų daktaras MYKOLAS BILIUKAS, dalyvavęs JAV hipertenzijos draugijos konferencijoje, supažindina skaitytojus su pagrindiniais Roberto D. Brook‘o pranešimo aspektais.
 

Oro teršalai žmonių sveikatą per širdies ir kraujagyslių sistemą paveikia daug labiau negu per kvėpavimo takų ir plaučių ligas


Tyrimais įrodyta ir visiems gerai žinoma, kad atmosferoje esantys oro taršalai yra viena iš svarbiausių plaučių ligų priežastis, tačiau kaip oro teršalai skatina širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą, informacijos nedaug. Statistiniai duomenys rodo, kad mirtys nuo smulkiųjų oro teršalų užima 13 vietą tarp visų mirties priežasčių. Širdies ir kraujagyslių ligos – insultai, širdies nepakankamumas, rimti širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimai – tai aiškių ir suprantamų, bet mažai ištirtų priežasčių, tokių kaip aplinkos užterštumas, rezultatas.

{banner-25}
Atmosferos oro teršalai žmonių sveikatą per širdies ir kraujagyslių sistemą paveikia daug labiau negu per kvėpavimo takų ir plaučių ligas. Kaip tai vyksta? Sąveika su oro teršalais susilpnina įprastą kraujagyslių funkcionavimą ir paskatina arterijų susitraukimą. Atliktų tyrimų su gyvūnais ir žmonėmis rezultatai rodo, kad trumpalaikis ir ilgalaikis kontaktas su oro teršalais skatina arterinio kraujospūdžio padidėjimą. Pirma, smulkių oro teršalų dalelių inhaliavimas išbalansuoja simpatinės ir parasimpatinės nervų sistemos pusiausvyrą. Antra, susilpninamas endotelio sugebėjimas išplėsti kraujagysles. Vadinasi, kraujagyslės (ypač krūvio metu) nebesugeba išsiplėsti, ir rezultatas tokiais atvejais gali būti „sprogstamasis“, ypač jei atmosferos oro tarša yra didelės koncentracijos. Kai atmosferos oro teršalai nedidelės koncentracijos, po kontakto su jais atsiranda polinkis į atvirą (nekompensuotą) arterinę hipertenziją tarp žmonių, gyvenančių tokiuose regionuose. Todėl tikimasi, kad oro teršalai artimiausiu metu bus oficialiai įtraukti į potencialiai modifikuojamus (valdomus) aplinkos rizikos veiksnius arterinės hipertenzijos atvejais.
 

Paprastos praktinės priemonės gali padėti išvengti kontakto su kenksmingomis medžiagomis


Išskirtinis vaidmuo gerinant padėtį tenka sveikatos apsaugos politikai šioje srityje, t.y. aukštų oro kokybės standartų patvirtinimui ir kontrolei valstybės mastu. Tačiau apsauga ir kontrolė svarbi ir asmeniniame kiekvieno žmogaus gyvenime.

Kaip naudotis šiomis paprastomis ir praktiškomis rekomendacijomis, kad būtų galima sutrumpinti kontaktą su oro teršalais, ypač jei širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėjusi arba serga sunkiau koreguojama arterine hipertenzija?
Pirma, aplinkos apsaugos agentūrų suvestinėse (spaudoje, internete, TV, radijuje) reikėtų pateikti kiekvienos dienos oro užterštumo koncentracijos lygį, labiausiai užterštus regionus, rekomendacijas.
Antra, didelės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei priskiriami pacientai turi būti protingai atsargūs ir vengti:
· būti lauke atvirame ore, kai oro užterštumas yra didelis arba yra prognozės, kad jis bus didelis;
· didelio oro užterštumo atveju reikėtų pasilikti namuose, darbe, t.y. uždarose patalpose, gerai turi būti uždaryti langai. Būnant uždaroje patalpoje įsijungti oro kondicionierius su filtrais. Eksperimentiniais tyrimais įrodyta, jog dulkių filtrai, esantys namuose, kapiliarinę kraujotaką pagerina nuo kelių valandų iki kelių dienų;
· sportuodami ar mankštindamiesi lauke, asmenys, kuriems yra širdies ir kraujagyslių ligų rizika, turėtų pasirinkti sportui ar mankštai regionus, kuriuose yra mažesnis oro užterštumas. Važinėjant dviračiu rekomenduojama vengti judrių gatvių, kur vyrauja intensyvus eismas, ypač piko metu. Esant dideliam oro užterštumui, geriau sportuoti uždarose patalpose arba švariose vietose. Jei sportuojama lauke, o oro teršalų koncentracija didelė, reikėtų riboti laiką;
· rekomenduojama riboti laiką automobilyje, vengti nebūtinų kelionių automobiliu, ypač jei važiuojama į užterštus regionus, vengti būti tarp automobilių. Jei važiuojama kita transporto priemone – dviračiu, motoroleriu ar kt., geriau rinktis aplinkkelius, takus tarp namų ir ypač vengti kelių, kuriuose važiuoja dyzeliniai sunkvežimiai;
· ekspoziciją su oro teršalais mažina uždari langai. Šiuolaikiniuose automobiliuose įmontuota automatinė oro reguliavimo sistema, turinti integruotus oro filtrus, saugo nuo gatvės oro teršalų.
Atmosferos oro teršalų įtaka širdies ir kraujagyslių ligoms mažai žinoma pacientams, todėl, rūpinantis pacientais, reikalinga informacija turi būti prieinama kiekvienam.
Daugiau informacijos apie oro kokybę ir praktikinės rekomendacijos, kaip apsisaugoti nuo oro užterštumo, pateikiama EPA WEB tinklalapyje „Quality of Air Means – Quality of Life“ (www.airnow.gov).

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai

Mūsų draugai