Sąnarių endoprotezavimas: keičiasi ir protezai, ir ligoniai

Kai kuriose sveikatos apsaugos srityse Lietuva jau ne tik lygiuojasi į Europos šalis vidutiniokes, bet ir artėja prie pirmaujančių. Pavyzdžiui, pagal mūsų šalyje atliekamų sąnarių pakeitimo operacijų skaičių artėjame prie Skandinavijos šalių. Iš tiesų kelio, klubo sąnario endoprotezavimo operacijos – jokia naujiena, o kasdieninė chirurgų-ortopedų duona. Komentuoja Raseinių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas gydytojas ortopedas traumatologas Gediminas Galubauskas.
 

Pacientai tampa reiklesni


Valstybinės ligonių kasos duomenimis (2010 m.), per metus 100 tūkst. mūsų šalies gyventojų tenka 112 klubo ir 94 kelio endoprotezavimo operacijos. Auga ir kartotinų, t.y. revizinių, endoprotezavimo operacijų skaičius. Visos ligoninės nuolat stengiasi atnaujinti savo sąnarių endoprotezavimo aparatūrą, įdiegti naujas technologijas. Kita vertus, didesnius reikalavimus kelia ir pacientai. Anksčiau geru rezultatu buvo laikoma, jeigu pacientas dirbtinį sąnarį sulenkdavo stačiu kampu. Dabar pacientai reiklesni, jie nenori būti suvaržyti judesio, pageidauja sportuoti, šokti, dirbti visus darbus kaip ir sveiki, todėl pageidauja lankstesnių protezų.
Dažniausiai klubo, kelio sąnario keitimo operacija reikalinga sergantiesiems artroze. Taip pat jų prireikia nemažai daliai sportininkų, kurių sąnariai greičiau pažeidžiami traumų. Be to, jaunėja pacientų, kuriems atliekamos kelio ar klubo sąnario endoprotezavimo operacijos, amžius.

 

Keičiasi ir protezai


Lietuvoje centralizuotai perkami cementuojami protezai, tačiau, jeigu pacientai nori, jie gali patys pirkti necementinį protezą. Vėliau dalį išlaidų kompensuoja ligonių kasa.
Nuolat tobulinamos protezų sistemos, jų dizainas. Kiekviena kompanija stengiasi įnešti ką nors naujo, kad keičiamas sąnarys būtų kuo arčiau anatominio, siekiama didinti sąnario lankstumą. Šiuo metu naudojami ir toliau kuriami kelio sąnario atskirų dalių protezai. Jau yra protezų, skirtų atskirai pakeisti vidinę ar išorinę sąnario pusę, girnelės dalį ir t.t.
Implantuoti dalinį protezą naudinga ir efektyvu, nes išties yra nemažai pacientų, kurių išorinė sąnario pusė sveika, o vidinė – susidėvėjusi. Tokiam pacientui tikslinga pakeisti tik vieną pusę sąnario. Įrodyta, kad po 10 metų vienpusis sąnarys išlieka veiksmingas maždaug 96 proc. atvejų, po 15 metų – apie 90 proc. Šie skaičiai panašūs, kaip ir implantavus standartinį sąnarį, o pjūvis, paciento patiriama trauma protezuojant vieną sąnario pusę yra mažesni, todėl ir gyja greičiau.
 

Kai sąnario skausmas nepakeliamas


Degeneracinės sąnarių ligos – rimta socialinė ekonominė ir medicininė problema, neretai sukelianti invalidumą ir labai pabloginanti gyvenimo kokybę. Iki sąnarių endoprotezavimo operacijos žmones vargina stiprūs skausmai, jie negali judėti, kiekvienas žingsnis tampa kančia. Dėl to net 40 proc. pacientų, vyresnių kaip 65 metų, nuolat vartoja nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Tiesa, jų vartoti reikia atsargiai, o prieš tai būtina įvertinti, ar nėra kontraindikacijų, t.y. ar pacientas neserga virškinamojo trakto, inkstų ar kitomis ligomis.
Šios grupės vaistų yra daug. Tačiau jeigu planuojama vartoti ilgiau negu 5-7 dienas, rekomenduojama pereiti prie selektyvesnių nesteroidinių preparatų, tokių, kaip, pvz., meloksikamas, kurių jau galėtume skirti keletą savaičių. Meloksikamas priklauso naujai NVNU grupei (selektyvieji ciklooksigenazės (COX-2) inhibitoriai arba koksibai), kuri buvo sukurta, siekiant saugiau ir veiksmingiau gydyti uždegimus, malšinti skausmą, patinimą. Šiandien meloksikamas (vaistinėse parduodamas Movalis pavadinimu) pagrįstai laikomas vienu geriausių naujųjų NVNU, nes veiksmingai malšina skausmą ir uždegimą, gerokai rečiau sukelia nepageidaujamų poveikių virškinamajam traktui, inkstams, kraujo krešėjimo sistemai ir neturi neigiamo poveikio sąnarių kremzlei.
 

Priežiūra po operacijos


Po endoprotezavimo operacijų pacientams rekomenduojama reabilitacija, kineziterapija, kurios metu jie išmoksta taisyklingai judėti. Po klubo sąnario operacijos draudžiama kryžiuoti kojas, sukti operuotos kojos pėdą į vidų sėdint, stovint ar gulint, lenkti koją per klubo sąnarį daugiau nei 90 laipsnių kampu. Miegant ar gulint tarp kojų rekomenduojama pasidėti pagalvėlę, kad būtų užtikrinta taisyklinga klubo sąnario padėtis. Draudimo miegoti ar gulėti ant operuotos kūno pusės nėra, tiesiog iš karto po operacijos ligonis to negalės daryti, nes jam paprasčiausiai skaudės išoperuotą vietą, o vėliau, jeigu jis nejus jokio diskomforto, tai galima. Po 3 mėnesių būtina atvykti pas operavusį gydytoją, kad jis įvertintų, kaip vyksta gijimas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai