Skausmas turi būti įveiktas

Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo „Eurofound“ tyrimo duomenimis, 46 proc. europiečių beveik ketvirtadalį darbo laiko praleidžia kūną varginančia arba skausminga poza. Kitas blogumas – ne itin aktyvus gyvenimo būdas. Suprantama, kad visa tai didina sveikatos sutrikimų pavojų, o labiausiai nuo ilgo sėdėjimo, netaisyklingos pozos ir fizinio aktyvumo apribojimo kenčia nugara. Kaip tinkamai gydyti nugaros skausmą? Komentuoja Plungės ligoninės gydytojas neurologas Raimondas Doviltis.
 

Trečdalis nugaros skausmą kenčia kasdien


Kasmet spalio mėnesį Europos skausmo draugijų federacija kviečia minėti Europos skausmo savaitę. Šiemet žymėjome 11-ąją skausmo savaitę, o jos renginiai buvo skirti vienam labiausiai paplitusių poūmių/lėtinių skausmo sindromų – nugaros skausmui.
Nugaros skausmas – svarbi visuomenės sveikatos problema vien dėl to, kad ši patologija nors kartą gyvenime pasitaikė 60–85 proc. žmonių, o apie 15–30 proc. asmenų jį kenčia kasdien. Specifinės nugaros skausmo priežastys – stuburo disko išvarža, infekcija, osteoporoziniai ar trauminiai, stuburkaulių lūžiai, augliai ar metastazės – sudaro tik apie 10 proc. visų ligonių. O dažniausi gydytojų pacientai tie, kuriems nugaros skausmą sukėlė nespecifinės, susijusios su gyvenimo būdu, profesija, t.y. visais civilizacijos pasiekimais, priežastys.
Taigi riziką nugaros skausmams atsirasti didina: vyresnis amžius, antsvoris, bloga laikysena, sėdimas ar sunkus fizinis darbas, stuburo traumos, iškrypimai, gretutinės ligos (ypač jungiamojo audinio, onkologinės).
 

 

Ar visada reikia gydyti vaistais?


„Tikrai ne “, – sako gydytojas. Neretai nugaros skausmą gali sumažinti padėties pakeitimas, mankšta, taip pat raumenų tempimo pratimai, raumenų masažas arba šildomosios procedūros. Be abejo, skausmo kentėti negalima. Skausmas, kančia turi būti įveikiami ir, jeigu išvardyti metodai negelbsti, būtina skirti vaistų.
Gydant ūminio skausmo periodu, gali būti taikoma ramybė, gulima padėtis, šiluma, šaltis, išorinė periodinė nervų stimuliacija, masažas. Taip pat gali būti skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), analgetikų ir miorelaksantų (raumenis atpalaiduojančių vaistų) deriniai.


Praktika rodo, kad be nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ūminiu ligos periodu išsiversti neįmanoma. Tačiau, prieš jų skiriant, būtina įvertinti, ar nėra kontraindikacijų, t.y. ar pacientas neserga virškinamojo trakto, inkstų ar kitomis ligomis. Tokiu atveju rekomenduojama skirti selektyviųjų NVNU, tokių kaip meloksikamas (vaistinėse parduodamo, pavyzdžiui, pavadinimu Movalis). Visų pirma, šio preparato galima vartoti ilgiau, 1–2 mėnesius. Antra, tyrimai įrodė, kad jis sukelia mažiau nepageidaujamų poveikių virškinamajam traktui, palyginti su kitais šios grupės vaistais. Jis priklauso vaistų grupei, kuri ir buvo sukurta siekiant saugiau ir veiksmingiau gydyti uždegimus, malšinti skausmą, patinimą.
 

Geriau injekcijos ar tabletės?


Yra žmonių, kurie mano, kad injekuojamieji vaistai veikia greičiau, geriau, mažiau kenkia sveikatai. Ar tai tiesa? „Nematau didelio skirtumo tarp šių vaistų formų. Tačiau dar kartą primenu, kad šalia gydymo nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo reikia nepamiršti vietinio poveikio preparatų (tepalų, kremų), kurių tiesioginis poveikis audiniui labai veiksmingas. Ypač tai aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, – sako gydytojas. – Kartu rekomenduojama skirti masažą, šildymo procedūras.“
 

Nugaros skausmo prevencija


Visiems žinomas terminas – akademinė valanda, kurią sudaro 45 min. Jau seniai suprasta, kad ne ilgiau kaip 45 min. galima išlaikyti pozą prie stalo. Po to reikia truputį pramankštinti audinius. Mokslininkai nustatė, kad sėdimos ir stovimos pozicijų keitimas saugo kaklo, pečių ir nugaros sritis nuo papildomo krūvio, stiprina raumenis, gerina koordinaciją, leidžia giliau kvėpuoti ir gauti produktyviai smegenų veiklai būtino deguonies.
Taigi nugaros skausmų padeda išvengti nugaros raumenų stiprinimas reguliariai mankštinantis, laikysenos korekcija, gretutinių ligų gydymas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai