Nuo pat pastojimo momento nėščios moters organizme vyksta neįtikėtini pokyčiai. Nenuostabu, kad dar nė pilvelio nesimato, o kai kurios moterys jau pradeda jausti skausmus stuburo srityje. Skausmas gali pradėti varginti jau 9–10 nėštumo savaitę, tai įvyksta dėl to, kad nėštumo metu progesterono (nėštumą palaikančio hormono) koncentracija būna didesnė, hormonas pagerina kraujotaką, truputį patinsta stuburo smegenų nervų šaknelės, o to pakanka, kad pajustumėte diskomfortą. Palaipsniui didėjant gimdai, įsitempia gimdą palaikantys raiščiai, tai irgi gali sukelti juosmens–kryžmens srities skausmus. Dar vėliau kinta nėščios moters svorio centras, didėjantis pilvas atsikiša į priekį, o stuburas dar labiau išlinksta. Nugaros raumenys būna įsitempę, stuburui tenka milžiniškas krūvis jam esant kiek kitokioje padėtyje nei įprasta, o rezultatas vienas – skausmas. Jeigu prieš nėštumą sirgote osteochondroze, jei jūsų stuburas iškrypęs ir pan., nemalonūs pojūčiai stuburo srityje gali būti dar stipresni.
· Venkite per didelio svorio prieaugio. Papildomi kilogramai tik padidina stuburui tenkantį krūvį.
· Pasirūpinkite, kad jūsų mityba būtų visavertė, vartokite pieno produktus.
· Nuo 20 nėštumo savaitės nešiokite specialius pilvą prilaikančius diržus, korsetus ar kelnaites.
· Taisyklingai sėdėkite. Kėdės atlošas turi būti patogi atrama jūsų stuburui. Sėdėdamos po juosmeniu pakiškite pagalvėlę ar ortopedinį čiužinuką. Sėdėdamos nekelkite kojos ant kojos, tai ne tik sutrikdo kraujotaką, bet ir padidina stuburui tenkantį krūvį. Sėskitės iš lėto, jokiu būdu negalima sėstis staigiai, tokiu atveju nukenčia tarpslanksteliniai diskai.
· Nesėdėkite ilgiau kaip valandą, darykite nedideles pertraukėles, jų metu pavaikščiokite ar bent pastovėkite.
· Avėkite patogią avalynę 2–3 cm pakulne ir kuriam laikui paslėpkite aukštakulnius.
· Venkite ilgai stovėti. Jei tai neišvengiama, vieną koją statykite kiek aukščiau, pavyzdžiui, ant laiptelio, žemos kėdutės ir pan.
· Lankykitės baseine. Plaukimas sustiprina nugaros raumenis (ir ne tik juos) bei sumažina stuburui tenkantį krūvį.
· Keldamos kokį daiktą, kelkite jį taip, kad kuo labiau sumažintumėte stuburui tenkantį krūvį, t.y. daiktą kelkite pritūpusi, bet ne pasilenkusi. Tuomet labiau įtempsite pečių ir kojų raumenis, o nugaros raumenims tenkantis krūvis bus saikingas.
· Reguliariai darykite pratimus, sustiprinančius nugaros bei pilvo raumenis.
- Atsistokite keturiomis ir tarsi pykstanti katė maksimaliai išlenkite nugarą. Po to išrieskite nugarą tarsi norėtumėte padėti pilvą ant grindų.
- Stovėdamos keturiomis lenkite galvą prie krūtinės taip, kad pratimo metu išlinktų nugara. Grįžkite į pradinę padėtį.
- Atsigulkite ant kairiojo šono, kojas patogiai sulenkite per klubų ir kelių sąnarius. Kvėpuokite giliai taip, kad įkvėpimo metu pilvas išsipūstų, o iškvėpimo – subliūkštų. Tą patį pakartokite gulėdamos ant kito šono.
- Atsigulkite ant nugaros. Kojas sulenkite per klubų ir kelių sąnarius. Lenkite kelius tai į vieną, tai į kitą pusę. Stebėkite, kad pratimo metu nekeltumėte pečių.
- Atsigulkite ant nugaros, kojomis sukite ratus taip, tarsi važiuotumėte dviračiu.
- „Surakinkite” plaštakas už galvos ir, traukdamos alkūnes atgal, pasistenkite pritraukti mentes vieną prie kitos.
- Pastatykite kojas tarsi darytumėte žingsnį, pakelkite rankas virš galvos ir spyruokliuodamos atsiloškite. Pakeiskite koją ir pakartokite pratimą.
Čia pateikti tik keli pratimai, padedantys sustiprinti reikalingas raumenų grupes. Nepamirškite, nėštumas netinkamas laikas ištvermei lavinti. Pratimus darykite tol, kol pajusite lengvą nuovargį. Jei pratimas sukelia diskomfortą, jei jaučiate gimdos tonuso padidėjimą, nutraukite mankštą.
Jei vargina stiprūs nugaros skausmai, būtina kreiptis į gydytoją. Nugarą gali skaudėti ne tik dėl stuburo, bet ir dėl kai kurių rimtų ligų, kurias būtina gydyti, norint išsaugoti nėštumą ir pagimdyti sveiką vaikutį. Pavyzdžiui, jei vargina skausmas juosmens srityje, karščiuojate, padažnėja šlapinimasis, – reikia įtarti galimą inkstų ar šlapimo takų uždegimą. Stiprūs priepuoliniai juosmens srities skausmai, kartais plintantys į kirkšnį, šlapimo spalvos pokyčiai gali būti susiję su inkstų akmenlige. Tarpslankstelinio disko išvarža, radikulitas ir kitos neurologinės ligos taip pat gali sukelti stuburo skausmus. Periodiniai juosmens skausmai, kartu su kuriais pasireiškia ir gimdos tonuso padidėjimas, gali būti ir paruošiamųjų bei tikrųjų sąrėmių metu.
Moterys vis rečiau gimdo be nuskausminimo. Vienas dažniausių gimdymo nuskausminamųjų metodų – epidūrinė nejautra. Atliekant šią nejautrą, adata duriama tarp stuburo slankstelių ataugų. Tada prakišamas plonas plastikinis vamzdelis, adata pašalinama. Pro plastmasinį vamzdelį į vadinamąjį epidūrinį tarpą nuolat leidžiama nuskausminamųjų. Moteris gali judėti kaip nori, ji tikrai nesusižeis. Tačiau po gimdymo dalis moterų skundžiasi kelias dienas ar net kelis mėnesius išliekančiais juosmens srities skausmais. Manoma, kad šis skausmas vargina dėl nugaros raumenų įsitempimo. Skausmas – vienas iš veiksnių, skatinančių parinkti optimalią padėtį. Nuskausminus raumenys „nepraneša“, kad reikia pakeisti padėtį, taigi patempiami. Tiesa, atlikus mokslinius tyrimus, paaiškėjo, kad, praėjus 3 mėnesiams po gimdymo, tiek moterys, kurioms buvo atlikta epidūrinė nejautra, tiek tos, kurioms ji nebuvo atlikta, juosmens dalies skausmus kenčia vienodai dažnai.
Jau pagimdžiusiai mamai tenka nešioti vaikutį ant rankų, žindant – laikyti jį neįprasta poza. Tai pagrindinės stuburo skausmų po gimdymo priežastys.
Labai svarbu parinkti patogią žindymo pozą, kad nereikėtų viso kūdikio svorio laikyti išskirtinai ant rankų, netinka žindyti smarkiai pasilenkus arba labai atsilošus. Pamėginkite žindyti atsirėmusi į pagalves arba gulėdama.
Stuburo skausmų tikrai nepalengvina ir pieno pritvinkusi krūtinė. Todėl būtinai pasirinkite tinkamą ir patogią liemenėlę.
Nešdama kūdikį laikykite jį kuo arčiau savęs ir venkite pasisukimų bei pasilenkimų. Kūdikėliui ūgtelėjus, įsigykite specialias nešynes. Mažesnį kūdikį geriau nešti pasikabinus nešynę iš priekio, o vyresnį vaikutį neškitės pasikabinusios nešynę kaip kuprinę, t.y. už nugaros. Maudykite vaikutį ne pasilenkusios, bet pastačiusios vonelę ant specialaus stovo. Jei stovo neturite, vaikutį maudykite atsiklaupusi. Tvarkydamos namus naudokitės šepečiu ilgu kotu, ilga dulkių siurblio rankena ir t.t., pasistenkite, kad nugarai tektų kuo mažesnis krūvis.
Lengvo jums nėštumo!
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau