Kodėl neurologai stuksena per kelius?

„Radikulitas yra visiškai pasenęs terminas. Jis vartojamas liaudyje. Ateina žmogus ir sako „man radikulitas, jau daug metų“. Pradedi aiškintis ir pamatai, kad į radikulitą net nepanašu. įvardinti Juosmens srities skausmams apibūdinti yra sukurti du terminai: radikulopatija ir radikulalgija,“ – aiškino Ingrida JOCIENĖ, MPVC šeimos klinikos gydytoja neurologė. Ką reiškia šie terminai ir kuo jie skiriasi? Ir kaip gyventi žmogui, kurį kamuoja įkyrus juosmens srities skausmas?
 

Du terminai skausmui apibūdinti


Juosmuo – tai penki slanksteliai. Iš tarpslankstelinių tarpų į kairę ir į dešinę išeina šaknelės. Kiekviena šaknelė turi savo inervuojamą zoną ir dvi šaknelės turi savo refleksus, t.y. kelio girnelės ir Achilo refleksą. Būtent per šitas vietas neurologai mėgsta pastuksenti mažu plaktukėliu. Ir pagal tai, kuris refleksas yra silpnesnis ar jo visai nėra, sprendžiama, kuri šaknelė yra pažeista.
Išvaržų sukelta radikulalgija ar radikulopatija nustatoma tik 2–10 proc. ligonių, kuriems pasireiškia ūminis juosmens skausmas. Tokių sirgimų pikas būna sulaukus 40–59 metų. Daug dažnesni yra degeneraciniai tarpslankstelinių diskų pakitimai. Tačiau jų priežastys jau kitokios.
Radikulalgiją nuo radikulopatijos atskirti galima paprastai. Jei skausmas aštrus, lokalizuotas, dažniausiai plintantis iki kulno ar kojų pirštų galų (kartais su tempimo simptomais), vadinasi, tai radikulalgija. Jei spaudžiamos šaknelės inervacijos zonoje sutrinka jutimas ar motorika, nustatoma radikulopatija.
Šaknelinis skausmas – radikulalgija, o šaknelės liga – radikulopatija.
 

Raudonosios neurologų vėliavėlės


Dažniausiai neurologai ir be tyrimų rašo diagnozę, jiems pakanka pokalbio su pacientu. Tyrimai atliekami, kai gydytojas pamato vadinamąsias „raudonas vėliavėles“. Pavyzdžiui, kai dėl nugaros skausmo kreipiasi itin jaunas arba labai senas žmogus. Taip pat neramu, kai kartu su skausmu padidėja kūno temperatūra, be aiškių priežasčių krenta svoris, ilgai vartojami tam tikri medikamentai. Tuomet skubame kuo greičiau atlikti visus reikiamus tyrimus,” – sako neurologė.


Retas, bet rimtas priežastis – traumą, infekciją, navikus – reikia įtarti jau pirmojo apsilankymo metu. Padeda diagnostinės „raudonosios vėliavėlės":
• Jaunesnis nei 20 metų ar vyresnis nei 50 metų pacientas
• Nuolatinis, progresuojantis skausmas
• Skausmas gulint, ramybės metu, naktį
• Labiau pabrėžiamas ne skausmas, o rytinis sustingimas
• Dubens organų funkcijos sutrikimas
• Karščiavimas
• Svorio netekimas
• Ilgalaikis gliukokortikoidų vartojimas
• Trauma
 

Svarbiausia – nekilnoti per sunkių svorių


„Todėl labai svarbu, kad pacientas stebėtų savo skausmą ir atsakytų į kelis klausimus. Kada skausmas atsirado? Ką tuo metu darė žmogus? Ar skausmas buvo lokalus ar plito į kojas, rankas? Šie klausimai leidžia medikui sustoti ties viena ar kita diagnoze,” – sakė gydytoja I. Jocienė. Taip pat medikas turės atsižvelgti į persirgtas ligas, paciento kūno svorį, gyvenimo būdą ir kitus veiksnius. Pavyzdžiui, per didelis svoris gali būti nugaros skausmo priežastis.
Pasak gydytojos Jocienės, vadinamasis nespecifinis skausmas (viena iš radikulalgijos atmainų) kartais ir nieko nedarant praeina per savaitę, ilgiausias terminas – 6–12 savaičių. Šis skausmas dažniausiai būna susijęs su netaisyklingu judesiu ar didelio svorio kėlimu. 10 proc. tokių skausmų tampa lėtiniai.
Ką daryti, kad taip neatsitiktų? „Svarbus yra žmogaus gyvenimo būdas, kai yra skausmas. Jam skiriami vaistai, kurie mažina skausmą, raumenų įtempimą. Rekomenduojamos atpalaiduojamosios vonios. Jeigu po mėnesio skausmas nesumažėja, būtina atlikti tyrimus. Tikrai negalima toliau kilnoti sunkių svorių, reikia kuriam laikui sumažinti tos vietos fizinį aktyvumą. Vėliau, kai ūminis skausmas nurims, kaip tik rekomenduojama stiprinti nugaros raumenis”, – sako gydytoja. Pasak medikės, geras pilvo ir nugaros raumenynas gali užtikrinti, kad bus mažiau nugaros pažeidimų.
Fizinio darbo nedirbantiems žmonėms griežtai nerekomenduojama laisvalaikiu kilnoti sunkius svorius. „Noras pasipuikuoti prieš kitus gali virsti visą gyvenimą kamuosiančiais skausmais. Gerai, jeigu tik pasitempsite raumenis, tai išgydoma, nors irgi nėra malonu. O jeigu išvarža? Ar ne per didelė kaina?” – retoriškai klausė gydytoja.
Medikė taip pat rekomendavo visiems, kuriems yra pasireiškęs juosmens skausmas, stiprinti pilvo ir nugaros raumenis, išbandyti atpalaiduojamąsias vonias bei korsetus. Korsetai tinka esant stuburo disko išvaržai, po kompresinių lūžių, po nugaros operacijų. Tačiau esant išvaržoms, šaknelių skausmui ar kitoms ligoms, nereikia korseto nešioti nuolat. Jis tinkamas, kai žmogus jaučia, kad bus situacija, kai pažeista vieta gali būti traumuojama, tuomet reikia korseto. Jis kuriam laikui imobilizuoja pažeistą vietą.
 

Pagalba sergantiesiems– „Lauma“ elastiniai diržai


Specialistai sergantiems radikulitu rekomenduoja „Lauma medical“ elastinius diržus „Velcro“. Kokie šių diržų privalumai?
Speciali diržų konstrukcija leidžia suderinti stabilumą ir patogumą. Naudojamos orui laidžios ir lengvos medžiagos, užtikrinančios reikalingą poveikį.
Neabejotinai didelį patogumą užtikrina tai, kad „Lauma medical“ gaminius galima nešioti ilgą laiką – diržą nuo radikulito galima dėvėti visą parą.
„Lauma medical“ gaminiai nesukelia alergijos, neerzina odos ir leidžia jai kvėpuoti.
Jie pasižymi tuo, kad puikiai prisitaiko prie kūno linijų, yra labai elastingi (net 170 proc.), išsaugo savo savybes net ir po daugybės plovimų. Jų išskirtinumu galima vadinti tai, kad elastiniai bintai kerpami, dėl to jie neišsileidžia ir neišyra.
„Laumos medical“ elastiniai gaminiai sudaryti iš natūralių medžiagų, jų pagrindą sudaro medvilnė. Ypatinga technologija sugalvota taip: medvilninis pluoštas visiškai padengia lateksinį siūlą, kuris įeina į elastinių tvarsčių sudėtį. Tai leidžia apsaugoti odą nuo tiesioginio kontakto su lateksu.
Ne mažiau svarbu ir tai, kad „Lauma medical“ medicinos prekės yra lengvai prižiūrimos: jas reikia plauti su muilu šiltame vandenyje (35–40 laipsnių C), nenaudojant sintetinių plovimo medžiagų. Perskalaukite, netrinkite, negręžkite ir nelyginkite.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai