Chirurgas piešiantis bliuzą

Kauno Kalniečių poliklinikos chirurgijos skyriaus vedėjo Ginto Laurinavičiaus kabinete pirmiausia į akį krinta pacientų dovanoti suvenyrai, ikonėlės, pačių išdrožti kryžiai. Čia ant sienos nasrus išžiojusi vedėjo pagauta lydeka. Čia ir keli jo tapyti paveikslai. Jie liūdni kaip bliuzas, kurio chirurgas labiausiai mėgsta klausytis. Visgi pavaldiniai tikina, kad jų vedėjas yra itin linksmas ir turintis gerą humoro jausmą žmogus.
 

Kaip savyje atradote tapytojo talentą?
Prieš dešimt metų (G.Laurinavičiui 48-eri - aut. past.) gydžiau dailininką Feliksą Bulaką. Jis ir paskatino tapyti. Iki tol piešiau tik karikatūras. Jau esu surengęs keturias personalines tapybos parodas. Savo kūrybą vertinu kritiškai - nebaigiau jokių dailės mokslų. Vis tik kritikai ir kiti dailininkai apie mano paveikslus atsiliepia palankiai. Beje, esu Tautodailininkų sąjungos narys.
Tapyba man kaip maniakinė depresija: kai pagauna įkvėpimas, tapau ištisomis paromis. Po to kurį laiką visai nieko nepiešiu. Dabar svajoju surengti karikatūrų parodą.
Gal karikatūros atspindi Jūsų linksmąją pusę?
Nepasakyčiau. Šiaip esu gana linksmas, bet karikatūros ir ypač paveikslai - liūdni. Ir klausytis labiausiai mėgstu bliuzo. Greičiausiai todėl, kad nėra per daug kuo džiaugtis. Kažkur dingo idealizmas, buvęs Atgimimo laikotarpiu. Valdžia galvoja tik apie save. Štai neseniai išgirdau, kad mikrochirurgo darbo valanda įvertinta keliais litais! Viskas laikosi tik ant entuziastų pečių. Gydytojai kaip vargo bitelės pluša, nors jų atlyginimai - pašalpų dydžio. Ir netikiu, kad kas nors pasikeis į gera, kol neateis kita karta. Beje, mėgstamiausias mano rašytojas yra liūdnasis humoristas J.Erlickas.
Esate meniškos sielos žmogus, bet pasirinkote mediko profesiją.
Mano amžinąjį atilsį tėvas buvo man pavyzdys ir
autoritetas. Jis visą gyvenimą kovojo su tuberkulioze, bet
pats nuo jos ir krito. Na, o aš nuo pirmojo kurso Medicinos akademijoje, dabar Medicinos universitetas, norėjau būti chirurgu. Ši sritis man atrodė vyriškiausia. Be to, visiems studentams tuo metu didelį įspūdį darė garsūs chirurgai: J.Brėdikis, P.Girdžius, V.Mikalauskas... Kai įveikiau konkursą į šią specializaciją, labai savimi didžiavausi, netgi ėmiau pūstis. Tada tėvas pasakė išmintingus žodžius: “Kai žmogus suserga odos liga, jam svarbiausias būna odos gydytojas, o chirurgai visai nerūpi. Taigi bet koks gydytojo darbas yra svarbus”. Beje, ir chirurgijoje sudėtingų operacijų specialistų yra tik 15 procentų visų chirurgų. Kiti, kaip ir aš, dirba poliklinikose ir užsiima vadinamąja smulkiąja chirurgija.


Kaip supratau, vaikystėje tėvai su jumis neturėjo daug vargo?
“Chuliganavoti” tikrai nebuvo laiko. Vasaros prabėgdavo kaime. Mat seneliai iš tremties grįžo be sveikatos, o tais laikais už gautus arus reikėdavo atidirbti kolūkyje. Tą ir tekdavo daryti mums su broliu. Moku visus ūkio darbus ir širdyje esu tikras kaimietis.
Grįžęs į miestą irgi veltui laiko neleisdavau. Apie dešimtį
metų lankiau lengvąją atletiką, buvau vidutinių nuotolių
bėgikas. Mane treniravo puikus treneris A.Kosauskas, dabartinis “Žalgirio” krepšininkų fizinio paruošimo treneris. Buvau neblogas sportininkas, tačiau baigiant vidurinę mokyklą, tėvas paklausė, ką galvoju apie ateitį. Pasakiau, kad stosiu į mediciną. Jis įspėjo, jog renkuosi sunkų kelią ir studijų su sportu tikrai nesuderinsiu.
Kaip atsipalaiduojate dabar?
Esu aistringas žvejys. Štai ant sienos mano pagautos lydekos galva. Ji svėrė šešis kilogramus. Bet man svarbiausia ne kilogramai, o pats buvimas gamtoje.
Namuose daug skaitau. Kad ir kokia diena būtų buvus, visada nakties laiką iki trečios ryto skiriu knygai. Tėvas dar vaikui visada duodavo pinigų kokiai tik norėjau knygai. Dabar mano bibliotekoje yra apie 4000 leidinių. Beveik visus esu perskaitęs. Jaunystėje surinkau visus Maironio “Pavasario balsų” leidimus, galėjau mintinai padeklamuoti kiekvieną jo eilėraštį. Beje, ir pats juos rašau.
Jau seniai domiuosi ir netradicine medicina: akupunktūra, manualine terapija. Daug ką pritaikau ir tiesioginiame darbe. Štai vienas pacientas skundėsi skaudančiu petimi. Jei vadovaučiausi vien vakarietiška medicina, stengčiausi pašalinti pasekmę, t.y. gydyti vien petį, tačiau tuo konkrečiu atveju skausmo priežastis buvo sprando slanksteliai. Todėl pirmiausia atlikau manualinę sprando korekciją. Manau, be reikalo netradicinės medicinos nepriglaudžiame po akademiniu stogu. Ir Vakarų, ir Rytų medicina turi savų privalumų. Viena daug pasiekusi šalindama ligos pasekmes, o kita - priežastis. Dabar gi netradicinės medicinos vardą teršia visokie šarlatanai. Be reikalo apleista ir liaudies medicina. Šiais laikais žmonės neturi pinigų brangiems vaistams, todėl labai praverstų žinios apie gydomąsias žoles.
Ant jūsų stalo matau knygą apie liesėjimo dietas…
Taip. Nors kadaise buvau lengvaatletis, dabar esu priaugęs antsvorio. Žadu per dvi savaites numesti 30 kilogramų. Lygiai tiek, kiek savaime buvau praradęs Maroke.
O ką ten veikėte?
Buvau pakviestas kaip gydytojas kartu su režisieriaus Šarūno Barto kūrybine grupe, kai Afrikoje buvo kuriamas kino filmas “Laisvė”. Po Sacharą išvažinėjome 19 tūkstančių kilometrų ir pragyvenome ten pusę metų. Patys statydavomės stovyklavietes, kartais net 30 kilometrų važiuodavome atsivežti vandens. Visada jaučiau, kad esame tik svečiai šioje dykumoje, todėl jaunesnių, energingesnių jaunuolių paprašiau netraiškyti vorų ir skorpionų, kurių ten knibždėte knibždėjo. Galbūt dėl to nė vienam iš mūsų neįkando joks gyvis. Pamenu, jau susiruošus važiuoti iš Maroko tvarkiausi mantą: pakėliau pagalvę, o iš po jos išropojo didžiulis skorpionas. Matyt, mano migyje jis praleido ne vieną naktį, o man taip nieko ir neatsitiko... Tikiu, kad visų religijų akcentuojama meilė gyvybei ir geri darbai apsaugo žmogų.
Esate įdomus žmogus ir tikriausiai turite daug įvairiausių draugų?
Jų yra ne tik tarp gydytojų, bet ir tarp aktorių, dailininkų... Apskritai man visą gyvenimą sekėsi pakliūti tarp gerų žmonių: ir užaugau nuostabioje šeimoje, ir mokiausi, o vėliau dirbau vien tik šauniuose kolektyvuose. Visų asmenybių, kuriomis žaviuosi ir prieš kurias lenkiu galvą, nė neišvardinčiau.
Dėkoju už pokalbį.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai