• Diabetas. Visas gegužės mėnuo buvo skirtas sergančiųjų diabetu realijoms aptarti. Laidos žiūrovai išvydo, kaip maitinasi sergantieji diabetu, sužinojo, kokios grėsmės tyko tų, kurie nekontroliuoja savo cukraus kraujyje, klausėsi žymių šalies endokrinologų pasakojimų apie insulino svarbą, taip pat buvo pristatyti modernūs insulino susileidimo preparatai.
• Lieknėjimas. Jau nuo kovo pradžios ėmėme aiškintis, kas yra kūno masės indeksas (KMI), kaip suprasti, kad tikrai reikia lieknėti, kokius dažnesnius mitus tenka išgirsti iš tų, kas nusprendžia lieknėti, taip pat aiškinomės, kuo naudingos yra iškrovos dienos, kokios jos turi būti ir kaip dažnai jų galima laikytis.
• Sausio paskutinėje laidoje kalbėjome apie skiepus nuo gimdos kaklelio vėžio. Šia tema buvo parašytas ne vienas straipsnis į žurnalą „Sveikas žmogus“. Galimybė apsisaugoti nuo grėsmingos ligos moteris ir vilioja, ir gąsdina. Tad ši tema buvo itin populiari.
• Pastaruoju metu visas pasaulis, ne išimtis ir Lietuva, domisi ekologiškumu. Ekologiškumas jau tiesiogiai siejamas su sveikatingumu. Jei gyvensime ekologiškiau, gyvensime sveikiau. Todėl ir laidos „Sveikas žmogus“ kūrėjai parengė ne vieną siužetą, aptariantį ekologiškumą. Balandžio ir gegužės laidose kalbėjome apie ekologiškumą. Žiūrovai išvydo siužetą apie ekologišką kosmetiką, apie ekologiškus pieno produktus, prieš pat Kalėdas lankėmės ekologiškame darželyje.
• Kovo viduryje minint Tarptautinę sveiko miego dieną, buvo rodytas siužetas apie tai, koks turėtų būti miegas. Dažnesnius miego sutrikimus aptarė žymi šios srities specialistė profesorė Vanda Liesienė. Ši tema įdomumo reitinge užima antrą vietą.
• Praūžus daugiadienėms šventėms, prakalbome apie „daugiadienes“, būtent apie tai, kaip išvaduoti alkoholizmu sergantį žmogų nuo jo priklausomybės. Vienas iš pirmiausių daugeliui į galvą šaunančių sprendimų – kodavimas. Nors šį žodį žino daugelis, mažuma tiksliai pasakytų, kas tai yra. Tad pagiriojimosi kontekste kalbėti apie seniausią, mistiškiausią ir labiausiai legendomis apipintą būdą alkoholizmui gydyti buvo pamokoma, naudinga ir įdomu.
• Linksmai tvarkėme namus, net tris laidas buvo galima išvysti praktiškus patarimus, kaip apsisaugoti nuo mikrobų, besislepiančių pagalvėse, virtuvinėse pašluostėse ir po tualeto dangčiu.
• Linksmai žvelgėmės stresui į akis ir aiškinomės, kaip juo atsikratyti važiuojant namo ir palikti jį darbo kabinete.
• Su ironiška šypsena kalbėjome apie placebo efektą – fenomenalų reiškinį medicinoje, kai sunkūs ligoniai sveiksta nuo cukraus tablečių. Ironiška, nes žmogaus įtaiga yra nenuspėjama ir nepasiduodanti jokiems moksliniams išvedžiojimams.
• Linksmai pažvelgėme į savo atmintį, kuri, pasirodo, gali pati tikslingai kažką „užmiršti“, jei kiti smegenų centrai nusprendžia, kad jums nereikia to prisiminti.
• Išrinkome druskingiausių patiekalų dešimtuką
• Aiškinomės, ar riešutai padeda stiprinti atmintį
• Preparavome pomidorą, norėdami sužinoti, kuri sudedamoji dalis taip teigiamai veikia vyrų prostatą.
• Dietologė patarė, kaip priaugti svorio tiems, kurie jaučiasi per liekni.
• Vaistininkė rekomendavo veiksmingų preparatų, padedančių išsaugoti plaukus.
• Atsakėme į klausimą, ar tikrai sveika rytais „tuščiu skrandžiu“ gerti stiklinę vandens su citrina.
• Po išsamaus aiškinimosi konstatavome, kad dviračiu važiuoti sveika. Tik sergantiems širdies ligomis prieš lipant ant dviračio reikia užsukti pas savo gydytoją ir papasakoti jam apie šį savo sprendimą.
• Aptarėme bulvinių patiekalų kaloringumą ir sužinojome, kiek bulvių galima suvalgyti vyresnio amžiaus žmogui.
Medicina neatsiejama nuo intymumo. Juk nusirengti ir apnuoginti ne tik kūną, bet ir intymiausias gyvenimo akimirkas tikrai kai kuriems yra per didelis išbandymas. Suvokdami, kad būtina šias nuostatas keisti, laidose ne kartą kalbėjome gana intymiomis temos.
Sezono pradžioje pateikėme žiūrovams du siužetus apie moteriško ir vyriško geismo anatomiją. Savotiškas skandalas sveikatos laidų kontekste, tačiau džiaugėmės – šios temos sulaukė deramo dėmesio.
Tad vasario, kovo ir balandžio mėnesiais paruošdavome žiūrovams po pikantišką siužetą seksualumo, sekso, seksualinės sveikatos temomis. Viena tema net laidos kūrėjams pasirodė kiek per drąsi, todėl anonsuodami laidą perspėjome tėvelius, kad prie televizoriaus ekranų neprileistų savo atžalų.
Vasaros metu interneto svetainėje www.sveikaszmogus.lt nuolat bus galima matyti geriausius ir didžiausio žiūrovų dėmesio sulaukusius siužetus. Todėl visiškai neatsisveikiname ir kviečiame prisiminti įdomiausius, linksmiausius ir kitokius ... -iausius siužetus. Taip pat lauksime jūsų internetinių laiškų. Parašykite, kokios temos jums aktualiausios, įdomiausios ir naudingiausios. Jūsų nuomonė mums labai svarbi, norime rimtai pasirengti naujajam TV sezonui.
Kviečiame žiūrovus praleisti vasarą sveikai, o rudenį ir vėl sekmadienio rytais žiūrėti sveikatos laidą, kuri nebijo apie sveikatą kalbėti populiariai, įdomiai, linksmai ir net skandalingai. Sveikos vasaros jums linki TV3 laida „Sveikas žmogus“!
• Per savaitę jus išvysdavote nuo 5 iki 9 siužetų;
• Per mėnesį pamatydavote 20–36 siužetų;
• Per 10 sezono mėnesių buvo sukurta 200–360 siužetų;
• Per 5 sezonus jus pamatėte apie 1500 sveikatos temų.
Sunku išsiskirti su laidos žiūrovais net keliems vasaros mėnesiams. Juk tik paskutinėje laidoje patarėme jums, kaip tinkamai maitintis karštuoju metų periodu, kaip elgtis, kai ištinka saulės smūgis, tenka gaivinti skenduolį ar patiriama trauma. Po kelių savaičių greičiausiai pamiršite šiuos patarimus, tad, siekdami skatinti sveiką gyvenseną visus metus, skelbiame konkursą „Praleidau vasarą sveikai!”
Parašykite mums laišką ir atsiųskite nuotrauką ar vaizdajuostę, kuri iliustruotų jūsų sveiką gyvenimo būdą.
• Konkurse gali dalyvauti visi, kas nori ar jau gyvena sveikai. Dalyvių amžius ribų neturi.
• Konkursas vyks iki rugpjūčio 10 d.
• Pas konkurso nugalėtojus, prasidėjus rudeniui, su dovanomis ir sveikinimais atvyks kūrybinė grupė ir nufilmuos konkurso dalyvius sveikuolius.
Apipjaustymas, arba cirkumcizija (lot. Circumcisio – apskritas pjūvis), – apyvarpės pašalinimas chirurginiu būdu. Išgirdę šį žodį, didžioji dalis vyrų nusipurto, susiraukia, o kartais netgi pradeda tyliai mintyse keiksnoti. Na, šiuo atveju jų storžieviškumu kaltinti nereikėtų, kadangi – sutikime – procedūra ne iš maloniausiųjų. Tačiau, nepaisant jos atgrasumo, apipjaustymas vykdomas visame pasaulyje. Dažniausiai – dėl religinių sumetimų, tačiau yra nemažai atvejų, kai jis grindžiamas higienos ar estetikos sumetimais. Dar visai neseniai JAV apipjaustomi buvo net apie 90 proc. vyrų, kadangi didžiojoje šalyje buvo manoma, kada tai – būtina higienos priemonė. ...
Skaityti daugiauEglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu. ...
Skaityti daugiauVaikai į pasaulį turėtų ateiti tik laukiami, deja... vieni gimdo nelaukiamus, kiti laukia ir niekaip negali susilaukti kūdikio. Pradėtos ir laukiamos gyvybės nutrūkimas - didžiulė tragedija kiekvienai moteriai ir šeimai, deja, neretai šios tragedijos kartojasi......
Skaityti daugiauTyrimai rodo, kad dažniausios žindančių motinų pirmųjų savaičių problemos yra skaudantys speneliai bei kietos ir skausmingos krūtys. Tad trumpai apie pačią pradžią, problemas bei galimus sprendimo būdus konsultuoja VšĮ „Mamos centras“ vadovė Živilė BALTRUŠAITIENĖ....
Skaityti daugiauką tik pasirodė jūsų knyga „ausų, nosies ir gerklės ligos“. kuo ji ...
Skaityti daugiauStatistikos duomenimis, 2005 m., palyginti su 1900 m., vyresnių nei 65 vyrų metų, padaugėjo 7 kartus, o vyresnių negu 85 metų – net 31 kartą. Žmogui senstant, mažėja lytinių hormonų kiekis, o tai pasireiškia tam tikrais simptomais. Moterims šis laikotarpis vadinamas menopauze, vyrams – andropauze. Apie vyriškojo klimakso problemas bei jo palengvinimo būdus kalbamės su Medicinos centro „Neuromeda“ psichiatre-psichoterapeute Zita ALSEIKIENE ir Kauno medicinos universiteto onkologijos ligoninės gydytoju urologu Dainiumi KANIUŠU....
Skaityti daugiauŽurnalo viršelio veidu jūs, mieli skaitytojai, išrinkote dvidešimtmetį vilnietį Simoną Dailidę. „Esu abstinentas ir vegetaras. Su draugais organizuojame blaivius vakarėlius „Varom!“, bėgimus „Už blaivią Lietuvą“. Be to, užsiimu joga, rytais važiuoju prie ežero dviračiu, vasarą savanoriauju, būnu vadovu vaikų sveikatingumo stovyklose. Esu patriotas iki kaulų čiulpų smegenų. Myliu Lietuvą, noriu matyti ją sveikesnę ir blaivesnę ir nebijau to pasakyti garsiai”, – pasakoja apie save Simonas....
Skaityti daugiauVieniems vaikučiams jau kelių mėnesių momenėlis užsidaro, kitiems – tik pusantrų ar dvejų metukų. Be galo daug nuomonių ir įvairiausių mitų, kodėl taip yra, taigi jaunoms mamytėms iškyla daug klausimų, susijusių su momenėlio užsidarymu, išsipūtimu, įdubimu, pulsavimu ir, žinoma, vitamino D vartojimu. Šiais klausimais konsultuoja bendrosios praktikos gydytojas MINDAUGAS RUBIKAS....
Skaityti daugiau„Pašalink priežastį – išeis liga“, – taip gydymo esmę apibūdino Hipokratas. Netaisyklingas kvėpavimas – taip pat gali būti viena iš daugelio ligų priežasčių, kurią pašalinus, išnyks ir ligos. Kaip kvėpuoti taisyklingai ir kas vyksta mūsų organizme kvėpuojant, pasakoja KMU Kardiologijos instituto mokslo darbuotoja medicinos mokslų daktarė gydytoja Lina JASIUKEVIČIENE....
Skaityti daugiauŠiek tiek statistikos. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, septintajame dešimtmetyje dėl ūminių apsinuodijimų į ligoninę buvo guldomas 1-as iš 1000 gyventojų, aštuntajame – jau 2, dabar šis skaičius išaugo iki 2,7. Lietuvoje šis rodiklis svyruoja nuo 2,8 iki 4,1. Yra žinoma apie 700 įvairių cheminių junginių, kuriais apsinuodijama dažniausiai. Neretai apsinuodijama medikamentais. Apie dažniausias to priežastis, požymius ir pirmąją pagalbą kalbamės su KMUK Nefrologijos klinikos gydytoju klinikiniu toksikologu Jonu ŠURKUMI....
Skaityti daugiauNe vienam žmogui, sergančiam ūmine ar lėtine liga, iškyla klausimas: kaip nuvykti pasigydyti į sanatoriją? Apie tai, ką reiktų žinoti apie reabilitacinį gydymą, kalbamės su Kauno teritorinės ligonių kaso direktoriaus pavaduotoju Regimantu ANDRIŪNU....
Skaityti daugiauBendraujant su tėvais tenka patirti, jog trūksta elementarių žinių apie normalų berniukų lytinių organų vystymąsi bei pasitaikančius nesklandumus. Tėvai, o ypač berniuko tėvas, tai turėtų žinoti....
Skaityti daugiau[klausimas]jau keletą metų periodiškai jaučiu galvos svaigimą, kartais einant...
Skaityti daugiauSveikatos metų žaliasis kalendorius kiekvienam Sakoma, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo. Šią patarlę galima pritaikyti ir ekologiškam gyvenimo būdui: jei kiekvienas mūsų šiais metais kas savaitę ar mėnesį padarys nors mažą darbelį saugodamas gamtos išteklius, oro švarą, savo ir artimųjų sveikatą, tai visi gyvensime geriau. Juolab kad 2013-ieji paskelbti Sveikatos metais....
Skaityti daugiauIstorija Žmogaus genetikos centras - tai kol kas vienintelė įstaiga Lietuvoje, kur teikiamos genetinės konsultacijos, sistemingai užsiimama paveldimų ligų tyrimais ir profilaktika. Molekulinės genetikos laimėjimai neleidžia atsilikti šioje perspektyvioje mokslo ir laboratorinių tyrimų srityje, išmokta diagnozuoti paveldimas ligas ne tik pagal jų kliniką, bet ir pagal jas lemiančias genų mutacijas. 1989 m. V.Kučinsko ir V.Jurgelevičiaus pastangomis Lietuvoje pradedami molekuliniai-genetiniai paveldimų ligų tyrimai. 1991 m. įkurta Lietuvos žmogaus genetikos draugija. Jos pirmininku išrinktas prof. V.Kučinskas, branduolį sudaro centro darbuotojai. Į ją įėjo Lietuvos specialistai, besidomintys žmogaus ir medicininės genetikos problemomis. 1992 m. Žmogaus genetikos centre pradėjo veikti Lietuvos paveldimų ligų ir įgimtų vystymosi defektų registras, kuriame kaupiami duomenys apie visus įgimtų anomalijų atvejus mūsų krašte. Sukaupus bent 10 metų duomenis apie įgimtas anomalijas Lietuvoje, bus galima įvertinti kai kurių jų paplitimo priežastis, numatyti galimus profilaktikos kelius, analizuoti Lietuvos populiacijos ypatumus. 1994 m. pradėta rengti kasmetinius darbinius pasitarimus, į kuriuos kviečiami Lietuvos gydymo įstaigų atstovai. Pasitarimų metu centro specialistai supažindina Lietuvos gydytojus su savo darbo rezultatais ir problemomis, genetikos naujovėmis, tariamasi, kaip geriau organizuoti įgimtų vystymosi defektų ir paveldimų ligų profilaktiką....
Skaityti daugiauKalbėdami apie ateitį, esame linkę fantazuoti. Įsivaizduokite mažą į smegenis įdedamą kortelę, kuri padeda išvengti epilepsijos traukulių, arba specialias technologijas, kurios padeda valdyti rankos arba kojos protezą taip, tarsi tai būtų savo pačių galūnė. Dalis tų fantazijų išsipildo, tačiau dar dažniau mokslas pasuka kita linkme ir sukuria kažką tokio, apie ką net negalėjome pagalvoti. Taigi ko laukti galime jau dabar?...
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę