Kaip išgyventi sunkią ligą

Kiekvienos ligos, o ypatingai onkologinės ligos, gydymas sunkus ir varginantis procesas, reikalaujantis iš žmogaus daug fizinės bei vidinės stiprybės, kantrybės ir tikėjimo. Pasibaigus intensyviam bei sekinančiam vėžio gydymo kursui, prasideda kitas, ne ką lengvesnis grįžimo prie įprasto gyvenimo etapas. Tuo metu pacientą užklumpa gana prieštaringi jausmai – džiaugsmas, kad sunkiausias etapas praėjo ir pagaliau galima pamažu judėti pirmyn, bet tuo pat metu jaučiamas nerimas bei baimė, kad liga gali vėl atsinaujinti.
 

Laikas keisti požiūrį

 Šiame etape labai svarbus pozityvus pačio žmogaus požiūris. Išgyvenimus, potyrius, susijusius su liga reikia stengtis priimti kaip įvykusį faktą, praeitą etapą ir daugiau galvoti ne apie tai, kas buvo, o apie tai ką galima padaryti sveikatos stiprinimo labui. Be abejo, tai nėra lengva, apie išgyventą ligą ir jos gydymą primena daugelis dalykų - tai gali būti nemalonūs pojūčiai, skausmas, randai, nuslinkę ar praretėję plaukai ir pan. Reikia įvertinti, kad liga jus paveikė ne tik fiziškai, bet ir emociškai, todėl sąvoka „grįžti prie įprasto gyvenimo" pakankamai neapibrėžta. Jums gali būti per sunku atlikti tam tikrus darbus ar veiksmus, kuriuos anksčiau padarydavote be didesnių pastangų - pavyzdžiui dirbti biure, bėgti krosą, pakabinti užuolaidas. Tokiu atveju, kai negalime pakeisti situacijos, galime pakeisti požiūrį į ją. Užuot dirbę biure į kurį jums sunku nukakti, pasiieškokite darbo, kurį galima dirbti namuose. Vietoj bėgiojimo galima rinktis trumpalaikį pasivaikščiojimą su šeimos nariu ar draugu. Užuolaidomis neuždengti langai - tai šviesesni namai, daugiau saulės ir galimybė matyti mus supančią aplinką, grožėtis ja. Pakeitus požiūrį daug lengviau priimti „įprasto gyvenimo" korekcijas. 


Būti savo situacijos ekspertu 
 
Kaip naują įprastinio gyvenimo elementą reikia priimti ir nuolatinius sveikatos patikrinimus, bei esamos sveikatos būklės aptarimus su jus prižiūrinčiu onkologu. Aktyvus domėjimasis dabartine situacija, prognozėmis, tyrimų duomenimis, galimais sveikatos stiprinimo klausimais, naujausiais gydymo būdais, psichologinis nusiteikimas, atvirumas - visa tai jūsų kaip atsakingo paciento pareiga. Gal tai ir nėra lengva, tačiau tyrimais įrodyta, kad atsakingesni žmonės, turintys stiprų pareigos jausmą, reaguoja ne taip emocingai ir stengiasi kuo greičiau pasveikti. Tų, kurių atsakomybės jausmas mažesnis, labiau lepesni žmonės sveiksta lėčiau. 

Kontroliuoti situaciją 
 
Kad ir kaip nemaloniai skambėtų ši frazė „kontroliniai patikrinimai" - tačiau po vėžio gydymo reguliarios kontrolinės apžiūros būtinos. Būtinos tam, kad jus prižiūrintis gydytojas ir jūs galėtumėte kontruoliuoti situaciją. Ne liga, o jūs, jūs kartu. Iš pradžių apsilankymai pas gydytoją būna dažnesni, vėliau retėja: pirmaisiais metais po gydymo pas gydytoją tenka apsilankyti kas 3 - 4 mėnesius, vėliau - kas pusmetį, dar vėliau kontroliniai patikrinimai skiriami priklausomai nuo sveikatos būklės. Apsilankymo metu gydytojas įvertina esamą sveikatos būklę, paskiria reikalingus tyrimus, patikrina, ar kitose vietose nėra įtartinų darinių (metastazių) bei nuolat primena pagrindinius sveikatą tausojančius bei stiprinančius patarimus. 

Ir užduoti klausimus sau 
 
Žinodami, kas jūsų laukia po vėžio gydymo, iš anksto galite numatyti kai kurias situacijas, pakeisti gyvenimo būdą, laiku priimti svarbius sprendimus savo ir savo šeimos atžvilgiu. Todėl tiesiog nuoširdžiai savęs paklauskite ir atsakykite:
·         Kiek man reikės laiko, kad jaučiausi gerai?
·         Ką galėčiau papildomai padaryti, kad po gydymo palengvinčiau skausmą, nuovargį ir kitus nemalonius pojūčius?
·         Ką galėčiau padaryti, kad liga neatsinaujintų?
·         Ar man reikalinga paramos grupė?
·         Grįžimo į darbą galimybės - kiek valandų galėsiu dirbti? Ar galėsiu dirbti lanksčiu grafiku? Ar įmanomas darbo pobūdžio keitimas? 
 
Sunkiomis nefrologinėmis ligomis ar inkstų vėžiu sergančių pacientų paramos grupę galima rasti kreipiantis į asociaciją „Gyvastis". Jos prezidentė Ugnė Šakūnienė gerai žino tokių pacientų išgyvenimus, problemas, lūkesčius ir kokios pagalbos jiems reikia labiausiai. Keli klausimai asociacijos „Gyvastis" prezidentei. 
 
Asociacija "Gyvastis" globoja nefrologinėmis ligomis sergančius žmones, taip pat rūpinasi ir inkstų vėžiu sergančiųjų pacientų bendrijos reikalais. Kokia jūsų patirtis vykdant veiklą kartu? 
 
Kartu su asociacija „Gyvastis" vykdome veiklą, jungiančią tuos žmones ir jų artimuosius. Esame tapę tarsi didelės šeimos nariais. Rengiame susitikimus, iškylas gamtoje, kartu mokomės, dalyvaujame konferencijose, susitikimuose su gydytojais. Taip pat dalinamės patirtimi, nuoširdžiai vieni kitiems padedame, išklausome, patariame. 
 
Kaip liga pakeičia žmogaus gyvenimą? 
 
Žmonės, susidūrę su liga dažnai pradeda kitomis akimis žvelgti į gyvenimą, vertybes, artimuosius. Nebesinori skubėti, labiau norisi pasaugoti save, susidėlioti tikrus prioritetus kasdieniniame gyvenime.Svarbesnis tampa dvasinis gyvenimas, bendravimas su žmonėmis, žinoma taip pat šalia to žmonės toliau dirba savo mėgstamą darbą, gyvena toliau. 
 
Kokie jūsų asociacijos tikslai? 
 
Mūsų asociacijos „Gyvastis" tikslai - siekti kuo geresnio gydymo globojamiems ligoniams. Ne paslaptis, kad kartais, taupant geresnių medikamentų sąskaita, tenka mokėti kelis kartus daugiau gydant to taupymo „dėka" atsiradusius rimtus sveikatos sutrikimus. „Gyvastis" savo nariams taip pat organizuoja įvairius renginius - seminarus, konferencijas, susitikimus, šventes. Be to, užsiima švietėjiška veikla - leidžia įvairius leidinius: lankstinukus, plakatus, lipdukus, propaguoajnčius organų donorystę, taip pat leidinius, skirtus nefrologiniams ligoniams, bendrauja su kitomis organizacijomis, atstovaujančiomis žmonių su įvairiais sveikatos sutrikimais interesams. 
 
Daugiau informacijos www.inkstuvezys.lt

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai