Kairiarankių fenomenas nėra dar gerai ištirtas, tačiau, mokslininkų nuomone, kairiarankystė – genetinė ypatybė. Dažniausiai ji persiduoda iš kartos į kartą motinos linija. Pastebėta, kad posūkis į tą ar kitą pusę prasideda įsčiose. Atlikus tyrimą ypač jautria ultragarso kamera, kuria buvo fotografuojami dar negimę kūdikiai, nustatyta, kad, jei kūdikis kišo į burną kairę ranką, tai būtinai gimdavo kairiarankis. Mokslininkų nuomone, maždaug trečią ketvirtą mėnesį vaisiaus sąmonėje kažkas įvyksta, ir jo dešinysis pusrutulis tampa pranašesnis už kairįjį, jis suteikia galimybę vystytis toms sritims, kurios vėliau bus atsakingos už kalbą ir raštą. Kai ši persvara įsivyrauja, smegenys persitvarko taip, kad kairė ranka tampa dominuojanti.
Žmogus gali virsti ir priverstiniu kairiarankiu, patyręs dešinės rankos traumą, todėl jis pradeda daugiau naudotis kairiąja ranka.
Viduramžiais kairiarankiai buvo įtarinėjami susidėję su velniu, kaltinami raganystėmis, kenkimu kitiems. Vadovaudamiesi šia nuostata, teisėjai pasmerkė kairiarankę Prancūzijos didvyrę Žaną Dark sudeginti, o Rusijos Caras Petras I uždraudė teismuose liudyti kairiarankiams — kad Dievo neerzintų. Musulmonų kraštuose, kur kairiarankių nėra labai daug, tradicijos draudžia imti valgį ir praustis kairiąja ranka.
1921 metais išspausdintame psichologijos mokslo veikale buvo teigiama, kad žmonės, linkę kasdienius darbus atlikti kairiąja ranka, dažniausiai yra silpnapročiai. Įvairūs kairiarankių pasakojimai liudija, kad namuose ir mokyklose jie buvo nuolat barami, kad rašo ar atlieka darbus kairiąja ranka. Buvo ir ranka prie nugaros rišama, ir prie karštos krosnies dedama.
XX amžiaus pabaigoje pastebėjus, jog daugelis lyderių ir genijų, pavyzdžiui, Aristotelis, Julius Cezaris, Leonardas da Vinčis, Napoleonas Bonapartas, Čarlis Čaplinas, Albertas Einšteinas, buvo kairiarankiai, imta teigti, jog kairiarankystė — genialumo požymis.
Buvusioje Tarybų Sąjungoje tik 1985 metais valstybiniu lygiu buvo priimtas sprendimas švietimo ir ugdymo įstaigose kairiarankių neversti tapti dešiniarankiais. O kad kairiarankių Lietuvoje buvo daug, liudija pavardės Kairys paplitimas visuose regionuose. Pasak kalbininkų, ši pavardė kilusi iš pravardės, rodančios žmogaus fizinės veiklos savybę.
Rugpjūčio 13-ąją pasaulyje pažymima Tarptautinė kairiarankių diena pradėta minėti 1992 metais Britų kairiarankių klubo iniciatyva. Įvairiose šalyse kairiarankių klubai šią dieną rengia įvairius renginius ir varžybas, kur dalyviams neleidžiama naudotis dešine ranka valgant ir atliekant įvairius veiksmus.
Pasaulis labiau pritaikytas dešiniarankiams, todėl kairiarankiai dažniau pakliūva į nelaimingus atsitikimus, susižeidžia. Dėl šios priežasties kairiarankių gyvenimo statistika liūdnesnė — jie gyvena trumpiau.
Kairiarankių problemomis susidomėta XX amžiaus pabaigoje. Tyrimų duomenimis, kairiarankiai kai kuriose srityse yra labiau pažeidžiami nei dešiniarankiai. Daugelis kairiarankių vaikų palyginti vėlai pradeda vaikščioti ir kalbėti, sunkiau išmoksta skirti dešinę ir kairę puses. Kairiarankiams būdinga laki vaizduotė, jautrumas, dažna nuotaikų kaita. Kairiarankiai greitai susijaudina, jų nervų sistema lengvai pažeidžiama. Vaikai, prievartaujami tapti dešiniarankiais, nuolat patiria psichologinių sunkumų.
Tyrimų duomenimis, kairiarankiai dažniau serga skrandžio ir žarnyno ligomis, juos dažniau kamuoja astma, diabetas, migrena, autizmas. Pastebėta, kad kairiarankiams dažniau nei dešiniarankiams būna miego sutrikimų. Daugeliui kairiarankių moterų menstruacijos prasideda daug anksčiau ir baigiasi daug vėliau.
Britų mokslininkai paskelbė hipotezę, jog kairiarankystė ir transeksualizmas (netinkamas savo lyties supratimas, savęs priskyrimas priešingai lyčiai) gali turėti tas pačias šaknis. Kairiarankių transeksualų yra daug daugiau.
Dešinysis smegenų pusrutulis valdo kairiąją kūno pusę. Koordinuoja dešiniarankių ir kairiarankių intuiciją, abstraktų, vaizdinį mąstymą, muzikinį ritmą, intonaciją, jausmus, tačiau čia dar formuojasi kalbos ir rašto centras, todėl žmogus pasižymi nestandartiniu mąstymu.
Kairiarankiai pasižymi didesniu sugebėjimu suvokti garsus ir intonaciją, taip pat atskirti smulkiausius spalvų atspalvius, ko nesugeba dešinieji. Vyrauja puiki vaizdinė atmintis, kurioje ilgai išsaugojami ryškiausi įspūdžiai. Dažnai kairiarankiai būna linkę į kūrybinį darbą, susijusį su situacijų įvairove ir greita jų kaita. Puikiai atlieka darbus, reikalaujančius nepaprasto tikslumo ir erdvinės vaizduotės. Teigiama, kad kairiarankiai sportininkai yra neeilinio talento, universalesni, taiklesni ir sunkiau sustabdomi.
Mokslininkai teigia, jog žmonės, pasižymintys ekstrasensiniais, telepatiniais sugebėjimais, dažniausiai taip pat yra kairiarankiai.
Daugelyje pasaulio šalių jau egzistuoja kanceliarinės prekės, namų apyvokos reikmenys, pritaikyti specialiai kairiarankiams. Tarp jų – žirklės, rašikliai, pieštukai, „atvirkščios“ liniuotės, greitai džiūstantis rašalas, galąstuvai, virtuvės reikmenys, rankinės, laikrodžiai, kompiuterinės prekės. Didžiausias kairiarankiams skirtų gaminių centras veikia Anglijoje, kadangi, statistikos duomenimis, čia gyvena daugiausia kairiarankių. Kairiarankiai gali patogiai naudotis įvairiausiais daiktais, pritaikytais būtent jiems.
• Lietuvoje daugiau kaip 300 tūkstančių kairiarankių. Visame pasaulyje jų apie 550 milijonų. Prognozuojama, kad 2020 metais kairiarankių kiekis viršys milijardą
• Kas dešimtas žemės gyventojas – kairiarankis. Sociologinių tyrimų duomenys rodo, kad kas penktas garsus žmogus – kairiarankis
• Vyrų kairiarankių yra 1, 5–2 kartus daugiau nei moterų
• Jei abu tėvai dešiniarankiai, tai tikimybė, kad vaikas gims kairiarankis yra 2 proc., jei vienas iš tėvų kairiarankis, tikimybė – 17 procentų, jei abu tėvai kairiarankiai, – 46 proc.
• Neseniai atliktas 20 000 žmonių tyrimas parodė,
kad kairiarankius labiausiai gimdo moterys, perkopusios per trisdešimt, dažniausiai jie gimsta antroje metų pusėje, būna neišnešioti ir sveria vos per kilogramą.
• Amerikos ekonominių tyrimų nacionaliniam biurui paskelbus naujo tyrimo rezultatus, paaiškėjo, jog vyrai kairiarankiai, turintys vidurinį išsilavinimą, uždirba 15 proc. daugiau nei jų kolegos dešiniarankiai. Tuo tarpu turintys aukštojo išsilavinimo diplomą uždirba 26 proc. daugiau.
• Visos poliarinės meškos kairiarankės, todėl kartais kairiarankiai vadinami „baltaisiais lokiais“.
• Pietų Virdžinijos valstijoje yra miestas Left Hand (Kairė ranka).
Šarūnas Marčiulionis – krepšininkas
Rimas Valeikis – dailininkas-karikatūristas
Kristupas Krivickas –žurnalistas
Jonas Banys – žurnalistas
Mokslininkai – Albertas Einšteinas
Imperatoriai – Julijus Cezaris, Napoleonas Bonapartas
Prezidentai – Džeraldas Fordas, Ronaldas Reiganas, Džordžas Bušas vyresnysis, Bilas Klintonas, Haris Trumanas. B. Jelcinas
Tapytojai – Leonardas Da Vinčis (kaire nutapė garsiąją „Džokondą“), Michelangelas
Kompozitoriai – Ludvikas Van Bethovenas, Nikolo Paganini, Sergejus Prokofjevas, Sergejus Rahmaninovas
Muzikantai – Stingas, Polas Makartnis, Kurtas Kobainas, Celine Dion
Rašytojai – Levas Tolstojus (kaire parašė „Karą ir taiką“), Nikolajus Leskovas, Hansas Kristijanas Andersenas, Aleksandras Puškinas
Aktoriai – Nikolė Kidman, Čarlis Čaplinas, Merlina Monro, Demi Mur, Sylvestras Stalonė, Robertas DeNiro, Bruce Willis, Marlon Brando, Andželina Džoli, Tomas Kruzas, Piersas Brosnanas, Sara Džesika Parker, Keanas Rivesas, Džulija Roberts, Viktoras Suhorukovas, Deividas Duchovnis, Whupi Goldberg, Briusas Vilisas
Sportininkai – Pele (futbolininkas), Martina Navratilova (tenisininkė), Goranas Ivanisevičius (tenisininkas), Markas Spitcas (plaukikas)
Astronautai – N. Armstrongas (pirmą kartą išlipo į mėnulį kaire koja)
Senais lakais pas gydytoją apsilankęs pacientas pirmiausia išgirsdavo: „Parodykite liežuvį“. Gydytojas iš visų pusių atidžiai apžiūrėdavo šį svarbų organą ir bandydavo nustatyti diagnozę. Senovės gydytojai liežuvį pelnytai laikė organizmo veidrodžiu ir pagal liežuvio paviršiaus pakitimus mokėjo gana tiksliai diagnozuoti vidaus organų sutrikimus dar iki atsirandant pirmiesiems ligos simptomams. ...
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauKepenys – pagrindinis organas, valantis mūsų organizmą nuo toksinų, kurie vis labiau mus atakuoja. Toks jau šiuolaikinis pasaulis: užterštas oras ir maistas, infekcijos, stresas. O kur dar riebus maistas, nereguliari mityba, persivalgymas, alkoholis. Visa tai – dažno iš mūsų kasdieniai palydovai ir riziką susirgti kepenų ligomis didinantys veiksniai. ...
Skaityti daugiauNėščiųjų priežiūra: kokie tyrimai būtini, kokie – pageidautini Nuotrauka, padaryta besilaukiančiai moteriai ultragarsinio tyrimo metu, – dažnai pirmoji mažylio albume. Tačiau būsimosios mamos neretai pageidauja, kad šis tyrimas būtų atliekamas kone per kiekvieną apsilankymą, ir tai lemia ne vien noras turėti dar vieną stebuklingą augimą fiksuojančią nuotrauką, bet ir rūpestis dėl vaikelio sveikatos. Ar jis gims sveikas? Ar atliekami visi būtini tyrimai? Kalbamės su medicinos centro MAX MEDA gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte. ...
Skaityti daugiauVargina galvos skausmai, svaigimas? Tirpsta galūnės? Nerimą kelia kiti neurologiniai sutrikimai? Į šiuos ir kitus svarbius mūsų skaitytojams klausimus, kurių sulaukėme interneto svetainėje, „Facebook‘o“ puslapyje ir laiškuose redakcijai, atsako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas neurologas dr. Gintaras Kaubrys. Gydytojas pabrėžia, visi atsakymai – nėra oficiali gydytojo konsultacija, tik patarimai, nes diagnozė nustatoma matant žmogų, jį apklausiant ir ištiriant....
Skaityti daugiauŠviesusis ir dosnusis metų laikas! Pirmieji pavasario žalumynai, netrukus – vasaros žiedynai ir lapija, vėliau pabirsiančios vidurvasario ir rudenio subrandintos uogos... „Gamta sukūrė žmogui begalę augalų gyduolių, tai ir vartokime į sveikatą“, – linki Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų Augalų gydomojo poveikio komiteto pirmininkas Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos laboratorijos vedėjas gydytojas fitoterapeutas Juozas Ruolia. ...
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauMedikai ištyrė, kad 70 proc. žmonių retkarčiais patiria širdies aritmijas: susijaudinus, ištikus stresui ir pan. Aritmijos - širdies ritmo sutrikimas. Jos gali būti visai paprastos, neturėti jokios klinikinės reikšmės; kitos gali būti mirtinos. Apie šią ligą pasakoja gydytojas kardiologas, Širdies asociacijos narys Vitas VYŠNIAUSKAS....
Skaityti daugiauHigienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro duomenimis, pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia, o pirmoje vietoje ir toliau išlieka kraujotakos sistemos ligos. Štai 2011 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų mirusių asmenų, šios ligos daugiausia pakirto tiek vyrų, tiek moterų. Taigi tiek statistika, tiek sergamumo šiomis ligomis didėjimo ir jaunėjimo tendencijos verčia sunerimti ir ieškoti priemonių, kurios padėtų apsisaugoti. ...
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauTracheitas – savarankiška liga ar pasireiškianti sergant kitomis ligomis? Kokie jos simptomai? Ar ji sukelia krūtinės skausmus, spazmus ar kitokį diskomfortą krūtinės ląstos srityje ar už jos? Kuo tracheitas skiriasi nuo bronchito? Ar ši liga pavojingesnė? Galbūt šalia medikamentinio tracheito gydymo yra žinoma ir sveikimą pagreitinančių liaudiškų būdų? Į šiuos ir kitus mūsų skaitytojams svarbius klausimus atsako Alergijos klinikos CD8 klinika gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė medicinos mokslų daktarė docentė Jūratė Staikūnienė (www.cd8klinika.lt)....
Skaityti daugiauHimalaya Herbals natūralūs, veiksmingi ir saugūs produktai yra gaminami iš kruopščiai atrinktų Himalajų kalnų papėdėse augančių vaistažolių, griežtai laikantis senųjų Ajurvedos tradicijų, todėl yra ypač veiksmingi ir stebina unikaliomis savybėmis....
Skaityti daugiauEglę ir Darių Kauneckus dauguma žino kaip Ajurvedos pradininkus Lietuvoje. Jau prieš daugelį metų jie susidomėjo ezoterika, pradėjo ieškoti atsakymų į klausimus, kas aš esu, iš kur atėjau ir kokia mano paskirtis šiame gyvenime. Tačiau svarbiausia priežastis, paskatinusi ieškoti Ajurvedos žinių, – šeimos sukūrimas. Eglė pasakoja, kad jiems buvo labai svarbu palanki dvasinė ir fizinė aplinka, norėjosi švariai pradėti, nešioti, auginti savo atžalas, rūpintis jų sveikata ir dvasiniu gyvenimu. Kai susikaupė tikrai nemažai žinių ir patirties, atėjo ir natūralus noras dalinti. Taip atsirado Ajurvedos centras SPA Shanti, vienijantis norinčiuosius eiti savęs pažinimo, tobulėjimo, fizinės ir dvasinės sveikatos stiprinimo keliu. ...
Skaityti daugiauGana dažnai moterys nežino ar neįvertina, kad plaukus galima visam laikui sugadinti net vieną kartą juos nudažius netinkamai. Tada naudojant net ir pačias geriausias plaukų priežiūros priemones nepavyks išsaugoti nei spalvos, nei pageidaujamo estetinio vaizdo, o dar blogiau, kad smarkiai pakenksime plaukams. Kirpėjos stilistės Džiuljetos Petrulienės šį kartą klausiame, ką patartų moterims, norinčioms daugiau ar mažiau radikaliai pakeisti savo plaukų spalvą. ...
Skaityti daugiauAr tikrai vasarą išsimaudymas šaltoje jūroje gali paguldyti į lovą? Kuo pavojingas skersvėjis ir šaltos jūros bangos mūsų raumenims ir ar tai vienintelės priežastys, kurios lemia susirgimą nervų šaknelių uždegimu? Kaip kovoti su nepakeliamu skausmu, kurį gali sukelti šis sveikatos sutrikimas ir į kitus klausimus šia tema atsako Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorė bei gydytoja reabitologė GINTARĖ VAITKIENĖ....
Skaityti daugiauKažkada labai seniai laukinis žirnio protėvis užaugo Viduržiemio jūros regione. Patys pirmieji daržininkai žirnius augino dar pirmykštėje bendruomenėje. Žirniais garsusis gydytojas Hipokratas gydė anemiją, nutukimą, širdies ligas. Kokių naudingų savybių turi ši ankštinė daržovė ir kodėl ją verta valgyti ir mums?...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę