SPA savoje vonioje

Kai žiema už lango, norisi visko, kas šilta, pradedant puodeliu arbatos ir baigiant garuojančia ir kvepiančia vonia. Kaip palepinti save voniomis? Su jūros druska, žolelių nuoviru ar eteriniais aliejais – tokios vonios pastebimai veikia ir dvasią, ir kūną. Jau senovės gydytojai Hipokratas ir Avicena vonias laikė labai svarbia gydomąja priemone, jas rekomenduodavo savo ligoniams šalia masažo, gimnastikos, gydymo badavimu ar žolelių arbatomis.
 

Vaistažolių poveikis


Žolelių vonios – puikiausias daugybės medicininių ir kosmetologinių problemų neagresyvus sprendimo būdas. Tai, kad joms būtinų džiovintų lapelių, šaknelių, stiebelių ar žiedelių galima rasti gamtoje, – didelis pliusas, jau nekalbant apie tai, kad įvairiausių žolelių asortimentą galima rasti visose vaistinėse. Tokios vonios nesunkiai paruošiamos, maloniai kvepia. Labai svarbu iš karto paminėti, kad jokių rūšių vonios nerekomenduojamos sergantiesiems ūminėmis bet kokio ligos formomis.
Šalavijų, ąžuolo žievės, beržų lapų, varpučių, kraujažolių vonios sutraukia poras. Jos skirtos riebiai odai, kad sumažintų prakaitavimą, slopintų sąnarių uždegimus, spazmus ar gydytų odos pažeidimus, bėrimus.
Beržų lapų ir pumpurų nuovirai tinkami naudoti ne tik viso kūno voniai, bet ir atskirai, pavyzdžiui, pavargusioms kojoms, kompresams.
Dirviniai asiūkliai, kaštonai turi galių pagerinti kraujo apytaką.
Kadagiai, vaistinės melisos ramina, vilkdalgiai, pušų spygliai tonizuoja, suteikia žvalumo.
Kadagiai padeda šalinti organizme susikaupusias druskas, šlakus, mažinti sąnarių skausmus, celiulitą.

 

Kaip tinkamai paruošti vaistažolių vonią


Vaistažolių nuovirą ar užpilą voniai nesunku pasiruošti. Žaliava paverdama mažame vandens kiekyje, perkošiama ir supilama į vonios vandenį. Galima nuovirą ruošti iš skirtingų žolių, tik reikia parinkti atitinkamus jų kiekius, kad aromatų koncentracija nebūtų per stipri. Galima tiesiai į vonią įmesti vaistinių augalų ar naudoti augalų ekstraktus. Profilaktinėms vonioms 10 ml ekstrakto atskiedžiama 20 litrų vandens (37–40°C).
Vonių poveikis būna didesnis, jei jos atliekamos reguliariai kas antrą dieną, po 20–25 min., ilgesnį laiką (10–15 procedūrų), geriausia prieš miegą. Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar nesate alergiški kokiems nors augalams. Įkiškite į karštą vonią ranką arba alkūnę, paskui pusvalandį palaukite. Alergijos požymiai – niežulys, paraudimas. Atsargiai turi elgtis sergantieji bronchine astma, nes tokie žmonės gali pradėti dusti.
 

Eterinių aliejų vonios


Ypač veiksmingi yra eteriniai aliejai. Jie į odą prasiskverbia bemaž šimtąkart lengviau nei vanduo. Tai dvejopas poveikis, nes aliejai įsiskverbia pro odą ir patenka įkvepiant. Eterinių aliejų negalima pilti į karštą vonią, nes jie greitai išgaruos, geriausia vandens temperatūra yra 36–37°C. Rekomenduojama išbūti vonioje 10–20 min. Mechanizmas labai paprastas: kai žmogus panyra į šiltą vonią, iš karto pakyla jo kraujospūdis, padažnėja pulsas – kraujas ima greičiau tekėti gyslomis.
Maždaug po 5 minučių kraujagyslės ima plėstis, arterinis kraujospūdis mažėti, pulsas vėl sulėtėja, ir nusiraminęs organizmas per odą – didžiausią savo organą – pradeda sugerti naudingąsias medžiagas. Po vonios nereikia apsiplauti vandeniu, negalima naudoti muilo.
Atpalaiduojamieji: baziliko, ramunėlių, levandų, melisų, apelsinų, rožių, kedrų aliejai.
Raminamieji: pelargonijų, jazminų, ramunėlių, melisų, rožių, bergamotės, kardamono, mandarinų, apelsinų, kanangų.
Tonizuojamieji: baziliko, pelargonijų, citrinų, melisų, miros, rožių.
Antidepresantai: baziliko, bergamotės, ramunėlių, muskatinio šalavijo, pelargonijos, jazminų, levandų, melisos, apelsinų, pačiolio, rožių, kanangų aliejus.
Uždegimą slopinantys: ramunėlių, levandų, mėtų, rožių.
Nervus raminantys: bazilikų, levandos, bergamotės, ramunėlės, muskatinio šalavijo, kiparisų, pelargonijų, jazminų, levandų,citrinų, mandarinų, mairūno, melisų, nerolio, pačiolių, mėtų, rožių, šalavijo.
 

Druskų vonios


Druskų vonios pagerina organizmo apykaitos procesus, kraujotaką, odą daro lygią ir standžią, padeda įveikti depresiją, naudingos gydant hipertoniją ir sąnarių ligas, stuburo, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus. Taip pat nustatyta, kad druskų vonios stiprina imunitetą, normalizuoja hormonų veiklą ir didina epidermio jautrumą ultravioletiniams spinduliams.
Vonioms tinkamų druskų labai daug. Populiariausios yra jūros ir vandenyno druskos – jos praturtina odą daugeliu naudingų mikroelementų, jas galima naudoti figūros korekcijos programose dėl jose esančių jūros produktų.
Druskos vonios šalina nuovargį, netgi padeda sulieknėti. Ir tai toli gražu ne visas negalių, nuo kurių padeda vonios su druska, sąrašas. Druskų vonelėse labai naudinga pamirkyti pavargusias rankas ir kojas – po 15 minučių jos jausis visiškai pailsėjusios.
Kaip tinkamai paruošti druskų vonią? Tiesiog ištirpinkite vandenyje 250-350 g jūros druskos. Rekomenduojama vandens temperatūra – ne aukštesnė nei 37ºC. Pagulėkite tokioje vonioje 15–20 minučių, prieš tai apsiprausę po dušu.


 

Naudingų maudynių „receptai“


Kaštonų vaisių vonios gydo reumatą, neuralgiją, periferinės kraujotakos sutrikimus, malšina niežulį, padidina kapiliarų atsparumą ir neleidžia formuotis trombams. 1–1,5 kg maltų kaštono vaisių užpilti 5 litrais šalto vandens, 30 minučių pavirti ir supilti į vonią.
Alergijos atveju efektyviausia gydymo priemonė – lakišiaus vonia. 4 šaukštus susmulkintos žolės užpilti litru verdančio vandens, 15 minučių palaukti ir supilti į 37–38°C vonią.
Nemigai gydyti ir nervingumui mažinti: 2 saujas eglių spyglių užpilti litru verdančio vandens, 10 minučių pavirti, perkošti ir supilti į 34–35°C vonią. Trukmė – 20 minučių. Ši vonia atnaujina odą ir ją saugo nuo kenksmingo aplinkos poveikio.
Jeigu gausiai prakaituojate, padės vonia iš 1 dalies čiobrelių, 5 dalių dilgėlių, 2 dalių šermukšnių lapų ir 3 dalių ramunėlių žiedų. Kitas receptas – 2 saujas ąžuolo žievės užvirinkite litre vandens, valandą kaitinkite ant silpnos ugnies, nukoškite ir supilkite į vonią.
Odai pagražinti ir atnaujinti: išspausti 5 citrinų sultis, įlašinti 8 lašus citrinų aliejaus, 2 litrus išrūgų (gerai ir pasukos). Viską supilti į 34–36°C karštumo vonią ir pabūti 15–20 minučių.
Jei norite išnaikinti spuogus – naudingas kadagys. Jis atgaivina, regeneruoja, atpalaiduoja visą kūną, atveria ir išvalo poras, naikina spuogus. Kadagys tinka ir sergant reumatu. 2 šaukštus kadagio vaisių užpilkite 2 litrais verdančio vandens, palaukite kol atšals, nukoškite ir supilkite į vonią. Taip darykite 1–2 kartus per savaitę.
Labai naudinga vonia visiems, kurie nori sustiprinti organizmą, ypač tinka tiems, kurie jaučia nuolatinį nuovargį. Reikia paruošti mišinį iš 40 g ajero šaknų, 40 g kmynų, 60 g pakalnutės žiedų, 60 g pipirmėtės lapų ir žiedų, 60 g gluosnio žievės. Mišinį užplikyti litru verdančio vandens, palaikyti 10–15 minučių, perkošti ir supilti į vonią. Vandens temperatūra turi būti 34 laipsniai, o procedūros trukmė – 5–15 minučių. Po tokios vonios patartina sausai išsitrinti rankšluosčiu ir šiek tiek pailsėti.
 

Įvairių vonių nauda


• sumažina skausmą;
• greitai pašalina nuovargį;
• ramina nervų sistemą;
• valo odą;
• suteikia žvalumo;
• pagerina apykaitos procesus ir miegą;
• sumažina sąnarių skausmus, raumenų įtampą;
• per šilumos poveikį veikiami galvos smegenyse esantys serotonininiai ir dopamininiai receptoriai, nuo kurių priklauso mūsų nuotaika. Taigi vandens procedūros skatina kuo daugiau išsiskirti laimės hormonų.
 

Įdomu


Kleopatra garsėjo savo švelnia oda. Žinoma, kad ji mėgo maudytis pieno vonioje. Tikrai nesiūlome jums pirkti 40 l pieno, pakaks ir 0,5 l šio gėrio. Dar geriau, jei toje pačioje vonioje ištirpdytumėte 3 valgomuosius šaukštus medaus. Dabar jau galėsite džiaugtis švelnia ir lygia oda.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

rima
2016-01-27 12:14
sveiki cia as(hooray)
Minų laukas
2015-04-14 19:31
Taip, taip, pritariame, kad maudymasis vonioje labai naudingas! ;) Dėl šios priežasties ir ėmėme ruošti tam tikrus užtaisėlius voniai (iš žolelių, druskų, avižų ir eterinių aliejų), kad mėgavimasis vonioje būtų dar malonesnis :) Juos galite rasti (ir užsisakyti) čia: https://www.facebook.com/minulaukas :)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai