Neribotos biotechnologijos galimybės medicinoje

Ar įsivaizduojate milžiniškas farmacijos gamyklas, kuriose dieną naktį be perstojo pluša plika akimi nematomos bakterijos, gaminančios vaistus nuo pačių baisiausių ligų? Dar neseniai tai buvo tik fantastų vaizduotės vaisius.
 

Mokslininkai yra įsitikinę, kad praeina cheminės farmacijos laikai, kai žmonės buvo gydomi cheminių reakcijų metu pasigaminusiais vaistais. Ateina naujieji – biotechnologinių vaistų laikai. Medikų manymu, pasitelkus naujausias technologijas, bus įmanoma sukurti vaistus, įveikiančius net pačias baisiausias ligas: įvairių rūšių vėžį, AIDS, Alzheimerio ir kitas milijonus gyvybių nusinešančias ligas. Tačiau didžiausia problema – reikia milijardinių investicijų naujam biologiniam vaistui sukurti.
 

Bioinžinerija prieš chemiją


Ilgus dešimtmečius farmacijos firmos varžėsi, kuri greičiau sukurs vaistą nuo vienos ar kitos ligos. Išbrauktas vienas sakinys Medikai daug vilčių deda į biotechnologų sukurtus biologinius vaistus. Jų struktūra yra tiksliai nukopijuota nuo organizme esančių veikliųjų medžiagų (pvz., insulino). Skirtumas tas, kad jis gaminamas ne pačiame organizme, bet genetiškai patobulintose ląstelėse.
Įterpus insulino baltymą koduojantį geną į E. Coli bakteriją, gaminamas insulinas. Belieka tik jį išgryninti. Dar visai neseniai sergantieji diabetu vartodavo iš kiaulių ar kitų šaltinių gautą insuliną. Tokie insulinai sukeldavo daugybę nepageidaujamų reakcijų. Dabar insulinas sėkmingai gaminamas bakterijų.
Šiuo metu rinkoje yra per šimtą penkiasdešimt skirtingų biotechnologinių vaistų. Visame pasaulyje, padedant naujiesiems biologiniams vaistams, su liga kovoja per tris šimtus penkiasdešimt milijonų žmonių.


Paskaičiuota, kad, norint bioinžinerijos būdu sukurti ir pagaminti naują vaistą, reikia dešimties metų išbrauktas žodis sunkaus darbo, milijardo litų ir gausaus būrio aukščiausios kvalifikacijos specialistų.
Sukūrusi vieną ar kitą vaistą, farmacijos kompanija jį užpatentuoja, ir tik ji tam tikrą laiką (dažniausiai dvidešimt metų) turi teisę gaminti šį vaistą. Pasibaigus patento galiojimo laikui, ir kitos farmacijos firmos įgyja teisę gaminti tą vaistą. Tokie vaistai, nukopijuoti nuo orginalaus, yra vadinami biogeneriniais vaistais. Dažniausiai 7–8 metus prieš patento baigimosi terminą kitos farmacijos kompanijos pradeda kurti to paties vaisto gamybos technologiją. Pasibaigus patento galiojimui, jos savo vaistą užregistruoja ir pradeda prekiauti, atimdamos monopolio teisę iš orginalų vaistą sukūrusios firmos.
 

Biogeneriniai vaistai


Biotechnologija – tai mokslo ir gamybos sritis, kuri genetiškai patobulintus (modifikuotus) gyvūnus arba mikroorganizmus naudoja tam tikriems produktams (interferonui, augimo hormonams, insulinui) kurti.
Interferonas skiriamas sergantiesiems virusinėmis ligomis (ūminiais ir lėtiniais hepatitais B, lėtiniu hepatitu C) ir kai kuriomis onkologinėmis ligomis (leukemija, inkstų karcinoma) gydyti.
Somatotropinas – augimo hormonas. Jis skatina vaiko augimą ir normalų brendimą. Kai trūksta šio hormono, sutrinka vaiko fizinė raida, jis nebeužauga. Jei vaikas vartoja somatropino, jis užauga normalus.
Galimybė gaminti tą patį vaistą išeina į naudą ligoniams, nes konkurencija smarkiai sumažina to vaisto kainą. Tačiau visa problema ta, kad biogeneriniai vaistai, nors ir panašūs į originalius, tačiau nėra jam identiški. Tai labai priklauso nuo gamybos technologijos, nes kiekviena firma tą patį vaistą gamina skirtingai. Vaisto kokybė yra labai priklausoma nuo jo gamybos proceso. Net nepastebimi biologinio vaisto struktūros pokyčiai gali nulemti visai kitokį veikimą. Kiekvienas biogenerinis vaistas praeina daugybę tyrimų, kol įregistruojamas ir pasirodo rinkoje. Netinkamos ar neaiškios kokybės biogeneriniai vaistai (iš Afrikos, Azijos šalių), neatitinkantys reikalavimų, Europos Sąjungos šalyse ir JAV paprasčiausiai neregistruojami ir taip užkertamas kelias jiems patekti į rinką.
 

Pasaulio biotechnologijų lyderė – kompanija „Amgen”


Šios kompanijos produkcija užima 22 procentus pasaulinės biotechnologinių vaistų rinkos. Kompanija jau yra sukūrusi ir kasmet gamina aštuonių pavadinimų vaistus. Jais gydomi apie aštuoni milijonai pacientų visame pasaulyje. Išbrauktas sakinys Pasaulinis pardavimas siekia 12 milijardų dolerių per metus.
Šioje prieš 25 metus Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurtoje biotechnologijų įmonėje dirba beveik 20 tūkst. darbuotojų. Jos prioritetas – moksliniai atradimai. Kas penktas įmonės uždirbtas doleris investuojamas į tyrimus ir naujų vaistų kūrimą.
Moksliniams tyrimams daug dėmesio ir lėšų skirianti biotechnologijų kompanija „Amgen” remia ir jaunus pasaulio mokslininkus. Vietoj išbraukot sakinio - Šiais metais JAV rinkoje pasirodė naujas vaistas vėžiui gydyti. Kitais metais jo laukiama ir Europos Sąjungos šalyse. Po kelerių metų rinkoje turėtų pasirodyti naujas vaistas osteoporozei gydyti.
Kompanijos kuriami vaistai taikomi onkologinėms, hematologinėms, nefrologinėms, reumatologinėms, neurologinėms ir metabolinėms ligoms gydyti. Tai sritys, kuriose senesni vaistai ne visada galėdavo padėti.
Kai kurie kompanijos vaistai šiuo metu yra kompensuojami valstybės.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai