Jei nėščioms ir jaunoms mamoms skauda nugarą

Šiandien itin dažnai kalbama, kad nėščiajai nereikia valgyti „už du“. Nėščiosios stuburui pasisekė kiek mažiau. Jam reikėjo, reikia ir reikės atlaikyti papildomus krūvius. Šį straipsnį verta paskaityti net ir tuomet, jei vaikelį dar tik planuojate.
 

Kodėl nėščiosioms skauda nugarą?


Nuo pat pastojimo momento nėščios moters organizme vyksta neįtikėtini pokyčiai. Nenuostabu, kad dar nė pilvelio nesimato, o kai kurios moterys jau pradeda jausti skausmus stuburo srityje. Skausmas gali pradėti varginti jau 9–10 nėštumo savaitę, tai įvyksta dėl to, kad nėštumo metu progesterono (nėštumą palaikančio hormono) koncentracija būna didesnė, hormonas pagerina kraujotaką, truputį patinsta stuburo smegenų nervų šaknelės, o to pakanka, kad pajustumėte diskomfortą. Palaipsniui didėjant gimdai, įsitempia gimdą palaikantys raiščiai, tai irgi gali sukelti juosmens–kryžmens srities skausmus. Dar vėliau kinta nėščios moters svorio centras, didėjantis pilvas atsikiša į priekį, o stuburas dar labiau išlinksta. Nugaros raumenys būna įsitempę, stuburui tenka milžiniškas krūvis jam esant kiek kitokioje padėtyje nei įprasta, o rezultatas vienas – skausmas. Jeigu prieš nėštumą sirgote osteochondroze, jei jūsų stuburas iškrypęs ir pan., nemalonūs pojūčiai stuburo srityje gali būti dar stipresni.
 

Ką daryti?


· Venkite per didelio svorio prieaugio. Papildomi kilogramai tik padidina stuburui tenkantį krūvį.
· Pasirūpinkite, kad jūsų mityba būtų visavertė, vartokite pieno produktus.
· Nuo 20 nėštumo savaitės nešiokite specialius pilvą prilaikančius diržus, korsetus ar kelnaites.
· Taisyklingai sėdėkite. Kėdės atlošas turi būti patogi atrama jūsų stuburui. Sėdėdamos po juosmeniu pakiškite pagalvėlę ar ortopedinį čiužinuką. Sėdėdamos nekelkite kojos ant kojos, tai ne tik sutrikdo kraujotaką, bet ir padidina stuburui tenkantį krūvį. Sėskitės iš lėto, jokiu būdu negalima sėstis staigiai, tokiu atveju nukenčia tarpslanksteliniai diskai.


· Nesėdėkite ilgiau kaip valandą, darykite nedideles pertraukėles, jų metu pavaikščiokite ar bent pastovėkite.
· Avėkite patogią avalynę 2–3 cm pakulne ir kuriam laikui paslėpkite aukštakulnius.
· Venkite ilgai stovėti. Jei tai neišvengiama, vieną koją statykite kiek aukščiau, pavyzdžiui, ant laiptelio, žemos kėdutės ir pan.
· Lankykitės baseine. Plaukimas sustiprina nugaros raumenis (ir ne tik juos) bei sumažina stuburui tenkantį krūvį.
· Keldamos kokį daiktą, kelkite jį taip, kad kuo labiau sumažintumėte stuburui tenkantį krūvį, t.y. daiktą kelkite pritūpusi, bet ne pasilenkusi. Tuomet labiau įtempsite pečių ir kojų raumenis, o nugaros raumenims tenkantis krūvis bus saikingas.
· Reguliariai darykite pratimus, sustiprinančius nugaros bei pilvo raumenis.
 

Keli pratimai būsimosioms mamoms:


- Atsistokite keturiomis ir tarsi pykstanti katė maksimaliai išlenkite nugarą. Po to išrieskite nugarą tarsi norėtumėte padėti pilvą ant grindų.
- Stovėdamos keturiomis lenkite galvą prie krūtinės taip, kad pratimo metu išlinktų nugara. Grįžkite į pradinę padėtį.
- Atsigulkite ant kairiojo šono, kojas patogiai sulenkite per klubų ir kelių sąnarius. Kvėpuokite giliai taip, kad įkvėpimo metu pilvas išsipūstų, o iškvėpimo – subliūkštų. Tą patį pakartokite gulėdamos ant kito šono.
- Atsigulkite ant nugaros. Kojas sulenkite per klubų ir kelių sąnarius. Lenkite kelius tai į vieną, tai į kitą pusę. Stebėkite, kad pratimo metu nekeltumėte pečių.
- Atsigulkite ant nugaros, kojomis sukite ratus taip, tarsi važiuotumėte dviračiu.
- „Surakinkite” plaštakas už galvos ir, traukdamos alkūnes atgal, pasistenkite pritraukti mentes vieną prie kitos.
- Pastatykite kojas tarsi darytumėte žingsnį, pakelkite rankas virš galvos ir spyruokliuodamos atsiloškite. Pakeiskite koją ir pakartokite pratimą.
Čia pateikti tik keli pratimai, padedantys sustiprinti reikalingas raumenų grupes. Nepamirškite, nėštumas netinkamas laikas ištvermei lavinti. Pratimus darykite tol, kol pajusite lengvą nuovargį. Jei pratimas sukelia diskomfortą, jei jaučiate gimdos tonuso padidėjimą, nutraukite mankštą.
 

Kitos nugaros skausmo priežastys


Jei vargina stiprūs nugaros skausmai, būtina kreiptis į gydytoją. Nugarą gali skaudėti ne tik dėl stuburo, bet ir dėl kai kurių rimtų ligų, kurias būtina gydyti, norint išsaugoti nėštumą ir pagimdyti sveiką vaikutį. Pavyzdžiui, jei vargina skausmas juosmens srityje, karščiuojate, padažnėja šlapinimasis, – reikia įtarti galimą inkstų ar šlapimo takų uždegimą. Stiprūs priepuoliniai juosmens srities skausmai, kartais plintantys į kirkšnį, šlapimo spalvos pokyčiai gali būti susiję su inkstų akmenlige. Tarpslankstelinio disko išvarža, radikulitas ir kitos neurologinės ligos taip pat gali sukelti stuburo skausmus. Periodiniai juosmens skausmai, kartu su kuriais pasireiškia ir gimdos tonuso padidėjimas, gali būti ir paruošiamųjų bei tikrųjų sąrėmių metu.
 

Ar po epidūrinio nuskausminimo skauda nugarą?


Moterys vis rečiau gimdo be nuskausminimo. Vienas dažniausių gimdymo nuskausminamųjų metodų – epidūrinė nejautra. Atliekant šią nejautrą, adata duriama tarp stuburo slankstelių ataugų. Tada prakišamas plonas plastikinis vamzdelis, adata pašalinama. Pro plastmasinį vamzdelį į vadinamąjį epidūrinį tarpą nuolat leidžiama nuskausminamųjų. Moteris gali judėti kaip nori, ji tikrai nesusižeis. Tačiau po gimdymo dalis moterų skundžiasi kelias dienas ar net kelis mėnesius išliekančiais juosmens srities skausmais. Manoma, kad šis skausmas vargina dėl nugaros raumenų įsitempimo. Skausmas – vienas iš veiksnių, skatinančių parinkti optimalią padėtį. Nuskausminus raumenys „nepraneša“, kad reikia pakeisti padėtį, taigi patempiami. Tiesa, atlikus mokslinius tyrimus, paaiškėjo, kad, praėjus 3 mėnesiams po gimdymo, tiek moterys, kurioms buvo atlikta epidūrinė nejautra, tiek tos, kurioms ji nebuvo atlikta, juosmens dalies skausmus kenčia vienodai dažnai.
 

Pagimdžiau, o skausmas liko


Jau pagimdžiusiai mamai tenka nešioti vaikutį ant rankų, žindant – laikyti jį neįprasta poza. Tai pagrindinės stuburo skausmų po gimdymo priežastys.
Labai svarbu parinkti patogią žindymo pozą, kad nereikėtų viso kūdikio svorio laikyti išskirtinai ant rankų, netinka žindyti smarkiai pasilenkus arba labai atsilošus. Pamėginkite žindyti atsirėmusi į pagalves arba gulėdama.
Stuburo skausmų tikrai nepalengvina ir pieno pritvinkusi krūtinė. Todėl būtinai pasirinkite tinkamą ir patogią liemenėlę.
Nešdama kūdikį laikykite jį kuo arčiau savęs ir venkite pasisukimų bei pasilenkimų. Kūdikėliui ūgtelėjus, įsigykite specialias nešynes. Mažesnį kūdikį geriau nešti pasikabinus nešynę iš priekio, o vyresnį vaikutį neškitės pasikabinusios nešynę kaip kuprinę, t.y. už nugaros. Maudykite vaikutį ne pasilenkusios, bet pastačiusios vonelę ant specialaus stovo. Jei stovo neturite, vaikutį maudykite atsiklaupusi. Tvarkydamos namus naudokitės šepečiu ilgu kotu, ilga dulkių siurblio rankena ir t.t., pasistenkite, kad nugarai tektų kuo mažesnis krūvis.

Lengvo jums nėštumo!

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai