Pasirodo, geriausias vaistas nuo skausmo… juokas

Ne visada skausmą nugalėti lengva. Milijonams ūmus ar lėtinis skausmas gali tapti gyvenimą griaunančiu faktoriumi, o kartais net kelti abejones apie gyvenimo prasmę.
 

Bėgant laikui mes skirtingai priimam skausmą. Žmonės dažnai vertina skausmą kaip neišvengiamą senėjimo požymį, tačiau nėra tokios priežasties, dėl kurios jūs negalėtumėte sulaukti 90 metų nepatyrę skausmo. Apie 2 proc. gyventojų didesnę savo gyvenimo dalį kenčia nuo lėtinio skausmo, tuo tarpu apie 80 proc. žmonių kenčia nuo apatinės nugaros dalies skausmo tam tikru gyvenimo laikotarpiu. Didžioji dalis iš šių abiejų grupių pirmiausia griebiasi skausmą malšinančių vaistų. Bene populiariausias yra senasis aspirinas, po jo nesteroidiniai preparatai nuo uždegimo (ibuprofenas). Šie vaistai malšina skausmus, blokuodami į hormonus panašių medžiagų prostaglandinų, kurie sukelia uždegimą, atpalaidavimą. Tačiau didelės nesteroidinių preparatų nuo uždegimo dozės ir ilgalaikis vartojimas sukelia virškinamojo trakto sutrikimus, net erozijas ar vidinį kraujavimą. Taip pat gali atsirasti alerginė imuninė reakcija, kuri skatins uždegiminį procesą ir dar labiau sustiprins diskomfortą. Labai panašiai didelės acetaminofeno, žinomo tylenolio pavadinimu, dozės gali toksiškai veikti ligonius. Bet kai kuriems kenčiantiems nuo skausmo šalutinis ilgalaikio vaistų vartojimo poveikis dažnai atrodo kaip atskiras, nesusijęs su šiomis priežastimis faktorius.
Skausmas yra kūno pavojaus signalo šauksmas, kurį sukelia pernelyg didelis nervinių galūnių stimuliavimas (dirginimas). Yra daug įvairių skausmo rūšių. Raumenys gali įplyšti ar persitempti, kai mes senstame ir raumeninės skaidulos tampa mažiau elastingos. Tokios rūšies skausmas gali trukti mėnesius ar net daugelį metų. Raumenys ir sausgyslės gali paprasčiausiai susilpnėti suformuodami skausmingus “gumbus” (mazgus). Sergant osteoartritu smūgį absorbuojanti (sumažinanti) kremzlė susidėvi ar kaulų galai trinasi vienas į kitą.


Kūnas ir protas negali būti atskirti, kai kalbama apie skausmo pojūtį. Kai kurie žmonės sako, kad jie turi jausti nors nedidelį skausmą, kad jaustųsi gyvi. Kiti nesąmoningai tiki, kad skausmas - tai bausmė ar atpildas. Skausmas dėl savo fiziologinio mechanizmo gali tapti pastoviu. Pacientai neieško pagalbos, jie tik kaltina save ir patys sau diagnozuoja ligą. Rezultatas - pacientas tinkamai negydomas, skausmas tampa nevaldomas ir beveik neišvengiamai lydimas nervų sistemos sutrikimų ir depresijos. Todėl labai svarbu laiku gydyti skausmą ir taip išvengti depresijos, be to, gydant depresiją mažėja ir skausmas.
Prieš dešimtmetį įveikiant skausmą buvo apsiribojama opiatais ar aspirinu bei patarimais, kaip išmokti gyventi kenčiant skausmą. Šiandien šioje srityje yra padaryta didelė pažanga. Tyrimai parodė, kad prieš chirurginę intervenciją medikamentinis nuskausminimas gali užblokuoti skausmą dar jam neatsiradus, apsaugodamas nuo per didelio nervų sistemos jautrumo. Neseniai naujausi tyrimai įrodė naujų skausmo malšintojų, naujos kartos nesteroidinių preparatų nuo uždegimo COX-2 inhibitorių, nesukeliančių nepageidaujamo poveikio virškinimo traktui bei inkstams, pranašumą ir efektyvumą. Tačiau medikamentai ir pastangos suardyti skausmą sukeliančias nervines galūnėles ne visada duoda gerų rezultatų. Tokiais atvejais skausmą įveikti padeda implantuojamas infuzinis gydomasis siurbliukas, kuris išskiria mažas nuskausminimui vartojamo medikamento dozes kas keletą valandų ir malšina skausmą, nesukeldamas žalingo poveikio, pasitaikančio nuo didelių dozių. Kita priemonė skausmui malšinti yra transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija - TENS. Tyrimai parodė, kad ši priemonė gali net 50 proc. sumažinti skausmą. Taip pat narkotinės medžiagos, kurios anksčiau buvo išimtinai skiriamos tik chirurginiams bei nepagydomiems ligoniams, šiuo metu yra plačiau vartojamos.
Kartais geriausias gydymo būdas yra pats paprasčiausias. Žmonės dažnai neįvertina masažo, šildančių ar šaldančių kompresų todėl, kad jie yra tokie kasdieniški ir paprasti. Bet jie gali labai padėti, ypač jeigu naudojami kartu su kitomis priemonėmis. Masažas atpalaiduoja raumenis, o įsitempę raumenys yra neabejotinas skausmo šaltinis. Viskas, kas padeda žmogui atsipalaiduoti fiziškai ir dvasiškai, duoda gerus gydymo rezultatus.
Tinkama mityba taip pat svarbi kovojant su skausmu. Visame pasaulyje rekomenduojami maisto priedai yra vitaminai C ir E, cinkas, selenas, kurie stiprina žmogaus imunitetą. Kadangi mėsoje esantys baltymai laikomi viena iš priežasčių, sukeliančių sąnarių skausmus, kai kurie gydytojai rekomenduoja vegetarišką maistą. (Tačiau norime įspėti - venkite pomidorų, bulvių, pipirų, ankštinių raudonųjų pipirų, baklažanų ir tabako.) Kiti siūlo bado dietas gydant reumatoidinį artritą, kadangi badavimas suteikia kūnui galimybę apsivalyti nuo toksinų ir pailsėti nuo maisto antigenų, kurie gali sukelti sąnario uždegimą, poveikio. Omega-3 aliejai (riebiosios rūgštys), kurių yra šaltųjų vandenų žuvyse (tune, lašišoje, silkėje ir upėtakyje) ar gaunami kaip maisto priedai, gali sumažinti įtempimą sąnarių srityse ir tuo metu mažinti skausmą.
Kartais skausmas suprantamas kaip drąsos, ištvermės ar kantrybės demonstravimas. Šiuo atveju ribos yra nubrėžtos atsižvelgiant į lytį. Vyrai, skirtingai negu moterys, nelinkę kalbėti apie skausmus, jie stengiasi kęsti skausmą - tai kaip vyriškumo įrodymas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai