Ką reikėtų žinoti apie ligonių kasas?

Dažnai ligonių kasos funkcijoms priskiriamas tik gydymo įstaigų finansavimas. Tačiau svarbiausia ligonių kasos užduotis - apginti žmonių interesus, kad visiems būtų užtikrinta būtinoji medicinos pagalba, mokantiems mokesčius ir valstybės remiamiems asmenims būtų teikiamos tokios paslaugos bei skiriami tokie medikamentai, kokius šiuo metu išgali finansuoti valstybė.
 

Gydo - gydytojai, apmoka - ligonių kasos


Kaip gydyti žmogų, kokių jam skirti vaistų, procedūras, sprendžia jį gydantis gydytojas. Atsiskaitymas su gydymo įstaigomis - ligonių kasų reikalas. Jos su gydymo įstaigomis bei vaistinėmis pasirašo sutartis - dokumentą, kuriame abi šalys išdėsto savo įsipareigojimus. Vienas iš ligonių kasų įsipareigojimų - nustatyta tvarka gydymo įstaigoms sumokėti už gyventojams suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas bei vaistinėms už ligoniams išduotus kompensuojamuosius vaistus.
Tam, kad ligoniai būtų gydomi dėmesingai, nebūtų piktnaudžiaujama sveikatos priežiūros paslaugomis, kiekvienoje teritorinėje ligonių kasoje (TLK) yra sukurta ekspertizės ir kontrolės tarnyba. Todėl gyventojai, susidūrę su gydymo problemomis, visuomet gali kreiptis į artimiausią TLK. Ligonių kasos darbuotojai tiria pateiktus skundus ir apie nustatytus pažeidimus informuoja sveikatos priežiūros įstaigą, jos steigėją, Valstybinę ligonių kasą, reikalauja iš pažeidėjo atsakyti už pažeidimus bei juos pašalinti.


 

Kiek yra ligonių kasų?


Šiuo metu yra penkios TLK. Jų veiklą koordinuoja Valstybinė ligonių kasa. Vilniaus teritorinė ligonių kasa aptarnauja daugiausia gyventojų - 1037,2 tūkst., Kauno - 888,7 tūkst., Klaipėdos - 520,6 tūkst., Šiaulių - 550 tūkst., Panevėžio - 485,8 tūkst. gyventojų.
Kiekviena TLK aptarnauja po dvi apskritis: Klaipėdos teritorinė ligonių kasa aptarnauja Klaipėdos ir Tauragės, Vilniaus - Vilniaus ir Alytaus, Kauno - Kauno ir Marijampolės, Panevėžio - Panevėžio ir Utenos, Šiaulių - Šiaulių ir Telšių apskričių gyventojus. Visų šių apskričių gyventojai turi kreiptis į savo apskrities zonoje veikiantį teritorinės ligonių kasos skyrių.
 

Ligonių kasos išduoda sveikatos draudimo pažymėjimus


Draudžiamuosius privalomuoju sveikatos draudimu registruoja ir jų įskaitą tvarko TLK.
Tam tikrai kategorijai Lietuvos gyventojų TLK išduodami sveikatos draudimo pažymėjimai arba daromi įrašai socialinio draudimo pažymėjimuose. Asmenys, turintys sveikatos draudimo pažymėjimus, turi teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas nemokamai, tai yra - už jas gydymo įstaigoms sumokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.
Privalomojo sveikatos draudimo pažymėjimai išduodami asmenims (draudžiamiesiems), nurodytiems Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje, išskyrus draudžiamuosius, turinčius valstybinio socialinio draudimo pažymėjimus.
Asmenims, šiuo metu nedirbantiems, bet turintiems socialinio draudimo pažymėjimą, teritorinėse ligonių kasose daromas įrašas šiame pažymėjime.
Dėl sveikatos draudimo pažymėjimo arba įrašo socialinio draudimo pažymėjime į TLK turi kreiptis:
- Lietuvos Respublikos bendrojo lavinimo, profesinių, aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų dieninių skyrių moksleiviai ir studentai, kuriems yra sukakę 18 metų;
- ūkininkai;
- vienas iš tėvų, auginančių vieną vaiką, kol jam sukaks 8 metai, taip pat vienas iš tėvų, auginančių du ir daugiau vaikų iki jų pilnametystės;
- nėščiosios nuo 28 nėštumo savaitės, 70 dienų iki gimdymo ir 56 dienos po gimdymo;
- nedirbantys asmenys, gaunantys Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą bet kurios rūšies pensiją;
- invalidai (iki invalidumo pažymėjime nurodytos datos);
- Rusijos kariškiai pensininkai, turintys leidimus nuolat gyventi Lietuvoje arba Lietuvos Respublikos piliečio pasą;
- pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviai (kariai savanoriai, laisvės kovų dalyviai, reabilituotieji politiniai kaliniai, tremtiniai, nukentėjusieji nuo Sausio 13-osios įvykių, prisidėjusieji prie Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių likvidavimo, Afganistano karo dalyviai, buvusieji geto ir mažamečių fašistinių priverstinio įkalinimo vietų kaliniai);
- gaunantieji socialines pašalpas;
- dirbantieji su verslo liudijimu;
- kunigai, vienuoliai;
- savarankiškai besidraudžiantieji.
 

Ligonių kasos išduoda pažymas į sanatorijas


Apdraustiems gyventojams, kuriems būtinos medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugos, ligonių kasos išduoda pažymą, kuria įsipareigoja minėtas paslaugas teikiančiai įstaigai sumokėti už ligoniui suteiktą gydymą.

Kokį gydymo metodą taikyti, sprendžia ligonį gydantis gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju. Jie pacientui išduoda siuntimą į sanatoriją, pildo kitus būtinus dokumentus, kuriuos ligonis turi pateikti artimiausiai ligonių kasai arba jos skyriui. Beje, pažymą ligonio vardu ligonių kasoje gali gauti ir jo artimieji.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai