Lietuvoje

Naujesnė aparatūra – geresnė operacijų kokybė
Kauno klinikų neurochirurgai, atlikdami galvos smegenų navikų operacijas, jau naudoja moderniausią, vieną iš 7 tokių aparatų visame pasaulyje – intraoperacinį magnetinį rezonansą. Naudojant jį gaunamos tikslios auglio koordinatės ir padėtis, numatoma geriausia operacijos taktika, tada operuojama. Baigiant operaciją dar kartą skenuojama ir pašalinami auglio kraštai, jeigu jie lieka.
„Po operacijos mes labai tiksliai matome, ar liko auglio ir kiek. Atlikdami operaciją mes matome daug daugiau, randame daleles auglio, kurias dar galime pašalinti. Tai smarkiai pagerina operacijos kokybę, saugumą ir rezultatus. Šis aparatas pritaikomas chirurginiu būdu gydant neuroonkologinėmis ligomis sergančius pacientus, operuojant galvos smegenų navikus,“ – sakė Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. Arimantas Tamašauskas.
Priešingai nei kita aparatūra, intraoperacinio magnetinio rezonanso naudojimas operacijos metu jos trukmės nesutrumpina, bet pailgina, todėl, kad operacija, atlikus pakartotinį skenavimą, yra tęsiama, kol pasiekiama maksimali auglio pašalinimo galimybė. Be to, pacientas apsaugomas nuo pakartotinių tyrimų rentgeno aparatu ir rentgeno spindulių poveikio.
Endoprotezuoti galima ir be eilės
Praėjusiais metais Lietuvos gydymo įstaigose atlikta beveik 7 tūkstančių pirminių klubo ir kelio endoprotezavimo operacijų. Beveik tiek pat pacientų tokios operacijos laukė šių metų pradžioje. Jiems svarbu žinoti, kad galima pasirinkti ligoninę, kurioje eilės yra trumpiausios.
Šiuo metu kelio sąnario endoprotezavimo eilės nėra Panevėžio, Telšių apskrities, Raseinių centrinėje, Druskininkų, Alytaus apskrities S. Kudirkos, Kauno klinikinėje, Respublikinėje Klaipėdos, Jonavos ligoninėse, UAB „Kardiolita“.
Klubo sąnario endoprotezavimo operacijų eilės nėra Šakių, „Kardiolita“, Marijampolės centrinėje ligoninėje.
Jei klubo sąnario endoprotezą įsigysite savo lėšomis, gausite 1731,35 Lt kompensaciją, o už kelio sąnario endoprotezą – 3274,64 lt.
Išsamesnės informacijos apie vis tai galite rasti [url="http://www.vlk.lt"url][/a]
Ankstyva mergaičių branda neramina
JAV buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad per 10 proc. baltaodžių mergaičių, būdamos vos septynerių metų amžiaus, jau turi išsivysčiusias krūtis. Tiriant aštuonmetes šie skaičiai buvo dar didesni. Ar tai normalu, o gal reikia skambinti pavojaus varpais? Apie tai kalbamės su Europos mergaičių ir paauglių ginekologijos draugijos valdybos nare medicinos mokslų daktare Žana Bumbuliene.
Ar priešlaikinis lytinis brendimas yra liga?
Taip, tai yra liga, jei jaunesnėms nei 8 metai amžiaus atsiranda pirmieji lytiniai požymiai. Sakykim, mergaitei 4–5 metukai, o jau pradeda bręsti krūtys. Ne visada nustatome priežastis. Daugeliu atvejų tai – neišaiškintas priešlaikinis brendimas. Tačiau maždaug trečdaliui būna rimta priežastis: navikai centrinėje nervų sistemoje arba kiaušidžių, antinksčių augliai.
Kokie veiksniai daro įtaką priešlaikiniam lytiniam brendimui?
Labai sunku nustatyti įtaką darančius veiksnius, nes jų yra labai daug. Vis dėlto vienas dalykas gerai žinomas: mergaitės, turinčios antsvorio ar nutukusios, pradeda bręsti anksčiau.
Ankstyvą brendimą galima susieti su maistu. Yra tyrimų, kurie sako, kad dėl jame esančių hormonų gali atsirasti ankstyvų brendimo požymių. Prie to prisideda ir plastikiniuose buteliuose esantis estrogenas. Visa tai po truputį žmones veikia.
Kokie pirmieji ankstyvo brendimo požymiai?
Gali būti vienas požymis – krūtų augimas jau trejų metų amžiaus mergytei. Vėliau pradeda augti pažastų, gaktos plaukai. Jeigu nieko nedaroma, tai aštuonerių metų mergaitei prasidės mėnesinės, ir ji jau bus visiškai subrendusi. Ji bus aukštesnė už savo bendraamžius, tačiau vėliau visiškai nustos augti, nes anksti užsidaro kaulų augimo zonos. Galutinis rezultatas – mergina liks žemo ūgio. Aišku, jei negydysime.
Ar anksčiau pradėjusios bręsti mergaitės anksčiau pradeda ir lytinį gyvenimą?
Taip teigti negalima. Iš tikrųjų tokių sąsajų nėra, tuo labiau jei kalbame apie ligą. Gal tiesiog į tą mergaitę, kuri anksčiau pradeda bręsti, atkreipia dėmesį vyresni vaikinai. Gal jai tiesiog pagundų yra daugiau.
Yra ne tik priešlaikinis, bet ir vėlyvasis brendimas. Kada jau verta sunerimti?
Visoms šešiolikmetėms jau turi būti mėnesinės, ir jeigu nėra, tikrai reikia labai susirūpinti. Jau ne tik rekomenduojama ateiti pas ginekologą, bet būtina tai padaryti. Ir dažnai surandamos patologijos, dėl kurių mergaitė nebręsta.
Į priešlaikinį lytinį brendimą negalima numoti ranka. Todėl, jei pastebite minėtus požymius, būtinai kreipkitės į medikus. Atminkite, kad Lietuvoje normalus lytinis brendimas prasideda nuo 13–13,5 metų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai